Jak podsumować rok w 5 krokach i przygotować się na nieprzewidywalne?

Koniec roku skłania do podsumowań. Dziś chciałabym Ci przedstawić I.) metodę osi czasu i konsultacji do samodzielnego przeprowadzenia jako podsumowanie roku, a na końcu krótko powiem, II.) co słychać u nas.

I. Oś czasu i konsultacje

Ćwiczenie do samodzielnego przeprowadzenia jako podsumowanie roku

Przystąp do tego ćwiczenia z pozytywnym nastawieniem, bo  podsumowania mają MOC! 🙂
 

Tworzenie osi czasu naszych doświadczeń jest bardzo przydatne. Realizując to ćwiczenie, mogą otworzyć Ci się w głowie nowe szufladki, powstaną wspaniałe dyskusje, a na papierze zobaczysz przeszłość oraz zaczniesz wytyczać ścieżki dla tego, czego chcesz w przyszłości.

Czego potrzebujesz? Weź rolkę papieru (lub kilka kartek z drukarki, które połączysz ze sobą, tworząc długi arkusz),  karteczki samoprzylepne, długopis, kolorowe markery.

Krok 1:

Wyrysuj linię czasu i nakreśl na niej swoje wzloty i upadki z mijającego roku. Na przykład: na samej górze napisz miesiące (od stycznia do grudnia), pod nimi wytycz osobistą linię czasu otwierając ją swoim imieniem i rysując ją w górę lub w dół – obrazując właśnie lepsze i gorsze okresy. Możesz uwzględnić tylko najważniejsze wydarzenia, ale także te bardzo prywatne, może niepozorne zdarzenia, które miały jednak na Ciebie wpływ. 

Krok 2.

Na wypisanych wydarzeniach, które stały się Twoim udziałem, dopisz swoje spostrzeżenia, stany emocjonalne, które Ci wtedy towarzyszyły, wyzwania, sukcesy, frustracje, historie, niespodzianki, sytuacje, wnioski i wszystko, co miało dla Ciebie znaczenie. Sama decydujesz, jak głęboko chcesz wejść w analizę na tworzonej osi czasu.

Krok 3. 

Przyjrzyj się skończonej pracy, która wizualizuje cały rok 2022.  Poświęć 10-15 minut na przemyślenie szczególnie tych momentów, które były najwyższe i najniższe w Twojej ocenie – czyli momenty ekstremalne na plus i na minus. Poniżej podsyłam listę pytań, które możesz sobie przy tej okazji zadać:

  • Co mogę zrobić, aby przeciwdziałać dołkom? Czego potrzebuję do pomocy, od rodziny, od swojego zespołu, gdy przychodzi kryzys? Kogo potrzebuję do pomocy? Co mogłoby mi pomóc i kto mógłby mi pomóc, by kolejny dołek nie był tak bolesny?
  • Co czuję, gdy jestem na górce? Co pomaga mi w zdobyciu góry, kto mi pomaga? Co mogłabym zrobić, aby jak najdłużej utrzymać pozytywne flow?
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak się zabezpieczyć, by mieć bezpieczną przyszłość? Poznaj 5 ważnych kroków

Krok 4.

Podziel się swoimi refleksjami i odczuciami z wybranych obszarów, a nawet może z całego roku z osobami, które są dla Ciebie ważne: z bliskimi, rodziną, znajomymi, koleżeństwem w pracy, z zespołem, mentorem. Aby to zrobić, konieczne będzie spojrzenie na swoją linię czasu i opowiedzenie konkretnych historii jako przykładów sytuacji, które Cię spotykają. Będzie to też okazja, by podsumować te najważniejsze i nawet mniej ważne wydarzenia. 

Krok 5.

Stwórz nowe scenariusze. W oparciu o wcześniejsze przemyślenia poświęć czas na zastanowienie się, jakie konkretne działania należy podjąć, aby zmaksymalizować swoje wzloty i zminimalizować upadki. Ten etap zrób dopiero po rozmowie z osobami (ad. krok 4), które w odpowiedzi na Twoją opowieść mogą pokazać Ci nową perspektywę. Postaraj się wyjść poza utarte ramy, wtedy zaczniesz myśleć nieszablonowo i planować, jak postąpisz, gdy pojawi się dana sytuacja. 

