O programie

Budowanie i wzmacnianie równej godności płci to więcej niż równe szanse stwarzane w procesach zarządzania zasobami ludzkimi. To identyfikacja obszarów, w których dochodzi do nierównego traktowania, określenie przyczyn takich sytuacji, a także podejmowanie działań ukierunkowanych na ich wyeliminowanie.

Program „Widzialne” opiera się na danych z urzędów pracy dotyczących bezrobotnych kobiet w Polsce i postrzeganiu stereotypowej roli kobiety przez same bezrobotneKobiety podczas poszukiwania pracy spotykają się z przejawami dyskryminacji lub stereotypowego postrzegania kobiecych ról zawodowych.

Kobiety podczas poszukiwania pracy spotykają się z przejawami dyskryminacji lub stereotypowego postrzegania kobiecych ról zawodowych, jak:
 • wypytywanie o plany dot. zamążpójścia lub macierzyństwa (39,2-46%);
 • dyskryminacja kobiet z małymi dziećmi lub pozostających w stałym związku (38-46%);
 • obniżone płace kobiet w obrębie takich samych stanowisk w porównaniu z płacami mężczyzn (36,7%);
 • przyznawanie kobietom mniej odpowiedzialnych zadań w porównaniu z mężczyznami (23,9%).

Praca zawodowa daje szanse aktywności w różnych obszarach życia. Jej brak utrudnia albo uniemożliwia pełne uczestnictwo w życiu społecznym, także nawiązywanie kontaktów, prezentację swoich kwalifikacji i dokonań.

CELE programu

Działania podejmowane w ramach programu „Widzialne” mają na celu przywrócenie kobietom pewności siebie, by we własnych oczach stały się widzialne. Dostarczą wiedzy o współczesnych narzędziach i pomogą w nabywaniu kompetencji, dzięki którym Beneficjentki same zaczną budować i wzmacniać równą godność płci oraz zwiększać swoje szanse na rynku pracy.

Moc Kobiet od początku skupia się na wspieraniu rozwoju kobiet. Motywuje do działania:
● i młodsze kobiety, które dopiero wypływają na głębokie wody oceanu, tj. rynku pracy,
● i starsze, które mają już za sobą pewne doświadczenie, które już awansują, zarządzają, a także decydują się na własną działalność gospodarczą.

Fundacja Moc Kobiet wychodzi teraz z programem mającym na celu przywrócenie kobietom:
● pewności siebie, by we własnych oczach stały się widzialne,
● by stały się widzialne także dla innych jako liderki.

Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia pracy z przedsiębiorczymi kobietami, program “Widzialne” rozpisałam jako projekt długoterminowy. Nie chodzi w nim, by przez całe 16 miesięcy programu machać za ciebie rękami, nogami i pchać twoją tratwę. Celem jest, byś sama wybrała kierunek i o własnych siłach przepłynęła do wybranego lądu. 

Fundacja MK ze swoim programem wychodzi naprzeciw wszystkim kobietom, aby:

● uwierzyły w swoje możliwości, dostrzegły własny potencjał, 
● dostarczyć wiedzy o współczesnych narzędziach, np. do zarządzania projektami, czasem, zespołem, mediami,
● pomóc w nabywaniu kompetencji, np. zarządzania, planowania, delegowania, marketingu czy sprzedaży.

Jeśli masz ukończone 18 lat i choć na dwa punkty odpowiesz twierdząco,  to program „Widzialne” jest dla ciebie! 

 1. Nie wiem, czym mam się zająć w życiu.
 2. Nie wiem, czy dalej studiować, czy zrobić sobie gap year.
 3. Nie wiem, jaką wybrać specjalizację, jaki kurs / profil, jakie studia.
 4. Nie wiem, jak skutecznie aplikować o pracę, awansować, negocjować podwyżkę, podnieść ceny za usługi.
 5. Chciałabym założyć firmę, ale nie wiem, jak się za to zabrać.
 6. Prowadzę już firmę, ale nie osiągam wyników, na jakie liczyłam.
 7. Chcę być liderką.

Jeśli choć 2 razy odpowiedziałaś sobie “tak”, jeśli poczułaś, że program “Widzialne” jest tym, czego szukasz, dopisz się na listę oczekujących TUTAJ.

Dla kogo

Zarówno dla młodych, jak i doświadczonych kobiet. 

Tych, które pragną się rozwijać, marzą o założeniu własnej działalności gospodarczej, chcą wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy lub po prostu szukają swojej ścieżki życiowej. 

Również dla tych, które chcą od życia czegoś więcej niż bezczynne trwanie. To program dla kobiet, które chcą działać!

