Reklama na Facebooku

Reklama na Facebooku – Jak dotrzeć do grupy docelowej?

Zapewne znasz hasło, że reklama na Facebooku pozwala bez trudu znaleźć właściwych odbiorców, przyciągać ich uwagę i uzyskiwać dobre wyniki biznesowe. Na razie dla ciebie to tylko hasło, bowiem to, co słyszysz, zupełnie nie sprawdza się w twojej praktyce.

Po pierwsze, nie bez trudu, gdy na przykład na twoje reklamy odpowiada 13-letnia młodzież? Tak, wiem, że są takie przypadki. 😮 Wszystkie założenia biorą w łeb, bo nie przyciągasz 25-letnich kobiet, których zaangażowanie przyniosłoby ci spodziewany zysk. Jak to możliwe?

Zacznijmy od faktów, dlaczego reklamy na Facebooku są takie skuteczne i wszyscy chcą poznać magię ich tworzenia, a inni na sprzedaży tej wiedzy zarabiają. 😉

Na Facebooku są twoi klienci

Tak, bezwzględnie. Wiesz o tym.

 • Miesięcznie z Facebooka korzysta ok. 1,7 mld osób.
 • 1 na 5 minut spędzona na urządzeniu mobilnym to wizyta na FB. 😉
 • Instagram, który jest powiązany z FB i tworząc reklamy na Facebooku, możesz je też wyświetlać na Insta, to platforma, z której korzysta kolejnych 500 mln użytkowników! 😮

Możesz także próbować dotrzeć do swojej grupy docelowej, tworząc przemyślane wyzwania na FB. Pomyśl nad tematem takiego wyzwania i nie zastanawiaj się długo, po warto! Jednak w tym artykule opiszę najprostszą wersję reklamy.

Facebook wie o swoich użytkownikach niemal wszystko

Zna ich dane:

 • demograficzne,
 • zachowania,
 • dane kontaktowe i wiele więcej!

Reklama na Facebooku jest przyjazna dla odbiorcy

Możesz wybrać odpowiedni format, korzystając z połączenia:

 • zdjęcia (jednego lub karuzeli zdjęć, pokazu slajdów)
 • filmu,
 • tekstu.

Ponadto nie musisz się martwić o dostosowanie wyświetlania reklamy do różnych typów urządzeń mobilnych. To FB zadba, by reklama była przyjazna dla odbiorcy. Dostaniesz z góry ograniczenia, co do rozmiaru zdjęcia czy długości tekstu i dzięki podglądowi widoku, możesz zawsze sprawdzić, jak się prezentuje na telefonach czy tabletach.

Jest też KANWA!

Potraktuj to jak czyste płótno, które możesz zapełnić własną narracją o swoim biznesie. Ten typ reklamy na Facebooku zmieści pełnoekranowy film, tekst oraz przyciski z wezwaniem do działania, tzw. CTA – call to action.

Co interesujące tutaj twój odbiorca może sam przewijać obrazy, pomniejszać je czy powiększać. Poza tym reklamy stworzone w formacie kanwy bardzo szybko się ładują, co jest wielkim plusem. Nie trzeba czekać, by je obejrzeć.

Powtórzę to jeszcze raz. To jest reklama np. na cały ekran telefonu twojego odbiorcy, która zabiera go w świat jaki przed nim roztoczysz, a odbiorca nawet stopą nie wychodzi poza Facebooka. Nie musi wchodzić na twoją www. W kanwie możesz go przekonać, by kliknął w przycisk i skontaktował się z tobą. Wysłał zapytanie. Zrobił cokolwiek, co was połączy!

Warto zatem zaprzyjaźnić się z kanwą na FB, jeśli zależy Ci na zwiększeniu rozpoznawalności marki. 🙂

Reklama na Facebooku zawsze jest zakończona raportem

Po skończonej kampanii dowiesz się, ile osób, na przykład w jakim wieku, jakiej płci, w jakiej lokalizacji zareagowało na twoją reklamę. Dzięki temu wiesz, czy trafiasz w swoją grupę docelową, czy jeszcze musisz popracować nad ustawieniami reklamy albo nad swoimi komunikatami jak obraz czy tekst, które przemawiają bardziej do innego odbiorcy niż było to zamierzone.

Klasyfikacja reklamy ze względu na cel

Kiedy już masz ogólny ogląd tematu, zejdźmy głębiej istoty. Zanim utworzysz reklamę, zadaj sobie pytanie, jaki jest cel kampanii? Poniżej pod każdym celem podaję, jakie formy reklamy przewiduje do nich Facebook.

