paracetamol działania niepożądane zombi

Paracetamol każdego może zamienić w zombi

Paracetamol – substancja czynna, która jest obecna w wielu preparatach dostępnych bez recepty, sprzedawanych jako leki przeciwbólowe czy przeciw objawom podobnym do grypy – jest powszechnie uznawany za całkowicie bezpieczny. Jednakże żaden lek, nawet witaminy czy suplementy diety to nie są środki, które mogą zawsze bez negatywnych skutków stosować wszyscy.

Reakcje organizmu po paracetamolu

W „Psychological Science” opublikowano w tym miesiącu (04.2015) wyniki badania oceniającego rekcje na bodźce (zarówno negatywne, jak i pozytywne) u osób przyjmujących popularny lek przeciwbólowy (paracetamol) w porównaniu z reakcjami na bodźce u osób, którym podawano placebo.
Okazało się, że uczestnicy badania z grupy przyjmującej paracetamol nieprzyjemne bodźce oceniali mniej negatywnie niż osoby z grupy przyjmującej placebo. Niestety podobne różnice wystąpiły w przypadku pozytywnych bodźców. Przyjmujący paracetamol odbierali je mniej emocjonalnie niż uczestnicy badania, którym podawano placebo.
Wnioski, które wysunięto z badania są potwierdzeniem, że paracetamol ma wpływ na ogólne stępienie emocjonalne, zmieniając przetwarzanie bodźców i ich ocenę u osób go stosujących.

Mówiąc wprost – możliwe, że jeśli zażyjesz paracetamol, wystąpi przytępienie zmysłów

Owe wnioski są zatem wyjaśnieniem dla tytułu dzisiejszego wpisu. Uważajmy, bo paracetamol z każdego może zrobić zombi.
Owszem jest to nieco przerysowane ostrzeżenie, ale przy tej okazji chciałam przypomnieć tym, którzy nieco gorzej mają się na duszy, by zawalczyli o swoje poczucie szczęścia, nie godząc się na życie osoby wewnętrznie martwej…

Idź do lekarza, nie łykaj proszków sam!

Należy walczyć z bólem (szczególnie przewlekłym!), poszukać może nowego lekarza albo nowej terapii. Warto starać się żyć z jak najlepszą jakością owego życia. Najważniejsze jednak, by nie zgubić po drodze PRAWDZIWEGO SIEBIE!
(Źródło: Psychological Science, 2015; doi: 10.1177/0956797615570366)
(fot. Toni Castillo Quero, flickr.com, CC BY-SA 2.0)