Geneza programu "Widzialne"

Z potrzeby serca

Powołałam Fundację Moc Kobiet, by móc zacząć działać szerzej. Marzy mi się program ogólnopolski, a także wykraczający poza nasze granice. Aby kobiety mogły skuteczniej osiągać cele. 

Chcesz zmienić świat – zacznij od siebie

Pierwsze organizacje i związki zabiegające o prawa kobiet zaczęły powstawać już w XVIII w. Zmiany postępowały powoli. Emancypacja potrzebowała kolejnego stulecia, by świat przestał zaprzeczać równouprawnieniu płci. Oczywiście kwestia płci i ról kulturowych jest sumą licznych czynników. Jeśli chcemy na tym polu wprowadzać zmiany, musimy zacząć od siebie. Od własnego myślenia, od własnych mechanizmów myślowych, reakcji, nawyków. To dlatego można czasem odnieść wrażenie, że ciągle stoimy w miejscu. Zabetonowane. Uwięzione w socjologicznej pułapce. 

Innym wbrew

Niestety dyskryminacja kobiet jest problemem aktualnym. To nasza rzeczywistość.

Kobiety do dziś cierpią z powodu stereotypowego postrzegania ról społecznych czy predyspozycji zawodowych, co potrafi skutecznie przeszkadzać im w awansie zawodowym. 

Wielokrotnie podczas rozmów o pracę padają pytania o macierzyństwo, a kobiety z małymi dziećmi często są dyskryminowane.  Pracodawca nie chce zatrudniać młodych matek, zakładając częste zwolnienia z powodu opieki nad dziećmi. Co więcej, często dyskryminowane są młode kobiety przebywające w stałych związkach, planujące ślub lub będące tuż po ślubie. Dyskryminowane są matki i singielki. Matki nawet nie za samą opiekę nad dzieckiem, a już za możliwość zaistnienia sytuacji, w której pracownica będzie musiała wyjść z pracy do dziecka. Singielki za samo podejrzenie planów zakładania rodziny albo za to, że są same i można wykorzystywać ich większą dyspozycyjność.

Podczas rozmów kobiety przyznają, że wynagradzane są znacznie niżej na tych samych stanowiskach co mężczyźni.

Pozwól sobie na sukces

Powyższe przykłady są jednymi z przyczyn negatywnego samopostrzegania kobiet. Z tego powodu same kobiety mają wpływ na własną niewidzialność na rynku pracy. To kobiety często blokują się w rozwoju, o czym pisałam już tutaj, pytając, czy kobiety nadają się na menadżerki

Jak widzisz, temat jest bliski mojemu sercu od dawna. Jestem pewna, że możemy pomóc tym kobietom, które są zmotywowane do zmiany, a jedynie potrzebują okazji i wsparcia, by zacząć realizować własne marzenia.

Harmonogram

Program “Widzialne” w sumie trwa 16 miesięcy i składa się z dwóch etapów, podczas których Uczestniczki będą pracować nad zdefiniowanymi przez siebie indywidualnymi celami. 

Na początku praca będzie przebiegała w jednej grupie. Przed drugim etapem każda uczestniczka wybierze swoją ścieżkę specjalizacyjną. Dalsza praca będzie przebiegała w podziale na podgrupy. 

Program ma umożliwiać pracę z każdą uczestniczką na wysokim poziomie szczegółowości i potrzeb.

ETAP 1 – WIDZIALNA DLA SIEBIE
Praca z mentorem w grupie i indywidualnie

ETAP 2 – WIDZIALNA DLA INNYCH
Praca z mentorem w grupie i indywidualnie

FORMY: warsztaty online, wykłady, prace grupowe i własne + sesje indywidualne, ewaluacja, mentoring

Trenerki

Trenerki prowadzące pierwsze grupy

Sylwia Chrabałowska

Fundatorka i prezeska Fundacji Moc Kobiet, założycielka wydawnictwa Moc Media, ekspertka rynku wydawniczego, PR i mediów. Filolog języka polskiego (UW), certyfikowany project manager, autorka kursów zawodowych, mentorka i coach kariery. Doktorantka w Kolegium Zarządzania i Finansów (SGH) specjalizująca się w CSR i prowadzeniu dialogu z interesariuszami.

Beata Rybak

Wolontariuszka w Fundacji Moc Kobiet. Certyfikowany coach akredytowany przez Polskie Towarzystwo Coachingu Kryzysowego. Certyfikowany trener rozwoju osobowości persolog®. Autorka e-booków, kursów i warsztatów.

Iwona Jędral

Wolontariuszka w Fundacji Moc Kobiet. Terapeutka, trenerka rozwoju osobowości, autorka programu dla kobiet Droga do Siebie oraz programu dla seniorów W Stronę Szczęścia