Blog updates

Latest news & updates
Health & Medicine

Jak skutecznie leczyć przeziębienie? – Mity i prawdy!

16 stycznia 2018
jak skutecznie leczyć przeziębienie zioła w medycynie

Jakieś trzy lata temu zapragnęłam poznania odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie leczyć przeziębienie. Był to czas, gdy po raz kolejny dopadły mnie objawy grypopodobne. Jednak wiedziałam, że nie miałam grypy! Byłam osłabiona, ale nie zwaliła mnie z nóg bardzo wysoka gorączka. Po raz kolejny tlił się stan podgorączkowy, męczył ból głowy i zalewał katar. Uwierzcie mi – miałam dość!

Wyprowadziło mnie to z równowagi na tyle skutecznie, że postanowiłam sprawdzić, na co mogę przestać wydawać pieniądze w aptece, a po które środki faktycznie warto sięgnąć.

Teraz z kolei moja nastoletnia córka wiedziona reklamami telewizyjnymi chciała leczyć swoje przeziębienie tym, co podpowiada jej szklany ekran. Przeraziłam się, ale tylko przez ułamek sekundy:

  • Po pierwsze, na szczęście moja córka sama się nie leczy.
  • Po drugie, mogłam ją uświadomić, że była w błędzie.

Maskowanie objawów choroby

Środki sprzedawane bez recepty na tzw. przeziębienie osłabiają odczuwane objawy choroby, ale nie leczą np. grypy.

Nie będę skupiała się na opisie objawów czy dynamiki przebiegu samego przeziębienia. Za oczywistą wiedzę uznam fakt, że leki na przeziębienie i grypę sprzedawane bez recepty maskują jedynie chorobę, osłabiając ból czy gorączkę. Zakładam również, że wiadomo, iż przeziębienie wywołują wirusy, dające objawy grypopodobne.

Wiarygodnych informacji szukałam na stronach, do których mam zaufanie. Interesowały mnie wyniki badań – nie reklamy czy fora internetowe. Podzielę się dzisiaj z Wami swoimi trzema odkryciami o tym, jak skutecznie leczyć przeziębienie.

WITAMINA C

Nie wiem, kto mi to powiedział – czy może wiedzę tę wyniosłam z domu [?] – na przeziębienie podobno najlepsze są duże dawki witaminy C. Dawka 1000 mg wydawała się dotychczas najlepsza.

Otóż nie. Okazało się, że łykanie kwaśnych pastylek nie zmniejszy ani ryzyka zachorowania, ani nie osłabi objawów przeziębienia oraz nie skróci czasu niedyspozycji.
Udowodniono, że witamina C pomaga jedynie osobom podejmującym duży wysiłek fizyczny, a ja nie jestem ani maratończykiem, ani ładowaczem w PKP.[1]

ROSÓŁ Z KURY

Tak, ten złoty wywar jest najsmaczniejszy pod słońcem tylko w kuchni mojej mamy, jednakże skuteczny będzie na szczęście w każdym domu.

Mayo Clinic potwierdza, że rosół z kury łagodzi objawy przeziębienia i grypy, ponieważ działa przeciwzapalnie. Ponadto przynosi chwilową ulgę zatkanym górnym drogom oddechowym, przyspieszając ruch śluzu w nosie.[2]

CYNK

To było moje odkrycie w 2015 roku! Zakupiłam wówczas opakowanie cynku, który wzbogacił moją domową apteczkę. Jeśli pojawiały się ledwie uświadamiane objawy przeziębienia, jak kichanie, chrypka czy lekki ból gardła przy przełykaniu śliny, sięgałam po cynk.

Należy go bowiem przyjąć już w pierwszej dobie od wystąpienia objawów. Może on przyczynić się do skrócenia czasu choroby i osłabienia dolegliwości.

Co więcej, jeśli w ciągu kilku miesięcy będzie się uzupełniać cynk, wyrównując jego niedobór w organizmie, nastąpi zauważalna poprawa. Przełoży się ona na liczbę nieobecności w szkole czy pracy. Zmniejszy się także liczba przepisywanych antybiotyków.[3] I to prawda!

Od jakiegoś czasu cynk nie jest już mi tak niezbędny, wnioskuję zatem, że wyrównałam jego niedobory.

Jak skutecznie leczyć przeziębienie?

Proponuję przerzucić się z witaminy C na cynk i popijać kanapeczki złotym rosołem z kury :-).

jak leczyć przeziębienie grypę astmę choroby zawodowe

Przy okazji! Jeśli interesują Cię naturalne metody walki z grypą czy przeziębieniem, a także innymi problemami związanymi z drogami oddechowymi, odsyłam Cię do biblii tematu:

Zioła w medycynie. Choroby układu oddechowego

Źródła: 

  1. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev. 2013 Jan 31;1:CD000980. doi: 10.1002/14651858.CD000980.pub4
  2. Common cold. Lifestyle and home remedies http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/basics/lifestyle-home-remedies/con-20019062
  3. Zinc for the common cold. Cochrane Database Syst Rev. 2011 Feb 16;(2):CD001364. doi: 10.1002/14651858.CD001364.pub3

Zapisz

Zapisz

Sylwia Chrabałowska
Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).