 • Aktywność w aplikacji

Możesz stworzyć reklamę, w której będziesz osobno zachęcać do korzystania z aplikacji na urządzenia mobilne. Facebook daje osobne opcje z utworzeniem reklamy w tym celu:

Aplikacja mobilna Facebook
Aplikacja mobilna Instagram
Reklama karuzelowa w aplikacji mobilnej Instagram
Aplikacja Facebook na komputery stacjonarne
(Nie podaję wymagań obrazów ani filmów, bo to jest na stronie w managerze reklam bezpośrednio, gdy przechodzisz do tworzenia reklamy. Za dużo jest szczeg. tech., bym je kopiowała. Poniżej przykładowy PrtSc)
 • Instalacje aplikacji

 (Opcje dostępne jw.)

 • Rozpoznawalność marki

Tutaj pojawia się więcej możliwości:

Zdjęcie na Facebooku
Film na Facebooku
Reklama karuzelowa na Facebooku
Kanwy na Facebooku
Zdjęcie na Instagramie
Film na Instagramie
Reklama karuzelowa na Instagramie
 • Kliknięcia przekierowujące do witryny

Masz do dyspozycji:
Linki na Facebooku
Linki na Instagramie
Reklama karuzelowa na Facebooku
Reklama karuzelowa na Instagramie
Kanwy na Facebooku
 • Zaproszenie na wydarzenie

Reklamując wydarzenie na Facebooku, nie masz opcji wyboru. Jest to jedna forma reklamy wydarzenia. Wybierasz cel “Reakcje na zaproszenia na wydarzenia” i już. 🙂

 • Pozyskiwanie kontaktów

Pozyskiwać kontakty możesz również jedynie przez reklamę z CTA zachęcającym do 6 aktywności:

– złóż wniosek, – pobierz, – wyślij zapytanie, – dowiedz się więcej, – rejestracja, – subskrybuj.

Wymogi techniczne wyglądają tak:

 • Rozpoznawalność lokalna

Różni się tylko możliwościami CTA, np. jest opcja – jak dojechać.  (Wymogi techniczne jw.)

 • Skorzystanie z oferty

Co istotne, z tej opcji korzystają np. salony urody. Ważne, by pamiętać, by w ustawieniach reklamy nie zapomnieć o tym, by odbiorcy reklamy byli dobrani na podstawie lokalizacji, aby byli w pobliżu siedziby firmy, aby mieli realne szanse skorzystać z oferty, którą im reklamujesz.  (Wymogi techniczne jw.)

 • Wizyta w siedzibie firmy

Wybierając ten cel, możesz skorzystać z:

Zdjęcie na Facebooku
Film na Facebooku
Reklama karuzelowa na Facebooku
 • Polubienia strony

Tutaj format się zmienia – uwaga!

 • Aktywność dotycząca posta na stronie

Jeśli mamy wyjątkowo chwytliwy post i chcemy go rozpowszechnić, wykorzystać tę treść, by dotrzeć do szerszego grona, reklama na Facebooku daje nam kilka możliwości w tym przypadku:

Zdjęcie na Facebooku
Film na Facebooku
Tekst na Facebooku
Kanwy na Facebooku
Instagram
Reklama dotycząca posta na stronie może się również przydać, jeśli z jakąś treścią chcesz się przebić do swoich odbiorców, ale niestety algorytm FB obcina te zasięgi. Nie jest tajemnicą, że posty na fanpage trafiają czasami jedynie nawet do ok. 10% odbiorców, na których nam zależy. Jeśli w ustawieniach takiej reklamy stworzysz niestandardową grupę odbiorców, w której będą ci, którzy mają fanpage w polubieniach, to Facebook wyświetli im ten wpis. Możesz również użyć ustawienia reklamy dla tych, którzy mają w polubieniach twój fanpage i dla ich znajomych.
 • Wyświetlenie filmu

Jeśli chcesz przez film zwiększyć świadomość marki, świetnie sprawdzą się ujęcia zza kulis, ujęcia pokazujące premierę twojego produktu, a także historie twoich klientów. Możesz umieścić sponsorowane wideo jako:
Film na Facebooku
Kanwę na Facebooku
Film na Instagramie
Pełna lista obsługiwanych formatów filmowych znajduje się tutaj:
https://www.facebook.com/help/218673814818907
 • Konwersja w witrynie

Reklama na Facebooku ma różne formy, jeśli chcesz przy jej pomocy zaprowadzić odbiorcę w konkretne miejsce na swojej stronie internetowej.

Masz do dyspozycji:

Linki na Facebooku
Linki na Instagramie
Reklamę karuzelową na Facebooku
Reklamę karuzelową na Instagramie
Kanwę na Facebooku

Wiesz już teraz, po co tworzysz reklamę, wiesz mniej więcej, jak ją zrobić, jednak czujesz, że tego “jak” jest ci za mało. Zdaję sobie sprawę. To nie koniec. Zostań ze mną, bo ten artykuł ma w sobie maksimum treści. 😀

Czym się kierować przy ustawieniach reklamy na FB?

