o modelu biznesowym Joanna Religa

O modelu biznesowym opowiada Joanna Religa

Dlaczego rozmawiamy o modelu biznesowym?

O modelu biznesowym można znaleźć mnóstwo informacji, jednakże wciąż niewiele z tej wiedzy przenika do kręgów kobiecych biznesów. Portale internetowe pełne są wiedzy na temat wielu różnych modeli – zarówno dla biznesów online, jak i tradycyjnych. Moc modelu biznesowego to nie mit ani legenda. W społecznościach przedsiębiorczych pań aż kipi od kreatywności i zapału, ale wciąż za mało w nich chłodnej analizy.

Wspólnie z Sylwią chcemy to zmieniać i zachęcić Cię do tego, byś ruszała na podbój działalności gospodarczej dobrze przygotowana.

Nikt nie da Ci gwarancji, że właśnie Tobie się uda. Ale przemyślany model biznesowy to najlepsze ubezpieczenie startujących z biznesem. To moc modelu biznesowego znacząco zwiększa Twoje szanse na sukces.

Twoja podstawowa lista pytań na start!

Zanim więc ruszysz do urzędu rejestrować działalność, upewnij się, że znasz odpowiedzi na następujące pytania:

 • Kim są Twoi najważniejsi klienci? Dla kogo tworzysz wartość?
 • Jakiego rodzaju problemy pomagasz klientom rozwiązywać? Które potrzeby klientów zaspokajasz?
 • Jakich kanałów będziesz używać do komunikacji i dystrybucji swoich produktów?
 • Jakiego rodzaju relacji oczekuje od Ciebie Twój klient? Osobiste wsparcie? Samoobsługa? Społeczności?
 • Za co będą Ci płacić? Jak?
 • Jakich zasobów potrzebujesz, żeby działać skutecznie i efektywnie?
 • Jakie najważniejsze działania musisz podjąć, żeby sprawnie funkcjonować?
 • Czy działasz całkiem samodzielnie, czy potrzebujesz innych? Dostawców? Współpracowników?
 • Jakie masz koszty? Stałe i zmienne? Które możesz zminimalizować, a przed którymi nie uciekniesz?

Poznaj model biznesowy canvas

9 kluczowych elementów, zdefiniowanych przez Alexandra Osterwaldera i Ives Pigneur tworzy moc modelu biznesowego canvas. Dzięki niemu jesteśmy w stanie spojrzeć na funkcjonowanie firmy holistycznie i możemy ucieć od niewygodnych tematów.

Zamiast usprawiedliwiania się wymówkami „jakoś to będzie” jesteś nagle zmuszona przez zastosowanie modelu canvas do przyjrzenia się, „jak” konkretnie ma być.

Emocje na haczyk – kalkulator w dłoń!

To swoisty paradoks, że analityczna praca z kalkulatorem w ręce potrzebna jest nam najbardziej wtedy, gdy pełne pomysłów i zapału serce wyrywa się do działania. Warto zatrzymać się na moment i sprawdzić, czy to co robisz, ma solidne fundamenty.

Wiesz pewnie, że 9 na 10 nowo otwieranych biznesów upada w ciągu pierwszego roku swojego działania. Znikają z rynku ciekawe pomysły i marzenia wielu odważnych ludzi. Alexander Osterwalder i Ives Pigneur w swojej książce „Tworzenie modeli biznesowych” wysuwają hipotezę, że

„za większością porażek nowych rozwiązań stoi po prostu ich nieuporządkowanie i niedopracowanie”.

o modelu biznesowym Joanna ReligaPomagając kobietom, na co dzień widzę, jak bardzo ta prawda jest rzeczywistością również polskich firm. Zachęcam Cię, żebyś podeszła do tematu własnego biznesu z pomysłem i rozmysłem.

Na temat modelu biznesowego canvas znajdziesz mnóstwo informacji w Internecie, odsyłam także do cytowanej książki. A jeśli chciałabyś omówić swój indywidualny przypadek, potrzebujesz podpowiedzi, to zapraszam Cię serdecznie do wizyty u mnie: http://www.joannareliga.pl/.

Joanna ReligaPolecam! – Sylwia Chrabałowska

 

 

Możesz również zapisać się na listę mailingową, aby być ze mną w kontakcie. Otrzymywać wartościowe treści i oferty od Mocarnych Kobiet z naszej społeczności raz w miesiącu. Zapraszam:

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 • Pingback: Jak być kimś? - Zostań ogrodnikiem własnej idei - Moc Kobiet()

 • Pingback: Grupy odbiorców i klient idealny - jak ich określać? - Moc Kobiet()

 • Pingback: Baza dla modelu biznesowego - Moc Kobiet()

 • Tak, plan to podstawa i tworzenie modelu bardzo się sprawdza!

 • Her best ideas

  Jestem na wlasnie na etapie planowania swojego biznesu i szukałam jakiejś książki, która mogłaby mi pomóc. Teraz już wiem co powinnam przeczytać i jutro udam się do księgarni 🙂 pozdrawiam, Joanna

  • To bardzo dobry początek, w razie czego na górze masz również link do Twojej imienniczki, Joanna Religa również może Ci pomóc. Zapraszam Cię także do zamkniętej grupy wsparcia Mocy Kobiet. Tam możesz wrzucić konkretny problem i na przykładzie podanym przez Ciebie możemy go rozwiązać – Joanna R. też jest w tej grupie. Zapraszam 🙂 http://bit.ly/DOŁĄCZdoGrupyMocKobiet-motywuje-nas-wspolpraca

  • To bardzo dobry początek, w razie czego na górze masz również link do Twojej imienniczki, Joanna Religa również może Ci pomóc. Zapraszam Cię także do zamkniętej grupy wsparcia Mocy Kobiet. Tam możesz wrzucić konkretny problem i na przykładzie podanym przez Ciebie możemy go rozwiązać – Joanna R. też jest w tej grupie. Wystarczy kliknąć na niebieski duży prostokąt na dole strony, który przeniesie Cię do grupy na FB. Zapraszam 🙂

 • No właśnie….masa pomysłów wymaga dobrego planu 😉 A bez matematyki ani rusz 🙂

  • Anno, to prawda. Dobry pomysł to dopiero początek drogi. Bez dobrego planu będzie trudno go wdrożyć. Improwizacje w biznesie mogą dawać efekty, ale zazwyczaj na krótkich dystansach. Później przychodzi albo krach, albo przepracowanie. Wiem coś na ten temat, bo przerobiłam to na własnej skórze. I nic bardziej nie boli, niż testowanie biznesu na żywo ;). Zatem dlatego od tej tematyki zaczynam newsletter. W ub.tyg. ruszył list zwiadowczy do MOCarnych KOBIET 😉 . Teraz przygotowuję kolejną porcję materiału. Można uznać, że to będzie nasz krok pierwszy. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko. Pozdrawiam serdecznie 🙂