You are currently viewing Rozwój kobiet i program „Widzialne”

Rozwój kobiet i program „Widzialne”

Program „Widzialne” ma na celu rozwój kobiet. Uczestniczki same zaczną budować i wzmacniać równą godność płci oraz zwiększać swoje szanse na rynku, stając się liderkami.

Pisałam o nim już wcześniej TUTAJ. 🙂

Współpraca, która motywuje!

rozwój kobietMoc Kobiet od początku ma na celu wsparcie rozwoju kobiet, które motywuje do działania:
● i tym młodszym, które dopiero wypływają na głębokie wody oceanu, tj. rynku pracy,
● i tym starszym, które mają już za sobą pewne doświadczenie, które już awansują, zarządzają, a także decydują się na własną działalność gospodarczą.

 

Fundacja Moc Kobiet wychodzi teraz z programem mającym na celu przywrócenie kobietom:
● pewności siebie, by we własnych oczach stały się widzialne,
● by stały się widzialne także dla innych jako liderki.

Geneza programu "Widzialne"

Z potrzeby serca

Powołałam Fundację Moc Kobiet, by móc zacząć działać szerzej. Marzy mi się program ogólnopolski, a także wykraczający poza nasze granice. Aby kobiety mogły skuteczniej osiągać cele. 

Chcesz zmienić świat – zacznij od siebie

Pierwsze organizacje i związki zabiegające o prawa kobiet zaczęły powstawać już w XVIII w. Zmiany postępowały powoli. Emancypacja potrzebowała kolejnego stulecia, by świat przestał zaprzeczać równouprawnieniu płci. Oczywiście kwestia płci i ról kulturowych jest sumą licznych czynników. Jeśli chcemy na tym polu wprowadzać zmiany, musimy zacząć od siebie. Od własnego myślenia, od własnych mechanizmów myślowych, reakcji, nawyków. To dlatego można czasem odnieść wrażenie, że ciągle stoimy w miejscu. Zabetonowane. Uwięzione w socjologicznej pułapce. 

Innym wbrew

Niestety dyskryminacja kobiet jest problemem aktualnym. To nasza rzeczywistość.

Kobiety do dziś cierpią z powodu stereotypowego postrzegania ról społecznych czy predyspozycji zawodowych, co potrafi skutecznie przeszkadzać im w awansie zawodowym. 

Wielokrotnie podczas rozmów o pracę padają pytania o macierzyństwo, a kobiety z małymi dziećmi często są dyskryminowane.  Pracodawca nie chce zatrudniać młodych matek, zakładając częste zwolnienia z powodu opieki nad dziećmi. Co więcej, często dyskryminowane są młode kobiety przebywające w stałych związkach, planujące ślub lub będące tuż po ślubie. Dyskryminowane są matki i singielki. Matki nawet nie za samą opiekę nad dzieckiem, a już za możliwość zaistnienia sytuacji, w której pracownica będzie musiała wyjść z pracy do dziecka. Singielki za samo podejrzenie planów zakładania rodziny albo za to, że są same i można wykorzystywać ich większą dyspozycyjność.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak zadbać o siebie i dobre samopoczucie, pracując zdalnie?

Podczas rozmów kobiety przyznają, że wynagradzane są znacznie niżej na tych samych stanowiskach co mężczyźni.

Pozwól sobie na sukces

Powyższe przykłady są jednymi z przyczyn negatywnego samopostrzegania kobiet. Z tego powodu same kobiety mają wpływ na własną niewidzialność na rynku pracy. To kobiety często blokują się w rozwoju, o czym pisałam już tutaj, pytając, czy kobiety nadają się na menadżerki

Jak widzisz, temat jest bliski mojemu sercu od dawna. Jestem pewna, że możemy pomóc tym kobietom, które są zmotywowane do zmiany, a jedynie potrzebują okazji i wsparcia, by zacząć realizować własne marzenia.

Rozwój kobiet niczym lekcje pływania

Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia pracy z przedsiębiorczymi kobietami, program “Widzialne” rozpisałam jako projekt długoterminowy. Nie chodzi w nim, by przez całe 16 miesięcy programu machać za ciebie rękami, nogami i pchać twoją tratwę. Celem jest, byś sama wybrała kierunek i o własnych siłach przepłynęła do wybranego lądu. 

