Blog updates

Latest news & updates
Health & Medicine

Choroba Parkinsona rozpoczyna się w jelitach

13 lipca 2015
Choroba Parkinsona rozpoczyna się w jelitach

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach? Jak to możliwe, skoro jest to choroba neurologiczna?

Konkretnie jest to zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, ale naukowcy z Aarhus University przypuszczają, że jej początku można dopatrywać się dużo wcześniej i to w układzie pokarmowym. 

Zaparcia jelit przyczyną choroby Parkinsona?

Według naukowców jest prawdopodobne, że u osób cierpiących przez lata na problemy z prawidłową pracą układu pokarmowego, np. zaparcia mogą być wczesnymi oznakami choroby Parkinsona.
Twierdzą, że u jej źródeł leży infekcja, która dociera do mózgu za pośrednictwem nerwu błędnego znajdującego się w żołądku.
Badacze z Aarhus University są przekonani, że jedynym skutecznym – choć ekstremalnym! – rozwiązaniem zapobiegającym chorobie byłoby bardzo odcięcie całego nerwu.
Przestudiowali bowiem już 15000 przypadków pacjentów, którzy przeszli zabieg odcięcia nerwu błędnego.

Co to jest nerw błędny? 

To najdłuższy z nerwów czaszkowych, który prowadzi włókna czuciowe, ruchowe i przywspółczulne.
Czyżby naukowcy chcieli zamienić pacjenta w warzywo w ramach zapobiegania chorobie Parkinsona? 
Wszak nerw błędny zaopatruje ruchowo mięśnie podniebienia, gardła i krtani. Czyli nasz pacjent samodzielnie już nie je i nie mówi? Co dalej?
Nasz pacjent straci czucie dołu czaszki oraz w uszach? Ponadto dzięki temu połączeniu nerwowemu, które chcą odciąć naukowcy, włókna parasympatyczne dochodzą do wszystkich narządów klatki piersiowej i całej jamy brzusznej. 
I tu uwaga! Naukowcy chcą zaproponować odcięcie tego nerwu jedynie od żołądka. 

Wyniki badań nad chorobą Parkinsona

Wróćmy zatem do naszych naukowców. Badacze na potwierdzenie swojej teorii powołują się, że istnieją wcześniejsze badania, w których odnaleziono związek między chorobą Parkinsona a unerwieniem. 
Osoby z całkowicie zerwanym nerwem błędnym miały o połowę niższe ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona niż osoby z niecałkowitym odcięciem nerwu.  
(Źródło: Annals of Neurology 2015; doi: 10,1002 / ana.24448)

POWIĄZANE

Zapraszam do mojego wcześniejszego wpisu na temat innej skutecznej i od dawna szeroko stosowanej metody leczenia objawów choroby Parkinsona Jest metoda, która poprawia stan pacjentów z PD w zaawansowanym stadium.

Jest metoda, która poprawia stan pacjentów z chorobą Parkinsona w zaawansowanym stadium

(fot. david murphy, flicr.com, CC BY-SA 2.0)

Sylwia Chrabałowska
Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).