Popularny antydepresant okazuje się szkodliwy dla układu krążenia

Zoloft – jeden z najbardziej popularnych leków przeciwdepresyjnych – może znacząco zwiększyć ryzyko chorób serca. Wzrost liczby blaszek miażdżycowych w tętnicach może przyczynić się do wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

Badania nad działaniami niepożądanymi leku

Naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Centre mają świadomość, że depresja ma związek z rozwojem miażdżycy. W ich ocenie jednakże zoloft ma wyjątkowy związek z tym problemem.
Amanda Hatfield, flickr.com, CC BY 2.0
(Amanda Hatfield, flickr.com, CC BY 2.0)

Przebieg badania

Przeprowadzono badania na 42 samicach małp w średnim wieku. Przez 18  miesięcy karmiono zwierzęta typową dietą zachodnią zawierającą cholesterol.
W tym czasie odnotowywano u nich zachowania depresyjne. Małpy podzielono losowo do grupy przyjmującej SSRI – zoloft – oraz placebo.
Zarówno lek, jak i placebo podawano codziennie w dawkach typowych dla leczenia depresji u ludzi.

Opublikowane wyniki

Okazało się, że u małp, którym podawano SSRI, rozwinęła się miażdżyca o trzykrotnie większym zasięgu niż u małp, którym podawano placebo. Ponadto zwierzęta przyjmujące SSRI miały 6-krotnie silniejsze objawy depresji niż małpy z grupy przyjmującej placebo.
Konieczne są badania kliniczne z udziałem pacjentów, ale naukowcy przypuszczają, że taki sam negatywny efekt, jak u innych naczelnych, wystąpi również u ludzi przyjmujących ten lek.

Podsumowanie

Badacze przekonują, że otrzymane wyniki są znaczące. Podkreślają, że w samych Stanach Zjednoczonych aż 25% kobiet przyjmuje leki przeciwdepresyjne, najczęściej są to leki z grupy SSRI. Badacze chcą zwrócić uwagę, że w leczeniu depresji skuteczniejsze i bezpieczniejsze jest poddanie się przez chorego terapii, doradztwu oraz istotne jest podtrzymywanie u niego aktywności fizycznej.
(Źródło: Psychosomatic Medicine, April 2015 DOI: 10.1097/PSY.0000000000000163)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

  • Niestety depresja to straszna choroba… wiem coś o tym… ale trzeba walczyć każdego dnia i z odpowiednim lekarzem mozna postawić się na nogi 🙂
    Co do leków… niestety firmy farmaceutyczne rządzą się swoimi prawami gdyż w grę wchodzą niewyobrażalne pieniądze… szkoda, że często ich działania mają wpływ na zdrowie pacjentów

  • dobry wpis…. wszystkie leki w jakiś sposób szkodzą polecam zajrzeć na wykłady Pana Jerzego Zięby, tłumaczy w prosty sposób jak pozbyć się wielu chorób, a między innymi depresji. 🙂 Pozdrawaim