Fundacja MK ze swoim programem wychodzi naprzeciw wszystkim kobietom, aby:

● uwierzyły w swoje możliwości, dostrzegły własny potencjał, 
● dostarczyć wiedzy o współczesnych narzędziach, np. do zarządzania projektami, czasem, zespołem, mediami,
● pomóc w nabywaniu kompetencji, np. zarządzania, planowania, delegowania, marketingu czy sprzedaży.

Program “Widzialne” w sumie trwa 16 miesięcy i składa się z dwóch etapów, podczas których Uczestniczki będą pracować nad zdefiniowanymi przez siebie indywidualnymi celami. 

Na początku praca będzie przebiegała w jednej grupie. Przed drugim etapem każda uczestniczka wybierze swoją ścieżkę specjalizacyjną. Dalsza praca będzie przebiegała w podziale na podgrupy. 

Program ma umożliwiać pracę z każdą uczestniczką na wysokim poziomie szczegółowości i potrzeb.

Słowo o szczegółach programu

ETAP 1 – WIDZIALNA DLA SIEBIE
Praca z mentorem w grupie i indywidualnie

ETAP 2 – WIDZIALNA DLA INNYCH
Praca z mentorem w grupie i indywidualnie

FORMY: warsztaty online, wykłady, prace grupowe i własne + sesje indywidualne, ewaluacja, mentoring

Trenerki prowadzące pierwsze grupy

Sylwia Chrabałowska

Fundatorka i prezeska Fundacji Moc Kobiet, założycielka wydawnictwa Moc Media. Doktorantka w Kolegium Zarządzania i Finansów (SGH). Filolog języka polskiego (UW), wykładowca Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i autorka kursów zawodowych.

Beata Rybak

Wolontariuszka w Radzie Fundacji Moc Kobiet. Certyfikowany coach akredytowany przez Polskie Towarzystwo Coachingu Kryzysowego. Certyfikowany trener rozwoju osobowości persolog®. Autorka e-booków, kursów i warsztatów.

Sprawdź się

rozwój kobietJeśli masz ukończone 18 lat i choć na dwa punkty odpowiesz twierdząco,  to program „Widzialne” jest dla ciebie! 

  1. Nie wiem, czym mam się zająć w życiu.
  2. Nie wiem, czy dalej studiować, czy zrobić sobie gap year.
  3. Nie wiem, jaką wybrać specjalizację, jaki kurs / profil, jakie studia.
  4. Nie wiem, jak skutecznie aplikować o pracę, awansować, negocjować podwyżkę, podnieść ceny za usługi.
  5. Chciałabym założyć firmę, ale nie wiem, jak się za to zabrać.
  6. Prowadzę już firmę, ale nie osiągam wyników, na jakie liczyłam.
  7. Chcę być liderką.

Jeśli choć 2 razy odpowiedziałaś sobie “tak”, jeśli poczułaś, że program “Widzialne” jest tym, czego szukasz, dopisz się na listę oczekujących otwarcia oficjalnej rekrutacji. 

Uruchomimy ją, jak tylko otrzymamy nasz KRS, na który jako fundacja czekamy od lutego br. 

Fundacja Moc Kobiet objęła wsparciem wydanie tomiku poezji egzystencjalnej Magdaleny Bukowiec pt. „Rewolucja” wydanego nakładem oficyny Moc Media.rozwój kobiet

Z kolei dochód ze sprzedaży tomiku-cegiełki zasili naszą akcję „Widzialne”, by umożliwić Fundacji Moc Kobiet realizację programu i wsparcie rozwoju kobiet.

O samym tomiku możesz przeczytać również TUTAJ, gdzie udostępniamy plik z wybranymi utworami ze zbioru. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
trackback

[…] Oprócz tematu poruszanego przez Magdalenę Bukowiec, wyjątkowości tej pozycji dodaje cel, który wspomaga “Rewolucja”. Tomik poezji powstał dzięki wsparciu Fundacji Moc Kobiet w ramach programu Widzialne. […]

trackback

[…] za późno, by zawalczyć o siebie. Tomik „Rewolucja” Magdaleny Bukowiec jest cegiełką dla kobiet w programie „Widzialne” Fundacji Moc Kobiet. Istotne jest bowiem, by wpierw stać się widzialną dla siebie, by móc później […]