Czy wiesz, że Ryszard Kapuściński, jeśli przez cały dzień napisał stronę tekstu, uważał to za udany dzień?! Zazwyczaj pisał pół czy ćwierć strony dziennie. Bywało, że nie napisał niczego…

Bardzo prawdopodobne, że teraz czytasz ten tekst, jako alternatywę na niemoc, bo nie wiesz, jak sobie poradzić, gdy zwyczajnie Ci się nie chce. O zwierzęciu zwanym prokrastynacją, czyli o tym, dlaczego zwlekamy i co z tym zrobić, pisałam ostatnio TUTAJ. Teraz postaram się zaradzić niemocy.

Wewnętrzny konflikt

Twój wewnętrzny rodzic nakazuje wziąć Ci się do roboty, jednak z drugiej strony narożnika na kocyku siedzi w tobie zbuntowane dziecko, które nie chce. Bawi się klockami, puszcza bańki i udaje, że go w ogóle tu nie ma. 😉

Wiem, jak trudny bywa ten stan. Sama niekiedy muszę się ponaglać do wykonywania zadań, które na mnie czekają. Ważne, by wysłuchać racji i jednej, i drugiej strony. Istotne, by posłuchać siebie samego, bowiem odpowiedzi na pytania:

Dlaczego nie chcę?

Czego ja chcę?

… są kluczowe.

Jak sobie poradzić, gdy się nie chce?

Polecam, by sięgnąć po:

  • Rozsądek

Im szybciej zaczniesz, tym szybciej skończysz. Czasem takie argumenty wystarczą.

  • Motywatory:

  1. Zawsze zaczynaj od najgorszego zadania, jeśli jesteś szybko je ukończyć i ciesz się, gdy masz go za sobą, lub od tych rzeczy, których wykonaniem dość szybko możesz się ucieszyć. Nic nie motywuje tak skutecznie jak endorfiny!
  2. Wyznacz sobie nagrodę – spacer, film, sen, upominek – za wykonanie trudnego zadania.
  3. Powiedz głośno, co zamierzasz, wówczas publiczne zobowiązanie będzie mobilizowało cię do pracy.
  • Spisuj i odhaczaj, co masz do zrobienia:

  1. Ogólna lista “to do” – czyli twoje zadania do wykonania. Możesz robić ją codziennie lub w niedzielę na cały tydzień.
  2. Planowanie zadań na 3 miesiące z podziałem na okresy 2-tygodniowe.
  3. Przy wyjątkowym spiętrzeniu zadań w bardzo krótkim czasie polecam technikę POMODORO.
  • ODPOCZNIJ

Może faktycznie Twoje ciało wysyła ci sygnał, że jest przeciążone i więcej już nie udźwignie. Wysil się na refleksję, czy owa niemoc to tylko wymówki, czy faktycznie robisz tak dużo od dłuższego czasu, że przyszedł teraz moment na regenerację sił.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak zbudować efektywny zespół? - Zobacz 50s wideo, by się dowiedzieć

Żyj uważnie!

Kończąc owe podpowiedzi, co zrobić, jeśli odkładasz swoje zadania, marnując czas? Jak sobie poradzić z wewnętrznym dzieckiem, które nieposłusznie idzie zmywać naczynia, zamiast odpisać na maile? Jak je zdyscyplinować, jeśli bierze się za przeglądanie raportów, zamiast zrobić nową kalkulację?

Może się bowiem okazać, że nawet nie zauważasz, ile czynności podejmujesz bez celu, mieląc jedynie pozorną pracę w miejscu, nie posuwając się nawet o krok. Samoświadomość, samosterowność są w stanie uchronić cię przed katastrofą. Nawet jeśli trafi ci się gorszy dzień. Ba! Nawet jeśli takich dni będzie w rządku dwa czy trzy, to ty poradzisz sobie ze wszystkim. Jestem o tym przekonana! O ile żyjesz uważnie. 😉

Zapraszam do lektury 🙂

Na koniec. Jeśli jesteś osobą wielce zajętą i faktycznie brakuje ci już czasu na wszystko, zastanów się, czy nie znajdujesz się w momencie, w którym należy przenieść się o poziom wyżej i delegować część swoich obowiązków innej osobie, by zdobyć przestrzeń na nowe, na lepsze. 🙂

Kliknij poniżej:

Jak zwiększyć zyski, gdy już nie masz czasu na sen?

Sylwia Chrabałowska

Sylwia Chrabałowska

Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).