Blog updates

Latest news & updates
Health & Medicine

Jak zmniejszyć ryzyko raka? – 9 elementów, które mają znaczenie

7 lutego 2015
jak zmniejszyć ryzyko raka

Możliwe, że jesteś w grupie osób obarczonych wysokim ryzykiem wystąpienia nowotworu i zastanawiasz się, jak zmniejszyć ryzyko raka. Może ktoś obok ciebie zachorował na raka i zastanawiasz się, czy ty też kiedyś będziesz musiał spędzić wiele godzin na onkologii.

Nie wywróżę z kart, czy tak będzie, ale powiem ci, że jest kilka sposobów, które zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania. O tym za chwilę.

Pewna ciekawostka…

Niedawno odkryto w badaniu na myszach z przewlekłym zapaleniem skóry, że jeśli dojdzie do zranienia, w tym miejscu rozwijają się komórki nowotworowe.

Co zaskakujące, okazało się, że to połączenie bakterii, przewlekłego stanu zapalnego i rany skóry przyczynia się do rozwoju komórek rakowych.

Częstość występowania nowotworu jest skorelowana z wielkością ran i nacieku zapalnego.[*]

9 elementów, dzięki którym zmniejszasz ryzyko zachorowania

Wróćmy jednak do tematu. 15 lat temu w Paryżu ustanowiono globalne święto, wskazując 4 lutego jako Światowy Dzień Walki z Rakiem. W 2000 roku kraje, które podpisały Kartę Paryską, zobowiązały się, że stworzą narodowe programy zapobiegające zachorowaniom oraz wspomagające leczenie chorób nowotworowych.

Z okazji tego święta dwa dni temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomniała, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

  1. Nie pal. Nie używaj tytoniu pod żadną postacią.
  2. Uczyń swój dom przestrzenią wolną od dymu. Istotne, by nie być również biernym palaczem.
  3. Bądź aktywny fizycznie.
  4. Odżywiaj się zdrowo. Śmieciowe jedzenie zamień na odżywcze przekąski.
  5. Ogranicz spożywany alkohol do minimum.
  6. Nie przesadzaj z opalaniem. Chroń skórę i oczy przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.
  7. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi u matek.
  8. Zaszczep swoje dzieci przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (Hepatitis B) oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
  9. Korzystaj z szansy, którą ci dają badania przesiewowe w kierunku raka.

(* Hoste E, Arwert EN et al. Innate sensing of microbial products promotes wound-induced skin cancer, Nature Communications, 6:5932, DOI: 10.1038/ncomms6932, Published 09 January 2015)
 

PS. Witam Cię na stronie Moc Kobiet. Zanim ją opuścisz, zapoznaj się proszę z poniższą wiadomością i pomyśl przez chwilę o swojej przyszłości, 🙂

W czwartym kwartale 2016 r. rozpoczęłam regularnie wysyłać wartościowe porady w comiesięcznym newsletterze oraz oferty specjalne od Mocarnych Kobiet z naszej społeczności.
Wszystko to jest dostępne jedynie dla zapisanych na listę mailingową “Moc Kobiet”.
Uzupełnij teraz dwa poniższe pola w formularzu, zaakceptuj zgodę na maile ode mnie i kliknij “Wyślij”, by znaleźć się na tej liście i czerpać z niej korzyści. Zapraszamy 😀

Sylwia Chrabałowska
Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).