Opowiem ci historię Katarzyny, która zajmowała bardzo odpowiedzialne stanowisko kierownika projektów w jednej z globalnych firm technologicznych. Pracowała bez wytchnienia w jednym z jej oddziałów europejskich i odpowiadała za obszar środkowo-wschodni naszego kontynentu.
Katarzyna codziennie spędzała długie godziny, aby dotrzymywać terminów i na bieżąco upewniała się, że jej zespół robi akurat to, co powinien. Katarzyna uwielbiała swoją pracę i czuła się prawdziwie spełniona. Jednak zdała sobie sprawę, że za poczucie sukcesu, z którego była bezsprzecznie dumna, bo zawdzięczała go jedynie własnej wytrwałej pracy, płaci stresem oraz permanentnym brakiem czasu dla siebie.
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie
Pewnego dnia jej przyjaciółka zapytała ją o plany na nadchodzące wakacje. Katarzyna przyznała, że choć zbliżała się już majówka, to ona nie pomyślała jeszcze o tegorocznym urlopie, ponieważ była zbyt zapracowana.
Na szczęście po to mamy przyjaciół, by przychodzili nam w sukurs, gdy najbardziej tego potrzebujemy. Podobnie było i w tym przypadku.
To przyjaciółka nazwała problemy Katarzyny po imieniu i to ona powiedziała jej wprost, że koniecznie musi zrobić sobie przerwę, wyjechać na wakacje, nawet jeśli się tego obawia. Musi wziąć urlop, nawet kosztem chwilowych zaległości w projektach czy chwilową utratą kontroli nad projektami. Prawo do odpoczynku przysługuje każdemu i korzystanie z tego nie spowoduje, że sprawimy komuś zawód.
Całe szczęście, że przyjaciele nie rezygnują i ratują nas nawet wtedy, gdy my sami nie chcemy im na to pozwolić.
Katarzyna dzięki przyjaciółce w końcu zgodziła się zaplanować urlop i zaczęła myśleć nad wakacjami, których tak bardzo potrzebowała. Zdała sobie bowiem sprawę, że planowanie wakacji jest nie tylko miłe, zabawne, przyjemne, ale także bardzo ważne.
Dlaczego MUSISZ zaplanować urlop, nawet jeśli ciągle na nic nie masz czasu?
Oto kilka powodów, dlaczego ty też koniecznie musisz zaplanować swój tegoroczny urlop:
Czas na odpoczynek i naładowanie baterii
Kiedy pracujesz w napięciu, stresie pod wpływem terminów lub z powodu szczególnej troski o jakość produktów bądź obsługę klienta albo masz wymagających przełożonych, ważne, aby poświęcać trochę czasu na relaks i ładować się pozytywną energią, by odpoczywać. Wakacje to doskonała okazja, aby to zrobić. Urlop jest oderwaniem się od pracy, zapomnieniem o związanymi z nią stresującymi sytuacjami. To czas, kiedy możemy w pełni skupić się na sobie.
Zwiększona produktywność
Nieustające trwanie w pracy, myślenie o niej, brak przerw obniża produktywność. Przerwy są konieczne, aby utrzymywać naszą wydajność. Kiedy wracasz do pracy po odpoczynku, masz świeży umysł, nowe spojrzenie, siły, energię, co pomaga z nowym zapałem przystępować do realizacji swoich zadań.
Lepsze zdrowie psychiczne
Zdrowie psychiczne jest niezwykle istotne. Na dłuższą metę nie da się wieść satysfakcjonującego życia, jeśli nie będzie się dbało równomiernie o swoje sfery fizyczną, umysłową, psychiczną i duchową. Jeśli praca jest źródłem silnych stresów, to równowaga w rytmie dobowym, tygodniowym oraz cykliczne przerwy urlopowe pomogą łagodzić negatywne skutki trudnych warunków panujących w miejscu pracy i związanych z wykonywanym zawodem.
Lepsze relacje
Kiedy pracujesz przez wiele godzin w ciągu doby, to wygospodarowanie czasu dla bliskich może stanowić wyzwanie organizacyjne. W takiej sytuacji zdaje się, że wyjazd na wakacje to jedyna okazja do spędzenia szczególnie dobrego czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Urlop wówczas staje się czasem, kiedy kładziemy nacisk na to, by był to okres przeznaczony na budowanie relacji i wzmacnianie więzi z osobami, które są dla nas ważne.
Żyła długo i szczęśliwie...
Wracając do Katarzyny, zdała sobie ona sprawę, że zaplanowanie wakacji było ważne nie tylko dla jej dobrego samopoczucia, ale także dla jej rozwoju zawodowego. Uświadomiła sobie, że przerwa sprawi, iż wróci z odświeżonym spojrzeniem na projekty, za które jest odpowiedzialna. Z naładowanymi bateriami będzie lepiej sobie radziła z obowiązkami, skuteczniej kierując zespołem.
Oczywiście Katarzyna musiała poświęcić nieco czasu na dokładne zaplanowanie urlopu. Istotne było nie tylko wybranie czasu, miejsca i formy wypoczynku. Musiała upewnić się, że wszystkie jej obowiązki zawodowe zostały przekazane konkretnym osobom, że w zespole każdy wiedział kto za co jest odpowiedzialny pod jej nieobecność.