Reklama na Facebooku powinna być stworzona z myślą o tym, jak i kiedy twój odbiorca zainteresował się twoim biznesem. Dzięki temu zaoferujesz mu obsługę w najlepszym dla niego miejscu i czasie.

Nie marnuj pieniędzy na reklamę, wysyłając ją na cały kraj, jeśli wiesz, że zależy ci na odbiorcach z dużych miast. Dodaj ograniczenie reklamy do odbiorców, którzy interesują się zakupami w Internecie, jeśli prowadzisz sklep on-line. Uwzględnij, że dzieci, często podają wyższy wiek przy rejestracji, aby móc założyć konto na FB, więc jeśli podasz dość niskie widełki dla wieku, to możliwe, że trafisz z reklamą do gimnazjalistów.

Przykłady ustawienia reklam na Facebooku

Wejście w tworzenie reklamy z panelu fanpage

Kiedy wejdziesz na swój fanpage, spodziewam się, że mamy podobny widok strony głównej.

reklama na facebooku moc kobiet

CTA “Więcej informacji”

Zobacz, tak wygląda post, który stworzyłam, dzięki funkcji “Zachęć odbiorców do uzyskania dodatkowych informacji”. Dodałam w poście treść, dodałam zdjęcie, które wcześniej miałam przygotowane, a w przycisku CTA jest zaszyty link do artykułu, na którym mi zależało.

Co istotne, poniższy przykład postu z wykorzystaniem CTA, nie był wykorzystany jako post reklamowy, zatem do niego nie odnosiły się zasady objętości tekstu na obrazie dopuszczalne w reklamach na FB. Bardzo proszę się tym nie sugerować!

reklama na facebooku moc kobiet

Jeśli bym chciała, mogłabym ten post wykorzystać do badania konwersji na stronie, sprawdzając statystyki, ile mam wejść z tego postu na stronę, do której przekierowuję.

CTA “Wyślij wiadomość”

Obok jest opcja “zachęć do wysyłania wiadomości”. Taki post również wisiał przypięty na fanpage MOCy KOBIET przez długi czas.

reklama na facebooku moc kobiet

Tworząc post w tej opcji, możesz dodać zdjęcie, swój tekst i CTA przenosi odbiorcę do wysyłania wiadomości prywatnej bezpośrednio na twoją skrzynkę fanpage.

Przykład postu sponsorowanego

Pamiętaj, że to nie może być post, w którego grafice masz za dużo tekstu. Tekst na zdjęciu może zajmować jedynie 20% pola i to łącznie. Jeśli będziesz mieć rozproszone słowa, Facebook policzy te pola. Poniżej wklejam przykład, jaki podaje sam Facebook. Obraz ten świetnie prezentuje w czym rzecz. 🙂

reklama na Facebooku(źródło: https://www.facebook.com/business/help/747241318658448)

Jeśli masz swój opublikowany już wcześniej post, który chcesz zasponsorować, i spełnia on powyższe wymogi, odnajdź go na tablicy fanpage. Po prawej stronie na dole masz niebieski przycisk “Promuj post”.

reklama na facebooku moc kobiet

Wówczas otworzy się panel, w którym możesz ustawić szczegółowo, dla kogo chcesz, aby wyświetlała się reklama z wybranym postem, ale po kolei.

Przycisk CTA

Możesz dodać przycisk CTA: – kup teraz, – zarezerwuj teraz, – więcej informacji, – zarejestruj się, – wyślij wiadomość. Poniżej możesz dodać adres strony, na którą chcesz przekierowywać. Może to być główny adres strony, ale równie dobrze wybrana przez ciebie podstrona, na której ci zależy, aby dotarł tam odbiorca.

Grupa odbiorców reklamy

Poniżej z prawej strony kliknij w edycję odbiorców reklamy. Wówczas otworzy się jeszcze jedno okno. To tam ustalisz: – nazwę grupy odbiorców, którą teraz zdefiniujesz, – płeć, – wiek, – lokalizację, – zainteresowania.

Weź pod uwagę, że na portfel twojego odbiorcy mogą mieć znaczenie takie elementy, jak wspólne gospodarstwo domowe, małżeństwo, dzieci, spodziewane narodziny, planowany ślub itp. Nawet takie szczegóły możesz wyszukać i ustawić w definicji swojej grupy docelowej. Reklama na Facebooku daje ci te wszystkie możliwości, ponieważ FB wie o nas prawie wszystko. 😉

Pamiętaj, by na końcu to dodatkowe okno zamknąć przez kliknięcie przycisku “zapisz” w dolnym prawym rogu.