Podsumowanie nt. powyższego ćwiczenia

Ćwiczenie z osią czasu i konsultacjami z innymi osobami jest w pewnym stopniu angażujące, ale warte przeprowadzenia. Dzięki wykonanej pracy nie będziesz reagować automatycznie na rzeczy, które Ci się przydarzają. Będziesz natomiast postępować zgodnie z zaplanowanym przez siebie scenariuszem. Ćwiczenie z osią czasu i konsultacjami to także świetny sposób, by dostrzec mechanizmy, które nam szkodzą i świadomie wspierać nowe drogi dla własnego myślenia i postępowania, by tworzyć mechanizmy, które będą dla nas pomocne.

Od lewej: Monika Szymor (Przewodnicząca Rady Fundacji MK) i Sylwia Chrabałowska (Prezeska Fundacji MK)

II. Co u nas?

Rok 2022 był dla Fundacji Moc Kobiet nowym początkiem. Indywidualna działalność pro bono mnie jako fundatorki zamieniła się już w formalną organizację NGO, w której zostałam prezeską Fundacji MK, a przewodniczącą Rady Fundacji MK została Monika Szymor. Po wielu zmaganiach powołana aktem notarialnym Fundacja MK otrzymała swój nr KRS

Od razu ruszyłyśmy pełną parą i przy wsparciu wspaniałych MOCarnych (Urszuli Chrabałowskiej, Martynie Dang Van, Ani Zakrzewskiej-Maciak, Magdzie Kulczyckiej)  już 1.10.2022 r. odbyła się konferencja szkoleniowa pod hasłem ODWAŻ SIĘ NA MOC! To było niesamowite wydarzenie dzięki atmosferze między wspaniałymi prelegentami i świetną publicznością. Było wiele rozmów, dyskusji, merytoryki, pochylenia nad tym, co ważne w życiu także poza biznesem i dużo śmiechu oraz prezenty i pyszny catering.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Trzymam czas w kielichu własnych dłoni

W 2023 roku powstanie pokonferencyjna książka, by dać szansę tym, którzy nie mogli być na naszym październikowym wydarzeniu. Głos zabiorą prelegentki, ale także ci, którzy nie mieli okazji stanąć na scenie podczas konferencji, a mają wiele ciekawego do powiedzenia. Chcemy tą formą przedłużyć prowadzone rozważania oraz utrwalić przekazywaną wiedzę. Projekt ten ma dla nas wyjątkowe znaczenie, bo nie tylko będzie opowiadał o samej Fundacji Moc Kobiet, ale stanie się formą prezentacji wyjątkowych osób, które inspirują do działania. 

W grudniu 2022 r. ruszyły dwie grupy personalizowanego programu rozwojowego WIDZIALNE. Przed nami niesamowite dwa lata pracy z osobami, które odważyły się zainwestować w siebie i skorzystać z propozycji, którą dla chętnych stworzyła Fundacja Moc Kobiet. Pierwszy etap objęła swoimi anielskimi ramionami Iwona Jędral z Instytutu Rozwoju Osobowości, a to dopiero początek. Będzie MOC! 🙂

W Fundacji Moc Kobiet będziemy kontynuować spotkania na żywo i online. W planach wiele innych projektów. Jeśli i Ty masz swój pomysł i chcesz go zacząć realizować jako projekt NGO w ramach Fundacji MK, napisz. Sprawdzimy, czy wpisuje się w działania statutowe organizacji i zaplanujemy wspólne działania, które będziesz mogła samodzielnie koordynować. 

Tymczasem życzę Ci z całego serca odwagi do tego, by żyć tak, jak tego pragniesz i czujesz w gorącym sercu…

Sylwia Chrabałowska, Prezeska Fundacji Moc Kobiet

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x