Blog updates

Latest news & updates
Health & Medicine

Jagody goji na odchudzanie – tak czy nie?

12 lutego 2017
jagody goji na odchudzanie

Czytasz ten tekst, więc zapewne szukasz metody na utratę wagi i zadajesz sobie pytanie: jagody goji na odchudzanie?

Możliwe, że znasz już pojęcie superżywności. W tym kontekście na różnych portalach opisywane jest między innymi niemal cudowne działanie jagód goji.

Nie dość, że żywi się nimi podobno Madonna i Angelina Jolie, to “Medical News Today” pisze o badaniu, w którym wykazano ich działanie ochronne przed grypą.

Taaa, ja raczej z tych, co szybko nie wierzą w takie doniesienia bez twardych dowodów naukowych. Jeśli masz podobnie jak ja, to czytaj dalej. 😀

Czy najzdrowszym środkiem na odchudzanie są jagody goji?

Poszperałam zatem jeszcze troszkę i znalazłam dowód – choć mały, ale jednak – na to, że nie warto inwestować w suszone owoce jagód goji, ich sok czy suplementy diety jako w cudowny środek na odchudzanie.

Na tej podstawie doszłam do wniosku, że jagody goji na odchudzanie to mit. 😛 Wolę zatrzymać pieniądze w kieszeni.

Gdzie mój dowód w temacie jagody goji na odchudzanie?

Jagody goi są dobre, ale przeczytaj teraz uważnie, co poniżej.

Niemal 9 lat temu po raz pierwszy poza Chinami przeprowadzono niewielkie, ale podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie kliniczne z randomizacją, w którym sprawdzono ogólne działanie spożywanych jagód goji.

Badanie dotyczyło właściwości leczniczych owoców kolcowoju szkarłatnego (Lycium barbarum L.) stosowanego w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Standardowy sok z owoców goji podawano przez dwa tygodnie 16 zdrowym dorosłym, natomiast do grupy placebo włączono 18 osób.

Wykazano, że codzienne spożycie soku z jagód goji wpłynęło pozytywnie na ogólne samopoczucie, wydajność neurologiczną, funkcje psychologiczne i pracę układu pokarmowego. Co ważne – nie odnotowano, by jagody goji wpłynęły istotnie na masę ciała. Ta-dam!

Wnioski

Jagody goji nie są środkiem odchudzającym. Oczywiście mogą wzbogacać dietę, ale kluczem do sukcesu dla tych, którzy chcą pozbyć się nadwagi jest połączenie trzech aspektów odchudzania w jeden plan:

  1. Realne założenia dotyczące tempa chudnięcia.
  2. Zbilansowana dieta.
  3. Zwiększona aktywność fizyczna.

Sorry 🙂

(Źródło: J Altern Complement Med. 2008 May;14(4):403-12. doi: 10.1089/acm.2008.0004.)

(fot. michael davis-burchat, flickr.com, CC BY-ND 2.0

PS. Jeśli interesują Cię tematy dotyczące odchudzania i regulacji wagi, zapraszam do lektury:

jagody goji na odchudzanieJak schudnąć? Ile kalorii mam jeść?

W zespole naukowców z Mayo Clinic już to wszystko przeanalizowano. Spójrzmy: 3500 kalorii to około 0,45 kg tłuszczu. Trzeba zatem spalić o 3500 kalorii więcej niż się spożyło, aby stracić niecałe pół kilo wagi…

Jak tracić na wadze? – Lepiej biegać i jadać schabowego z ziemniakami niż się nie ruszać i żywić liściem sałaty z jajkiemjak tracić na wadze moc kobiet

Odnotowano, że w wielu przypadkach ćwiczenia fizyczne zdają się być nieskuteczne w procesie utraty wagi. Jak to możliwe?! Bezsprzecznie ma na to wpływ nieświadome zwiększenie dobowego spożycia kalorii…

Zapisz

Zapisz

Sylwia Chrabałowska
Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).