Blog updates

Latest news & updates
Health & Medicine

Chirurgia bariatryczna przedłuża życie

8 stycznia 2015
chirurgia bariatryczna

Wykazano, że chirurgia bariatryczna poprawia przeżywalność u chorych z ciężką otyłością. Naukowcy postawili ponadto wniosek, że wyniki ich badań dostarczają dowodów na korzystne relacje między operacją a przeżyciem szczególnie u młodych kobiet.

Chirurgia bariatryczna i dobre prognozy

Grupa badana

Przeprowadzono retrospektywne badanie kohortowe, w którym sprawdzono długoterminowe przeżycie na grupie 2500 pacjentów poddanych chirurgii bariatrycznej.

Grupa kontrolna

Dopasowano do nich pacjentów, którzy nie przeszli operacji (uwzględniając m.in.: wiek, płeć, region geograficzny, wskaźnik masy ciała (BMI) i cukrzycę), tworząc 7462-osobową grupę kontrolną.

Razem

Średni wiek operowanych pacjentów wynosił 52 lata, a średnie BMI 47. Z kolei pacjenci z grupy kontrolnej byli średnio w 53 roku życia, zaś ich BMI wynosiło średnio 46.

Wyniki

Na koniec 14-letniego okresu objętego badaniem odnotowano w sumie 263 zgony wśród pacjentów, którzy przeszli operację. W grupie kontrolnej natomiast odnotowano ich aż 1277.

(Źródło: JAMA. 2015;313(1):62-70. doi:10.1001/jama.2014.16968)

 

Wnioski na temat chirurgii bariatrycznej

Jeśli zatem jesteś osobą, która zmaga się z bardzo dużą nadwagą, twoim problemem jest otyłość olbrzymia, to zdecydowanie chirurgia bariatryczna jest metodą dla ciebie.

Ważne, by mieć świadomość, że pierwszym krokiem do wyjścia z błędnego koła jest zmiana nawyków żywieniowych. Zmiana organizacji własnego myślenia, życia, postawienie sobie nowych wyzwań przed sobą i zadbanie o trwałe odżywianie zgodne z zapotrzebowaniem energetycznym oraz aktywność fizyczną, które razem dadzą sumę energii, nieprzekraczającą naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Może warto przyjrzeć się swoim wartościom lub zobaczyć, czy można zmienić swoje życie na lepsze w 4 krokach.

Z kolei jeśli musisz zgubić nieco kilogramów, to bilans powinien być ujemny. Poczytaj o tym tutaj:

Jak schudnąć? Ile kalorii mam jeść?

 

 

(fot. Emilio Labrador, flickr.com, CC BY 2.0)

Zapisz

Zapisz

Sylwia Chrabałowska
Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).