jak wymyślić własny biznes

Jak wymyślić własny biznes na 4 sposoby? Zainspiruj się!

Możliwe, że masz ochotę zostać w Nowym Roku przedsiębiorcą i brakuje ci pomysłu nawet na to, jak wymyślić własny biznes. Chcesz założyć firmę, jednakże zastanawiasz się, na co się zdecydować? Jaka branża? Jaki klient? W tym artykule pomogę ci podejść do tematu od kilku stron.

 

Sposób pierwszy – lista potrzeb

Narysuj tabelę z trzema kolumnami. W pierwszej wypisz przynajmniej 6 grup społecznych, do których należysz. Na przykład zawodowe, rodzinne, ze względu na płeć, przynależność etniczną, kręgi rodzinne itp. Postaraj się wypisać ich nawet 10.

W środkowej kolumnie do każdej pozycji przyporządkuj produkty, które kupujesz z punktu widzenia swojej grupy społecznej.

W ostatniej kolumnie wypisz produkty czy usługi, jakich nie znalazłaś na rynku, a z jakich chętnie sama byś skorzystała.

 

Sposób drugi – przegląd zasobów

Wypisz wszystkie swoje mocne strony. Zrób selekcję i wybierz te, które nie kosztują cię katorżniczej pracy.

Bardzo możliwe, że w ten sposób określisz obszary, w których praca jest dla ciebie przyjemnością. Skup się zatem na tym, by Twój biznes był zbudowany na tej osi, zaś to, czego ci będzie brakowało, uzupełnisz umiejętnościami i wiedzą współpracowników lub zlecając dane elementy na zewnątrz firmy.

Przy tej okazji koniecznie przeczytaj dwa artykuły: 

 1. Kluczowe zasoby firmy => gdzie oszczędzić – zainwestować?
 2. oraz Jak prowadzić modelowy biznes? Realizuj kluczowe działania firmy i zawieraj partnerstwa.

 

Sposób trzeci – idealny klient

Wyobraź sobie, z jakim klientem chcesz pracować. Dla kogo chcesz prowadzić swoją firmę?

Jak wymyślić własny biznes? Przejdź ścieżkę:

 1. Spróbuj sobie napisać tak dokładną charakterystykę modelowego odbiorcy, jak tylko się da.
 2. Później spójrz na zasoby, które posiadasz.
 3. Zweryfikuj, jakie produkty czy usługi jesteś w stanie dostarczać swojemu wymarzonemu klientowi?

 

Sposób czwarty – inspiracje

Istnieje kilka stron poświęcony biznesom franczyzowym czy dotyczącym start-up’ów. Przeglądając opisy działalności, można znaleźć pomysł na własny biznes.

Może zaproponuj coś od siebie?

A jakie Ty znasz sposoby na kreatywne wymyślanie własnego biznesu? Kiedy przychodzą Ci do głowy najlepsze pomysły?

 

Własny biznes na etacie?

Możliwe, że potrzebujesz etapu przejściowego. Nie chcesz od razu zakładać firmy i stawiać wszystkiego na jedną kartę. Takie podejście ma swoje dobre strony.

Jeśli już wiesz, na czym miałby polegać twój biznes, możesz zacząć się do niego przygotowywać etapami. Jak to zrobić? O tym więcej przeczytasz w artykule: Jak założyć firmę na etacie – poznaj 12 kroków do własnego biznesu.

 

PS. Jeśli szukasz grupy przedsiębiorczych ludzi, zapraszam Cię do naszego grona, kliknij w obrazek obok i dołącz:

 

 • oh, ja już bym chciała zrobić ten krok, ale na razie przede mną drobne kroczki, które jeszcze robię będąc na etacie. potem inkubator i mam nadzieję sukces na swoim 🙂

 • Małgorzata Sambor-Cao

  Kilka prostych kroków. Biznes nie jest tak bardzo skomplikowany jak nam się wydaje. Grunt to wiedzieć, co lubimy i chcemy robić.

  • Gosiu, to prawda. Istotne, by się nie męczyć z własnym biznesem, bo w przeciwnym razie niewiele się to będzie różniło od „chodzenia do pracy”.
   Serdeczności <3

 • Bea Miko

  super napisane, krótko, na temat i rzeczowo. Swój własny biznes to nie jest taka bułka z masłem jak się co poniektórym wydaje, tak naprawdę to jest dopiero ciężka praca okupiona stresem i nie przespanymi nocami 🙂

  • Bea, najtrudniejsze w tym jest, by biznes przynosił zyski. Pomysł to jeszcze pikuś, Pan Pikuś 😉
   Serdeczności <3