Reklama na Instagramie?

Kolejnym krokiem jest decyzja, czy chcesz, aby reklama była wyświetlana również na Instagramie. Możesz tę opcję odhaczyć, jeśli sobie nie życzysz. Domyślnie jest ona zaznaczona na “tak”, aby nie była to tylko reklama na Facebooku.

Budżet i czas wyświetlania reklamy

Poniżej ustawiasz budżet i czas trwania. Facebook z góry wpisuje kwotę i czas, ale Ty możesz to edytować. Kwotą minimalną jest 2 zł na dzień. Zobacz, jak w zależności od zmiany kwoty, zmienia się szacowany zasięg reklamy.

Płatność dla Facebooka dokonywana jest automatycznie na koniec miesiąca z konta PayPal – warto wcześniej założyć sobie tam konto i zapewnić na nim środki.

Podgląd widoku

Po prawej stronie masz podgląd reklamy. Kiedy klikniesz na górze: “aktualności na komputerach/urządzeniach mobilnych/Instagram”, zobaczysz, jak się zmienia widok. Reklama na Facebooku na komputerze i na telefonach czy tabletach wygląda nieco inaczej niż w aplikacji Instagram.

Zatwierdzenie ustawień

Kiedy już wszystko chcesz zatwierdzić, musisz kliknąć z prawej strony na dole w przycisk “Promuj”. Wówczas reklama trafia do weryfikacji. Po niedługiej chwili dostaniesz powiadomienie o zatwierdzeniu reklamy.

Statystyki

Pod postem zobaczysz statystyki, ile wejść na niego jest z linku sponsorowanego. Osobne statystyki masz dostępne w panelu głównym ze statystykami fanpage.

Całkowite statystyki z promocji będą dostępne po zakończeniu kampanii. Jeśli wynik w trakcie nie będzie satysfakcjonujący, zawsze możesz wejść tam w edycję promocji i ją zakończyć przed czasem. Równie dobrze możesz wejść i zwiększyć budżet lub wydłużyć czas jego wyświetlania.

Reklamuj swoją firmę

Reklama na Facebooku to nie jest jakiś czarny pająk, którego musisz omijać. Możesz do niej przejść od razu z głównego widoku na fanpage. Tego, który prezentowałam wcześniej. Jest w nim do wyboru również taka opcja. Jeśli ją klikniesz, wówczas rozwinie się kolejna lista możliwości.

reklama na Facebooku moc kobiet

Wybierając trzy pierwsze kroki, przejdziesz do panelu, który opisałam wcześniej przy wyróżnieniu wybranego wpisu na fanpage. Ponadto zauważ, że masz tu jeszcze możliwość dodania filmu!

Z kolei kiedy klikniesz “udostępnij stronę znajomym”, wyświetli się lista, na której zobaczysz, którzy znajomi mają już twój fanpage w polubieniach, do kogo już zaproszenie zostało wysłane. Tam, gdzie będzie to jeszcze możliwe, 🙂 zobaczysz aktywny przycisk “zaproś”. Jeśli go klikniesz, dana osoba dostanie powiadomienie z zaproszeniem do polubienia strony.

Działaj dla zdobycia kontaktów, nie zabijaj się dla lajków na Facebooku

Na koniec chciałam wyjść z apelem. Lajki na Facebooku nie mają żadnej wartości. Dziś są, a jutro może ich nie być. I tak posty nie trafiają w aktualnościach do wszystkich, którzy mają daną stronę w polubieniach. Co więcej, na FB zdarzają się błędy i znam osoby, którym Facebook w jedną noc zabrał tysiące “polubień”, zamieniając ich fanpage w niszowe miejsce z liczbą ok. 300 klikniętych łapek “lubię to”.

Należy też wziąć pod uwagę, że każdy fanpage rządzi się swoimi regułami. Innym zainteresowaniem cieszą się strony dotyczące remontów domów, a innym z cytatami na każdą okazję. Oczywistym jest, że porównywanie ich ze sobą to bezcelowy zabieg. Każdy ma swoją grupę odbiorców, którą powinien zdefiniować.

Poza tym jedyną pewną drogą dotarcia do odbiorcy jest jego e-mail.

Z kolei chciałabym wyrazić, że niezmiernie cieszę się, iż czytasz aż do tego miejsca! Zostańmy zatem w kontakcie. Jeśli jeszcze nie masz fanpage MOC KOBIET w polubieniach, nic nie szkodzi. Zapisz się na listę mailingową, abyśmy byli w kontakcie! 🙂

Ponadto napisz mi w komentarzu pod tym artykułem, o czym chcesz czytać na MocKobiet.eu, jakie materiały do pobrania byłyby dla Ciebie przydatne.

Sylwia Chrabałowska z Moc Kobiet