Blog updates

Latest news & updates
Health & Medicine

Wirus Zika. WHO i Papież Franciszek rekomendują antykoncepcję. Bogota – aborcję. Co Ty na to?

19 lutego 2016

Młody wirus

ZIKV jest wirusem, którego występowanie odnotowano po raz pierwszy u makaka królewskiego przy okazji prowadzonych badań na żółtą gorączką w połowie XX wieku w Ugandzie.

Jak podają źródła, jeszcze dekadę temu wirus ten występował w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie mamy do czynienia z jego epidemią.

Dziś zarażają nie tylko komary, ale i ludzie

Osiem lat temu odnotowano pierwszy przypadek przeniesienia wirusa drogą płciową, gdy nagle w Senegalu zachorowała żona naukowca zaszczepionego wcześniej przeciwko żółtej gorączce.

Epidemia wirusa Zika wybuchła dwa lata temu w Polinezji Francuskiej, a w ubiegłym roku w Brazylii. Dopiero w tym roku skojarzono, że może on być przyczyną występowania mikrocefalii (małogłowia) u dzieci, kiedy połączono fakty, iż matki chorych dzieci w czasie ciąży przebywały na obszarach, na których pojawił się wirus.

Najnowsze zalecenia WHO

Wirus Zika najczęściej jest przenoszony przez komara na człowieka, ale udokumentowano, że może przenikać z człowieka na człowieka podczas kontaktów płciowych oraz przez krew.

W związku z powyższym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe wytyczne, zgodnie z którymi należy unikać przekazywania wirusa Zika drogą płciową. Wszystkim osobom powracającym z obszarów objętych transmisją wirusa zaleca się stosowanie antykoncepcji barierowej (prezerwatyw), a nawet wstrzemięźliwość przez co najmniej 4 tygodnie.

Zwraca się szczególną uwagę na kobiety w ciąży i zaleca się, aby ich partnerzy stosowali antykoncepcję barierową lub powstrzymywali się od kontaktów seksualnych aż do zakończenia ciąży.

Papieska dyspensa dla kobiet

Papież Franciszek wydał zezwolenie na stosowanie antykoncepcji przez kobiety narażone na kontakt z wirusem Zika. Powiedział “unikanie ciąży nie jest absolutnym złem”.

Z kolei rząd kolumbijski…

… ogłosił, że ciężarne z potwierdzoną obecnością wirusa w organizmie mają prawo do aborcji.

MICROCEPHALY
 (Author: Beth.herlin; Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Słowniczek

seizures – drgawki
small head size – mała głowa
coordination difficulties – problemy z koordynacją
dwarfism – karłowatość
backward-sloping forheead – wstecznie pochyłe czoło
hyperactivity – nadpobudliwość
facial distortions – zniekształcenia twarzy
delays in speech & movement – opóźnienia rozwoju mowy i ruchu

(Mapa: http://www.cdc.gov/zika/images/zik-world-map_active_02-03-2016_web.jpg)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Sylwia Chrabałowska
Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).