Jak sprawdzić nieruchomość przed zakupem?

W czasach pandemii, wbrew pozorom, biura nieruchomości działają na wysokich obrotach. Ludzie decydują się na zamianę małych mieszkań w blokach, na większe na zamkniętych osiedlach, z dostępem do zielonych terenów lub kupują domy, aby mieć kawałek własnej ziemi.

Powrót do życia w bliskości z naturą może stać się nie lada wyzwaniem. Niedopatrzenie spraw związanych ze stanem prawnym nieruchomości wiąże się z dużym ryzykiem m.in. utraty zainwestowanych środków, długim procesem sądowym.

Nieznajomość prawa szkodzi  (ignorantia iuris nocet) i przy transakcjach nieruchomościami może niestety stać się faktem. Jak zatem uchronić się przed nieuczciwą ofertą i zakupem kota w worku? O tym opowie gościnnie Kinga Lalowicz, specjalistka od formalności związanych z obrotem nieruchomościami.

Oddajemy głos Kindze:

Audyt prawny nieruchomości

Czemu służy?

Może znasz już takie pojęcia, jak „audyt nieruchomości” czy „due diligence” nieruchomości?

Audyty robi się zarówno techniczne, analityczne, jak i podatkowe. Przeprowadza się także audyty prawne nieruchomości.

W jakim celu? Kto robi taki audyt i o co w nim chodzi?

Jak przebiega?

Księga wieczysta

Krok pierwszy, to sprawdzenie księgi wieczystej. Jeśli korzystasz z pomocy specjalisty – prawnika od nieruchomości, to on przygotuje omówienie stanu wieczystoksięgowego, dzięki czemu poznasz pełną historię prawną nieruchomości. 

Dowiesz się także, czy istnieją jakiekolwiek ryzyka w jej nabyciu. Czy jest obciążona hipoteką, czy ktokolwiek ma zapisane na niej prawo dożywocia, użytkowanie mieszkania bądź służebność: mieszkania, gruntową lub inną, czy aktualny właściciel jest w niej ujawniony itp. 

To przykładowe bardzo ważne informacje, które mogą zaważyć na podjęciu decyzji, czasami związanej z niej ryzykiem,  zakupu konkretnej nieruchomości. 

Inne dokumenty

Prawnik, wykonujący audyt nieruchomości, weryfikuje również szereg innych dokumentów, które są związane z ustaleniem stanu prawnego nieruchomości, takie jak:

  • podstawa nabycia,
  • podstawa ujawnienia innych wpisów w badanej księdze wieczystej,
  • wypis z rejestru gruntów,
  • zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o jej przeznaczeniu lub jego braku,
  • a także wyrys z mapy ewidencyjnej,
  • mapa podziałowa itp.
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Finansowanie biznesu? - Eksperci z Aleo gościnnie dla MK

Cele audytu prawnego nieruchomości

Celem jest przedstawienie wszystkich ryzyk prawnych związanych z zakupem nieruchomości. Następnie przeanalizowanie możliwości ewentualnego zmniejszenia zdiagnozowanych ryzyk. Możliwe jest także, iż w wyniku audytu nie zostaną wskazane żadne ryzyka.

Kto wykonuje audyt prawny nieruchomości?

Zazwyczaj jest to prawnik, który specjalizuje się w prawie dotyczącym nieruchomości. Jednakże powyższe działania można przeprowadzić również na własną rękę. Należy się wówczas liczyć z ryzykiem osiągnięcia błędnych wyników audytu, jeśli zostanie on wykonany przez osobę bez pełnej wiedzy prawnej. Można nieświadomie zignorować naprawdę istotne informacje lub nie dotrzeć do dokumentów, które są istotne z punktu widzenia analizy prawnej danej nieruchomości.  

Podsumowanie

Niezależnie, czy kupujemy mieszkanie dla siebie lub dom pod inwestycję, ważne jest racjonalne podejście. Zbadanie stanu prawnego, o którym wspomina Kinga, przy zakupie każdej nieruchomości pozwala uniknąć ryzyk lub je zminimalizować. 

W procesie inwestycyjnym w nieruchomości zawsze warto przeprowadzić audyt prawny nieruchomości. Nie ma znaczenia, czy nieruchomość nabywamy do celów zawodowych, czy prywatnych. Warto go wykonać przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie nieruchomości. O przeprowadzenie takiego audytu warto poprosić wyspecjalizowanego w tej dziedzinie prawnika.

Aby uniknąć kupowania kota w worku, jeśli sytuacja prawna danej nieruchomości okaże się dla nabywcy niekorzystna, należy rozważyć dwie opcje.

  • rezygnacja z inwestycji,
  • negocjowanie korzystnych warunków.

Audyt prawny nieruchomości umożliwia podjęcie świadomej decyzji o zakupie, negocjacje lub dostarcza argumentów do rezygnacji z przyjęcia oferty sprzedaży.

Co ważne, dzięki audytowi mogą zostać odsłonięte alternatywne rozwiązań. Wiedza ta staje się wówczas mocną kartą przetargową podczas negocjacji warunków zakupu nieruchomości.

Mając jednak świadomość potencjalnych zagrożeń związanych z zakupem nieruchomości o niepewnym statusie prawnym, należy także uwzględnić ewentualne przyszłe koszty związane z postępowaniem sądowym.

Kinga Lalowicz

Podnoszę świadomość prawną osób inwestujących w nieruchomości poprzez szkolenia oraz porady indywidualne. Wspieram biznesy, rozjaśniam zawiłości w prawie. Moich klientów prowadzę za rękę, by ominęli wszelkie przeszkody prawne i bezpiecznie dotarli do czystej satysfakcji z inwestowania w nieruchomości. Znajdziesz mnie pod adresem Lalowicz.pl

Kinga Lalowicz jest również prezeską Fundacji Prawo dla Mam (PrawoDlaMam.pl), która dzięki podejmowanym działaniom zwiększa liczbę mam powracających do aktywności zawodowej z wyboru. 

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Emocje w biznesie - czy jest dla nich miejsce?

Cele Fundacji Prawo dla Mam, prowadzonej przez Kingę, są nam wyjątkowo bliskie, bowiem nasza Fundacja Moc Kobiet także działa, by wyrównywać szanse kobiet na rynku pracy oraz rozwijać wśród nich przedsiębiorczość. 

Aktualnie Fundacja Moc Kobiet zbiera fundusze na program „Widzialne”. Pomaga w tym najnowszy tomik poezji wydawnictwa Moc Media, z którego dochód przeznaczony jest na wparcie programu. Aby więcej dowiedzieć się o nas i projekcie, KLIKNIJ tutaj.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x