Blog updates

Latest news & updates
Health & Medicine

Soczewki kontaktowe a woda

5 marca 2015

Jeśli używasz soczewek kontaktowych, najlepiej zadbasz o swoje oczy, unikając ich kontaktu z wodą.

Woda a zakażenie oczu

Wiele osób, które nosi soczewki kontaktowe nie zdaje sobie sprawy, że woda może być pośrednią przyczyną zakażenia oczu. Chcąc zachować zdrowie, należy wyjąć soczewki przed kąpielą pod prysznicem czy w wannie, jacuzzi, a także przed wejściem na basen czy plażę.

Jak soczewki mogą sprzyjać zakażeniu?

Woda może zmiękczyć soczewki, przez co zmieni się ich kształt. Soczewki spęcznieją i źle będą przylegać do oka. W wyniku tego może dojść do zarysowania rogówki. W miejscu uszkodzenia zarazki mają otwarte wejście, z którego mogą skorzystać, wywołując zakażenie.

Brudna woda

Woda publiczna czy z naturalnych zbiorników wodnych nie jest całkowicie wolna od zarazków, które mogą wywoływać infekcje oczu. Szczególnie niebezpieczna jest Acanthamoeba. Występuje ona w wodach słodkich (w kranie, w jeziorach), wilgotnych glebach i niekiedy w powietrzu. Jeśli wniknie przez uszkodzoną rogówkę, może wywołać bardzo bolesne zapalenie oka, trudne do leczenia. Terapia może trwać nawet kilka lat i skończyć się przeszczepieniem rogówki lub ślepotą.

Higiena osobista

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Was, by swoje soczewki kontaktowe trzymać z dala od wody wszelkiego pochodzenia. Istotne, by przed sięgnięciem palcem po soczewkę, umyć ręce i dokładnie je osuszyć. Soczewki, które miały kontakt z wodą, należy dezynfekować przez całą noc i użyć ich ponownie dopiero następnego dnia.

A może warto pomyśleć o laserowej korekcji wzroku?

Osoby, które bez soczewek nie są w stanie uprawiać sportów wodnych, powinny nosić szkła okularowe w oprawkach sportowych albo zastanowić się nad laserową korekcją wzroku.

(Źródło: http://www.cdc.gov/contactlenses/water-and-contact-lenses.html)

(fot. Ariane Middel, flickr.com, CC BY 2.0)

Sylwia Chrabałowska
Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).