Blog updates

Latest news & updates
Health & Medicine

Rano koniecznie kawa? Nius medyczny dla Ciebie ;-)

28 czerwca 2016

Trzeciej nocy się wyśpij

Naukowcy z Walter Reed Army Institute of Research podczas SLEEP 2016 w Denver (30 zjazdu Associated Professional Sleep Societies) ogłosili, że kawa z kofeiną staje się nieskuteczna, jeśli przez trzy noce z rzędu spało się jedynie 5 godzin lub nawet krócej.

Owszem, dwie filiżanki kawy dziennie mają działanie pobudzające i zwiększające wydajność, ale nie kiedy dostarczyło się organizmowi za mało godzin snu.

Po trzeciej niedospanej nocy kofeina nie będzie już w stanie postawić na nogi i nie poprawi koncentracji. Czasem człowiek jest tak przemęczony, że jedynym lekarstwem jest dla niego sen.

Niekiedy 2 filiżanki kawy to za mało

Naukowcy przeprowadzili badania, w których porównali działanie kofeiny z placebo. Wyniki oceniono za pomocą psychoruchowego testu czujności (PVT – Psychomotor Vigilance Task). Wykazano, że kofeina przez pierwsze dwa dni znacznie poprawia czas reakcji na bodźce wizualne.

Co interesujące, odkryto, że po trzeciej nocy z niedoborem snu, kofeina – podana w tej samej dawce co wcześniej, tj. 2 razy dziennie po 200 mg – nie wykazywała korzyści, które odnotowywano przez pierwsze dwa dni.

Wnioski

  • Po trzech nocach z rzędu, gdy śpisz 5 h lub krócej, kawa z koffeiną przestaje poprawiać czujność i wydajność. Zatem nie zarywaj więcej niż dwóch nocy z rzędu ;-).
  • Skuteczna dzienna dawka kofeiny (2 x 200 mg) przestaje być wystarczająca, aby zwiększyć koncentrację, jeśli od kilku dni ograniczało się ilość snu. Oto odpowiedź, dlaczego niektórzy piją nawet 6 kaw dziennie!
  • Jeśli kończysz projekt nocami, koniecznie wyśpij się przed jego wysłaniem do szefa. Sprawdź go, gdy będziesz w pełni wydajny. W swoim harmonogramie zaplanuj dla siebie czas na sen :-D.

*W badaniu wzięło udział 48 zdrowych osób. Uczestnicy przez 5 dni z rzędu nie mogli spać więcej niż 5 godzin na dobę.
Przez cały okres trwania badania podawano im dwa razy dziennie albo 200 mg kofeiny albo placebo.
Ani uczestnicy, ani badacze nie wiedzieli, którzy uczestnicy przyjmują placebo.
Uczestnicy byli badani 7 razy dziennie: 1) raz dziennie PVT i poziom senności; 2) sześć razy dziennie testem czujności.

(Źródło: Proceedings of the 30th anniversary meeting of the Associated Professional Sleep Societies, 2016.06.13)

(fot. Francisco Osorio, flickr.com, CCBY2.0)

PS. Tak przy okazji 😉

W IV kwartale 2016 r. zacznę wysyłać NEWSLETTER „Moc Kobiet”.

  • => Rozwój osobisty => zawodowy => wspieranie kobiecych biznesów
  • => Specjalne oferty => konsultacje telefoniczne => dostęp do zamkniętych treści i in.

Uzupełnij teraz dwa poniższe pola w formularzu i kliknij “Wyślij”. Wejdź później na swoją skrzynkę mailową => odnajdź w niej mój mail => przeciągnij go do katalogu „odebrane” lub najlepiej dodaj mnie od razu do kontaktów => potwierdź swoją zgodę, by znaleźć się na tej liście i czerpać z niej korzyści. Zapraszam 😀

Sylwia Chrabałowska
Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).