Blog updates

Latest news & updates
Health & Medicine

Grubszy portfel, czyli 2 argumenty za karmieniem piersią

9 maja 2016

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapewnia, że karmienie piersią jest dobre nie tylko dla dzieci i ich matek, ale także dla całych społeczeństw.

Jest korzystne również z ekonomicznego punktu widzenia. Dlaczego? 

Wykazano, że karmienie piersią może uratować życie ponad 820 tys. dzieci do 5 r.ż. i 20 tys. kobiet w ciągu roku.
Powiesz mi teraz, że przeżywalność jest argumentem, z którym nikt nie potrafi głośno dyskutować, ale twoim zdaniem problem ten dotyczy głównie kobiet z Afryki czy Azji, ale nie z Polski czy Europy Zachodniej. Zapytasz, czy jest coś dla ciebie w tym niusie? Otóż tak, jest!

Wyższe pensje, niższe koszty

Szacuje się, że osoby, które w niemowlęctwie były karmione piersią przez pierwsze pół roku życia – dzięki swojemu lepszemu potencjałowi poznawczemu – będą w stanie wygenerować wyższe zarobki (obliczono, że w gospodarce globalnej może rocznie to wynieść ok. $ 300 mld).
Ponadto zwiększenie liczby noworodków karmionych piersią pozwoli znacznie zmniejszyć koszty dla rodzin i rządów w leczeniu chorób występujących u dzieci, takich jak zapalenia płuc, biegunki czy astma.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia

WHO dostarcza zatem oto te dwa – z pozoru prozaiczne – powody, dla których kobiety powinny (przynajmniej przez pierwsze pół roku po porodzie) karmić swoje dzieci piersią a nie butelką:
  1. Będziesz miała mądrzejsze dziecko => jako inteligentniejszy dorosły dostanie lepszą pracę/pensję.
  2. Będziesz miała zdrowsze dziecko => nie będziesz wydawać na aptekę i lekarza tak często, jak byś musiała przy dziecku karmionym sztucznym mlekiem.
To się nazywa szeroki horyzont oceny sytuacji!

(Źródło: http://who.int/mediacentre/news/releases/2016/breastfeeding/en/)

(fot.Chris Alban Hansen, flickr.com, CC BY-SA 2.0)

Sylwia Chrabałowska
Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).