Jak korzystać z Flickr – podstawy krok po kroku

Jak korzystać z Flickr – podstawy krok po kroku

Oto krótki i praktyczny poradnik, który krok po kroku pokazuje, jak korzystać z Flickr. Jest to serwis ze zdjęciami, które może dodawać każdy jego użytkownik. Niektóre z nich są do dowolnego użytku, a do innych zastrzeżono prawa. Czytaj dalej, by wiedzieć, jak się poruszać po tej kopalni fotografii.

Darmowe grafiki i zdjęcia >

Do stworzenia grafiki używam najczęściej Canvy, o której pisałam już wcześniej („Szablony z darmową grafiką – program online”). Jednak kiedy potrzebuję zdjęcia, zazwyczaj szukam go na Flickr.com lub na commons.wikimedia.org. Poza tym zanim je udostępnię (np. przy artykule na blogu), zawsze sprawdzam, czy mam do tego prawo. Zajrzyj także na moją listę 12 banków z darmowymi zdjęciami – warto. 😀

O rozmiarach fotek i zakupach w bankach zdjęć przeczytasz z kolei tutaj => KLIKAJ.

 

Start – jak korzystać z FLICKR? >

Lubię Flickr, bo tam mogę zawęzić wyszukiwanie do zdjęć wg licencji, która mnie interesuje, co wszystkim polecam. A teraz przejdźmy krok po kroku przez podstawy serwisu.

 

1. Logowanie/Rejestracja w serwisie >

Na http://flickr.com możesz zalogować się, klikając SIGN UP FOR FLICKR, łącząc się przez Facebooka lub usługę Google.
Jeśli ta opcja ci nie odpowiada, możesz założyć konto, wybierając CREATE NEW ACCOUNT. Tutaj jednakże konieczne będzie wcześniejsze założenie konta mailowego na platformie Yahoo! (https://pl.overview.mail.yahoo.com/). Dane z Yahoo! posłużą przy rejestracji na Flickr.

 

2. Tworzenie konta na FLICKR >

Wypełniasz wymagane pola w arkuszu, jak imię i nazwisko, podajesz mail z Yahoo! oraz hasło i klikasz CREATE MY ACCOUNT => DONE.

W kolejnym kroku m.in. zdecydujesz, pod jaką nazwą mają cię widzieć inni na Flickr => START EXPLORING.

 

3. Ustawienia profilu >

W górnym prawym rogu są twoje ustawienia, gdzie możesz m.in. wczytać swoje zdjęcie profilowe/avatar (SETTINGS => PERSONAL INFORMATION).
flickr1

flickr2
flickr3

Z kolei edytując w ustawieniach zakładkę PRIVACY & PERMISSIONS, decydujesz, kto może zobaczyć twoje zdjęcia, czy będą one widoczne w wynikach wyszukiwania, czy będzie można udostępniać na Facebooku?

Zakładka EMAILS & NOTIFICATIONS jest istotna, jeśli nie chcesz być zaspamowany powiadomieniami – ustaw je sobie według własnych preferencji

SHARING & EXTENDING to miejsce, gdzie ustawisz współdzielenie zdjęć między innymi serwisami.
flickr4

Jak załadować zdjęcia do FLICKR?

Dodawane zdjęcia załadują się nam w jednym strumieniu. Później możemy uporządkować je w albumy, opisać, otagować, skomentować, przyporządkować im osobno licencje i dopiero opublikować oraz udostępnić poza serwisem.
flickr5
flickr6
flickr7
flickr8
flickr9
flickr10

Jak pobrać zdjęcia z FLICKR?

Jestem zwolenniczką instrukcji obrazkowych ;-). Zatem chodźmy dalej!
flickr11
flickr12
Jak korzystać z Flickr

Prawa autorskie

Zdjęcia i grafiki na licencjach CC można wykorzystać bezpłatnie, ale pamiętaj, by je podpisywać, kto jest ich autorem i podać źródło, z jakiej bazy pochodzą. Na przykład tak: fot. Paul Anderson, flickr.com, CC BY 2.0 (dotyczy powyższego czarnego kotka pod krawatem :D).

PS. Przy okazji chcę Cię poprosić o jedno – pomyśl przez chwilę o swojej przyszłości 🙂

W ubiegłym roku rozpoczęłam regularnie wysyłać wartościowe treści w newsletterze dla przedsiębiorczych oraz oferty specjalne od Mocarnych Kobiet z naszej społeczności – raz w miesiącu. Dołącz zatem do listy mailingowej – warto, bo to newsletter inny niż wszystkie!

Uzupełnij teraz dwa poniższe pola i kliknij „Wyślij”, by znaleźć się na tej liście i korzystać bezpłatnie z mojej wiedzy oraz doświadczenia! Nie zapomnij o mailu potwierdzającym wolę zapisu, który przyjdzie do Ciebie na skrzynkę. Dodaj mój mail do zaufanych kontaktów. Dzięki 🙂

Zapisz