Od „chcę” do „jestem”: Jak zmienić swoje życie

Chcesz zmienić swoje życie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak stworzyć silną tożsamość i zwiększyć motywację do działania,
  • jak zwiększyć poczucie kontroli nad swoim życiem i ułatwić proces zmian,
  • jak wzmacniać pewność siebie i osiągać swoje cele dzięki sile słów.

Zacznij świadomie się komunikować z otoczeniem! I ze sobą przed lustrem…

Sprawdź siłę oddziaływania zamiany czasownika na rzeczownik

Choć może zabrzmiało szkolnie, zrób proste porównanie i zamień czasownik na rzeczownik. Na przykład, co się stanie, gdy zamiast prosić dziecko o pomoc, nazwiesz je „pomocnikiem” prosząc o sprzątnięcie zabawek? Co poczujesz, gdy zamiast mówić, że „chodzę biegać”, zaczniesz mówić o sobie „jestem biegaczką”?

Sprawdź to na sobie! Zmiana tak prostego ujęcia z czynności czasownikowej na nazwę rzeczownikową, czyni nas osobami o stałych cechach, do których chcemy dążyć. Dzięki temu stajemy się wytrwalsi, aby swoimi działaniami potwierdzić wyrażoną rzeczownikiem (czyli nazwą!) naszą tożsamość.

Zamiana czasowników na rzeczowniki, jak w podanych powyżej przykładach, ma niezwykle silne oddziaływanie na psychikę i sposób, w jaki postrzegamy siebie i swoje działania.

Co zyskujesz, wprowadzając nowy sposób definiowania swojej rzeczywistość i... siebie?

Wyliczę poniżej 5 korzyści:

    • Tworzenie tożsamości:

      Zamiast opisywać siebie jako kogoś, kto robi coś, stajemy się kimś, kim jest dana czynność. „Lubię kawę” zamienione na „jestem kawoszem” sprawia, iż jesteśmy znawcami kaw, może nawet bylibyśmy świetnymi baristami, a nasze upodobanie ma charakter stały. „Chodzę biegać” zamienione na stwierdzenie „jestem biegaczką” czyni dla nas silne poczucie utożsamiania się z daną czynnością, która nie jest tylko chwilowa, ale stanowi naszą stałą cechę, staje się częścią tożsamości.

    • Wzrost motywacji:

      Idąc dalej => stwierdzenie, że „jesteśmy biegaczką” tworzy silne zobowiązanie do potwierdzenia orzeczonej tożsamości. Chcemy być zgodni z tym, za kogo się podajemy. Samo orzeczenie deklaracji jako „biegaczka” motywuje do wytrwałości i regularnego działania. Jeśli ktoś mówi o sobie, że jest „biegaczką”, prawdopodobnie będzie częściej biegać, aby utrzymać zdefiniowaną tożsamość.

    • Wzmacnianie poczucia kontroli:

      Zamiast być zależnym od chwilowych decyzji, stajemy się kimś, kto ma kontrolę nad swoim życiem. „Biegać” to czynność, którą można odłożyć, jednak „biegacz” to ktoś, kto ma bieganie wbudowane w swoją tożsamość.

    • Ułatwienie procesu zmian:

      Jeśli chcemy zmienić nawyki, łatwiej jest sobie wyobrazić, że już jesteśmy kimś, kto już wdrożył dane zmiany i przyjął nowe nawyki. „Jestem biegaczką i dbam o zdrowie” brzmi bardziej wiarygodnie i inspirująco niż „staram się biegać i dbać o zdrowie”.

    • Zwiększenie pewności siebie:

      Stwierdzenie, że jesteśmy kimś, kto ma określone cechy, wzmacnia nasze poczucie własnej wartości. „Jestem pomocnikiem” to stwierdzenie, które już u dzieci i młodzieży budzi poczucie dumy i satysfakcji. Jako dorośli nadal chcemy wyróżniać się i czuć się dobrze, gdy myślimy o sobie. Zatem prezentując się w pracy, lepiej napisać w CV, że „jestem innowatorem” oraz podać przykłady, niż napisać, że „jestem kreatywny”.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Trzy kroki, które warto zrobić, by poprawić swój dzień

Jakie wnioski?

Oczywiście, kluczem do sukcesu jest autentyczność. Nie możemy udawać, że jesteśmy kimś, kim nie jesteśmy.

Jednakże zamiana czasowników na rzeczowniki powinna być świadomą decyzją, która odzwierciedla nasze prawdziwe wartości i aspiracje.

Poza tym jeśli dopiero chcemy wprowadzić zmiany w życiu, zaprezentowana w tym artykule technika jest bardzo prosta technika, aby na przykład przestać być palaczem, aby zacząć być biegaczem czy innowatorem.

Świadomość języka i komunikacji swoich kompetencji, planów i potrzeb jest niezwykle pomocna w budowaniu wysokiego poziomu motywacji.

=> To z kolei w prosty sposób przekłada się na wytrwałość, która jest kluczem w każdym planowanym procesie zmiany i wzrostu.

Podziel się!

Napisz w komentarzu, jakie TY masz swoje sprawdzone sposoby na zmienianie rzeczywistości dzięki komunikacji.

Bo słowa mają moc!

Sylwia Chrabałowska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x