Blog updates

Latest news & updates
Health & Medicine

Wysokobiałkowy podwieczorek to zdrowy wybór

8 czerwca 2015
Wysokobiałkowy posiłek zdrowy wybór

Czy Twoje nastoletnie dziecko ma złe nawyki żywieniowe?

Wysokobiałkowy posiłek w godzinach popołudniowych może pomóc powstrzymać pojawiający się wieczorem napad głodu.

Głos nauki

Według naukowców wysokobiałkowe sojowe przekąski poprawiają nastrój i pracę mózgu. Są one dużo zdrowsze niż inne przekąski z wysoką zawartością tłuszczu i cukru.

Badacze przetestowali wybory żywieniowe na grupie nastolatków w wieku 13-19 lat. Okazało się, że przekąski sojowe z wysoką zawartością białka regulowały uczucie sytości i głodu, dając pozytywne skutki nawet w kolejnych dniach.

Dzięki popołudniowym niewielkim wysokobiałkowym posiłkom młodzież nie czuła uciążliwego głodu wieczorem, a następnego dnia chętniej sięgała po produkty wysokobiałkowe niż zawierające dużo tłuszczu.

(Źródło: H. J. Leidy, C. B. Todd, A. Z. Zino, J. E. Immel, R. Mukherjea, R. S. Shafer, L. C. Ortinau, M. Braun. Consuming High-Protein Soy Snacks Affects Appetite Control, Satiety, and Diet Quality in Young People and Influences Select Aspects of Mood and Cognition. Journal of Nutrition, 2015; DOI: 10.3945/jn.115.212092)

Głos rozsądnego rodzica

Dzięki naszemu planowaniu posiłków dla dziecka, gdy nie pozostawimy wyboru przekąski przypadkowi, naszej latorośli prawdopodobnie wystarczy lekkostrawna kolacja.

Nadejdą w końcu dni, gdy młody człowiek nie będzie sięgać po niezdrowe przekąski w godzinach wieczornych. 🙂

Między innymi o planowaniu przekąsek między posiłkami przeczytasz tutaj:

Jak tracić na wadze? – Lepiej biegać i jadać schabowego z ziemniakami niż się nie ruszać i żywić liściem sałaty z jajkiem

 

(fot. Eric May, flickr.com, CC BY 2.0)

Zapisz

Sylwia Chrabałowska
Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).