Ebola mutuje się i rozprzestrzenia…

  ebola

  Świat obiega właśnie nius o mutacji wirusa. Nie powinniśmy się temu dziwić. Nie ma w tym żadnej sensacji. Ebola jest wirusem RNA, jak grypa. To dlatego tak łatwo dochodzi do mutacji.

  Jak się rozprzestrzenia, mutuje, jak można się nim zarazić?

   

  WHO dostrzega tendencję spadkową

  Francuscy naukowcy zajęli się obserwacją zmian wirusa. Dobrze, niech obserwują. Tymczasem na stronach WHO odnalazłam wykres, z którego łatwo można wywnioskować, że liczba zachorowań spada.

  Cieszmy się i trzymajmy kciuki, aby tendencja spadkowa się utrzymała, by opady deszczu nie przeszkodziły ludziom w dochodzeniu do zdrowia.

  Ebola_virus_em
  (fot. dr. Frederick A. Murphy, CDC, 1976, public domain)

   

  Co to jest ebola?

  Jest to bardzo groźny wirus, wywołujący tzw. gorączkę krwotoczną. Jest to wielonarządowy zespół chorobowy, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – do krwawień z oczu, nosa czy przez wybroczyny powstające na skórze.

   

  Jak rozprzestrzenia się wirus?

  Warto ponadto wiedzieć, że choroba wśród ludzi ma ścisły związek z zachorowaniami wśród szympansów i goryli. Epidemie te przebiegają zazwyczaj równolegle. Naukowcy izolują te same podtypy wirusa zarówno od ludzi, jak i od zwierząt.

  Jakie są podtypy wirusa?

  • ZEBOV => Ebola-Zair
  • SEBOV => Ebola-Sudan
  • ICEBOV => Ebola Ivory-Coast
  • REBOV => Ebola-Reston

  Jak można się zarazić?

  • Przez płyny ustrojowe pochodzące od małp czy osób chorych
  • Bliski kontakt z chorym
  • W szpitalach i w domach chorych: ostre przedmioty, odpady medyczne, płyny, tkanki osób chorych
  • Drogą kropelkową zarażają się małpy, nie udowodniono tego mechanizmu u ludzi

  Przebieg choroby

  1. Okres wylęgania od 2 dni do 2 tygodni
  2. Ostry i nagły początek, jak w grypie: gorączka (wysoka, często powyżej 38,6°C), dreszcze, osłabienie, bóle mięśni i głowy
  3. Biegunka i wymioty
  4. Krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne
  5. ALBO zgon w ciągu 7-14 dni, ALBO ewentualne powikłania (np. bóle mięśniowe, utrata wzroku czy słuchu) i długi okres zdrowienia oraz wydalania wirusa razem z płynami ustrojowymi. Uwaga, jeśli dojdzie do krwawień, śmiertelność w tym stadium choroby wynosi aż 90%.

  Jakie są przesłanki, że osoba, która nagle zachorowała, mogła zostać zaatakowana przez ebolę?

  Jeśli u danej osoby występują objawy, które wyżej opisałam, a ponadto w ciągu ostatnich trzech tygodni chory miał kontakt (jeszcze przed wystąpieniem objawów) z materiałem biologicznym, innymi chorymi czy ciałami zmarłych na ebolę.

  Ponadto jeśli podróżował w rejony objęte epidemią lub miał kontakt ze zwierzętami pochodzącymi z rejonu objętego epidemią.

  KONIECZNIE NALEŻY ZWRÓCIĆ SIĘ DO NAJBLIŻSZEGO SZPITALA ZAKAŹNEGO LUB INNEJ JEDNOSTKI LEKARSKIEJ.

   

  PS.

  Przy tej okazji nie mogę pominąć milczeniem kwestie dużo bliższe naszej szerokości geograficznej, jak chociażby zachorowania na ospę… Piszę chociażby dla ostrzeżenia przed zupełnie nietrafionymi pomysłami np. “ospa party” oraz apelem o zachowanie poziomu wyszczepialności populacji, który chroni nas wszystkich, a szczególnie osoby z obniżoną odpornością czy chorobami wrodzonymi, czy po przeszczepieniach narządów…

  W temacie autyzmu odsyłam TU, a ws. szczepień TU

   

  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz