Choroba Parkinsona rozpoczyna się w jelitach

Choroba Parkinsona jest chorobą neurologiczną => zwyrodnieniową chorobą ośrodkowego układu nerwowego, ale naukowcy z Aarhus University przypuszczają, że jej początku można dopatrywać się dużo wcześniej i to w układzie pokarmowym. 

constipation
(david murphy, flicr.com, CC BY-SA 2.0)

Zaparcia jelit przyczyną choroby Parkinsona?

Według naukowców jest prawdopodobne, że u osób cierpiących przez lata na problemy z prawidłową pracą układu pokarmowego, np. zaparcia mogą być wczesnymi oznakami choroby Parkinsona.
Twierdzą, że u jej źródeł leży infekcja, która dociera do mózgu za pośrednictwem nerwu błędnego znajdującego się w żołądku.
Badacze z Aarhus University są przekonani, że jedynym skutecznym – choć ekstremalnym! – rozwiązaniem zapobiegającym chorobie byłoby bardzo odcięcie całego nerwu. Przestudiowali bowiem już 15000 przypadków pacjentów, którzy przeszli zabieg odcięcia nerwu błędnego.

Co to jest nerw błędny? 

To najdłuższy z nerwów czaszkowych, który prowadzi włókna czuciowe, ruchowe i przywspółczulne.
Czyżby naukowcy chcieli zamienić pacjenta w warzywo w ramach zapobiegania chorobie Parkinsona? 
Wszak nerw błędny zaopatruje ruchowo mięśnie podniebienia, gardła i krtani. Czyli nasz pacjent samodzielnie już nie je i nie mówi? Co dalej?
Nasz pacjent straci czucie dołu czaszki oraz w uszach? Ponadto dzięki temu połączeniu nerwowemu, które chcą odciąć naukowcy, włókna parasympatyczne dochodzą do wszystkich narządów klatki piersiowej i całej jamy brzusznej. 
I tu uwaga! Naukowcy chcą zaproponować odcięcie tego nerwu jedynie od żołądka. 

Wyniki badań nad chorobą Parkinsona

Wróćmy zatem do naszych naukowców. Badacze na potwierdzenie swojej teorii powołują się, że istnieją wcześniejsze badania, w których odnaleziono związek między chorobą Parkinsona a unerwieniem. 
Osoby z całkowicie zerwanym nerwem błędnym miały o połowę niższe ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona niż osoby z niecałkowitym odcięciem nerwu.  

POWIĄZANE

Zapraszam do mojego wcześniejszego wpisu na temat innej skutecznej i od dawna szeroko stosowanej metody leczenia objawów choroby Parkinsona Jest metoda, która poprawia stan pacjentów z PD w zaawansowanym stadium.

(Źródło: Annals of Neurology 2015; doi: 10,1002 / ana.24448)

PS. Poświęć teraz proszę chwilę na poniższą, bardzo cenną wiadomość od Mocy Kobiet 😉 . Nie przegap tej okazji!

Zapraszam Cię na NEWSLETTER „Moc Kobiet”, który będę wysyłała osobiście, czyli ja – Sylwia Chrabałowska 🙂 .

  • => Rozwój osobisty => zawodowy => wspieranie kobiecych biznesów
  • => Specjalne oferty => konsultacje telefoniczne => dostęp do zamkniętych treści i in.

Uzupełnij teraz dwa poniższe pola w formularzu i kliknij “Wyślij”. Wejdź później na swoją skrzynkę mailową => odnajdź w niej mój mail => przeciągnij go do katalogu „odebrane” lub najlepiej dodaj mnie od razu do kontaktów => potwierdź swoją zgodę, by znaleźć się na tej liście i czerpać z niej korzyści. Zapraszam 😀