You are currently viewing Jak budować poczucie własnej wartości w dziecku?
jak budować poczucie własnej wartości w dziecku

Jak budować poczucie własnej wartości w dziecku?

Idąc za ciosem, chciałabym uratować od zapomnienia jeszcze jeden cenny temat, który poruszyłam kiedyś na swojej facebookowej stronie.
dziewczynka nożyczki

Przed Bożym Narodzeniem 2015 r. natrafiłam na artykuł Katarzyny Wawrzyniak – dietetyka klinicznego, który został opatrzony zdjęciem [źródło: Meg Gaiger (Harpyimages)] z dziewczynką otoczoną kolorowymi magazynami dla kobiet. Owa dziewczynka ma długie piękne włosy i siedzi w takiej pozycji, że nawet chudzielcowi zebrałyby się fałdy skóry wokół pępka. Widzimy ją podczas przymierzania się do wycięcia sobie nadmiaru tłuszczu nożyczkami. Przyznacie, że jest to dość drastyczny obraz.

Ciśnie się na usta jedno słowo “masakra”.

Pomyślałam wówczas o tym, jak budować poczucie własnej wartości w dziecku? Co może zrobić na przykład matka?

Radź sobie potem matko z tak zakompleksioną córką, gdy już ją znajdziesz w takiej sytuacji? Myślę, że są trzy ważne rzeczy, o których warto pamiętać i chcę się tutaj nimi podzielić.

1. Samoakceptacji uczą rodzice

Wśród kobiet, z którymi się spotykam jest wiele pięknych, często jeszcze młodych matek, które nie zawsze potrafią zaakceptować siebie, na przykład to, jak się zmieniło ich ciało po ciąży. Wiele jest dla siebie zbyt wymagających, które oczekują, że rok to wystarczający dystans od porodu, by wrócić do formy.

Doskonale WAS WSZYSTKIE ROZUMIEM, ponieważ znam temat z autopsji :-o. Moja koleżanka z liceum już pół roku po porodzie wyglądała jeszcze lepiej niż przed ciążą, natomiast mnie dojście do ogólnie zadowalającej formy zajmowało zawsze powyżej dwóch lat.

Są jeszcze choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, przy których nadmierne kilogramy kobiety łapią niemal z powietrza. Zatem każdy jest inny i już. Nie można być wiecznie dla siebie tak surowym. Córka wszystko słyszy i widzi. Obserwuje cię dyskretnie i patrzy, czy ty akceptujesz siebie.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Slow fashion a garderoba kobiety biznesu

2. Nie narzekaj!

Zatem apeluję: kiedy przyjdzie ci chęć ponarzekać na siebie, stań przed lustrem, przypomnij sobie ten plakat.

Uśmiechnij się do siebie, głowa do góry, pierś do przodu, ściągnij łopatki i zobacz, jak zmiana mimiki i postawy ciała przeobrażają cię w pogodną kobietę.

3. Pomóż dziecku

Jeśli przyjdzie do ciebie dziecko i powie, że jest grube, a może dopiero zapyta cię o zdanie, nie mów jej, że tak jest, nawet jeśli widzisz zbyt okrągłe sadełko wokół jej pasa.

Weź siatkę centylową i sprawdźcie razem, na którym centylu się mieści. Może waga w stosunku do wzrostu jest właściwa dla jej wieku, może odstaje tylko troszkę?

Nie mów córce, że ma na przykład gruby brzuch (jeszcze może z tego wyrosnąć!), ale powiedz, że ten krój bluzki nie pasuje do jej figury. Doradź jej, jak się ubierać, by wyglądać lepiej, a sama zadbaj o jej zdrową dietę i ruch na świeżym powietrzu.

Pomóż jej, organizując wspólne spacery wieczorne czy weekendowe wypady na rower.

Bycia kobietą dziewczynki nie uczą się tylko z gazet, ale przede wszystkim od swoich mam.

Powodzenia!

PS.

  • O matce jako Kobiecie Mocy czytaj tutaj:

Matka to mityczne stworzenie z 3 parami rąk, okiem na czole, które widzi przez czaszkę i z ogonem wyposażonym między innymi w palec przeciwstawny

  •  Natomiast o matce kreatywnej poczytasz tu:

Tam jest czysto, gdzie mało brudzących, a nie dużo sprzątających

Zapisz

Zapisz

Zapisz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
trackback

[…] dorosłości krytykujemy same siebie przed lustrem i często uczymy tego własne córki, u których poczucie własnej wartości przez to także […]

trackback

[…] Co zrobić, kiedy dziecko nie akceptuje siebie? […]