Kreowanie wizerunku w biznesie

Każdy z nas stara się dbać o odpowiedni wygląd i zachowanie. Postrzeganie innych opieramy na ich wyglądzie zewnętrznym, zachowaniu – a w przypadku dłuższej znajomości – charakterze czy życiorysie. Podobnie jest z postrzeganiem marek.
To, w jaki sposób prezentujemy siebie oraz swoją ofertę, ma ogromne znaczenie. Opowiem dzisiaj o biznesowym wizerunku z punktu widzenia projektantki mody, ale także właścicielki marki SheMore.

Biznesowy wizerunek

kreowanie wizerunku w biznesieAby uchodzić za profesjonalną firmę, godną zaufania, nie wystarczy dobra strona internetowa. Ważna jest filozofia marki, historia, kultura i strategia. Gwarantem pozyskania klienta może stać się spójny wizerunek. Zatem ważną kwestią jest także wygląd osób reprezentujących markę, a co za tym idzie: psychologia koloru, odpowiednia garderoba, z fryzurami i makijażem włącznie.

Wizerunek to nieodłączny element, który:

we współczesnym świecie odgrywa pierwszoplanową rolę. Nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy takiej presji na kreowanie wizerunku osób oraz firm. Nienagannie skomponowany i spójny wizerunek to gwarancja powodzenia negocjacji oraz szansa na zwiększenie mocy retorycznej wypowiedzi.

– A. Maroń, Wizerunek w Biznesie

Na wizerunek składa się między innymi prezencja. Wygląd to aparycja, prezentowanie własnego oblicza. To kluczowy element w postrzeganiu nas samych. Człowiek chce wywierać na innych dobre wrażenie, zwłaszcza podczas pierwszego kontaktu. Każdy, kto prowadzi własną markę, chce zadbać także o odpowiedni wygląd firmy, dopasowany do kultury czy otoczenia. Kluczem może stać się ubranie.

mniej formalnieElementy wyglądu:

  • Strój
  • Dodatki do stroju (biżuteria, obuwie, apaszki, szale, okulary, zegarek)
  • Wygląd dłoni i paznokci, fryzura i makijaż

LUBIMY PATRZEĆ NA PIĘKNE RZECZY I LUDZI

Choć wielokrotnie w rozmowach można usłyszeć, że nie liczy się pierwsze wrażenie, a wnętrze człowieka, to trzeba przyznać, że zawsze moment poznania odgrywa kluczową rolę w postrzeganiu danej osoby i firmy.

Jeśli wejdziesz do przedsiębiorstwa, w którym osoba obsługująca klientów będzie ubrana w twoim odczuciu nieodpowiednio do swojego stanowiska, do tego będzie sprawiała wrażenie osoby niezadbanej czy wręcz nie dbającej o higienę, to wzbudzi zaufanie i z chęcią wybierzesz ofertę takiej marki?

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Pies w firmie - jakie korzyści z czworonoga w biurze?

Człowiek jest wzrokowcem i warto o tym pamiętać, budując wizerunek własnego biznesu.

Nawet jeśli jesteś skromną osobą, ale kompetentną i lubisz pomagać innym (dlatego stworzyłaś własną markę), chcesz być zauważona. Często wtedy pojawia się problem z pokazaniem siebie. Nie chcesz się odkrywać, chowasz się za wymyślonym wizerunkiem.

autentyczność

I tu po raz kolejny pojawia się argument, który potwierdza wielu ekspertów. Nie da się zbudować spójnego wizerunku firmy, marki godnej zaufania bez autentyczności.

Zbyt wielu ludzie przykłada zbyt dużą uwagę do tego kim nie są, zamiast skupić się na tym, kim są.

– Malcolm Forbes

Dobieranie kolorów, identyfikacja marki czy logotyp powinny być tak samo uważnie skomponowane jak firmowa garderoba. Dopasowane do wartości i kultury, w której jest prowadzona. Prowadzenie firmy powinno być zgodne z tym, co czujemy sami, z naszymi wartościami.

Zacznij zatem od ustalenia, kim jesteś, czego chcesz, co chcesz osiągnąć. Na tej podstawie zbuduj wiarygodność i zaprezentuj ją innym w wyjątkowy dla siebie sposób.

Marka osobista to w gruncie rzeczy obietnica unikalnych wartości, które możesz dać od siebie. Jest to też sposób, aby potencjalni klienci widzieli ciebie jako jedyną możliwość na rozwiązanie ich problemu.

Dr. Sarah David

 

Jak zatem zbudować profesjonalny wizerunek?

kolorystykaNasz wizerunek ma za zadanie:

  • wzbudzić zaufanie u klienta,
  • zachęcić go do rozmowy o ofercie,
  • utwierdzić w przekonaniu, że trafił do eksperta,
  • uwiarygodnić markę, jej solidność i fachowość.

STRÓJ

W zależności jaką prowadzisz firmę, w każdej możesz postawić na nieco inny strój. W jednej będzie wymagany formalny i elegancki ubiór, w innej można zastosować półformalny, czy nawet nieformalny.

Każdy z nich jednak powinien wyrażać szacunek wobec klienta.

Rodzaje strojów biznesowych:

  • formalny – oficjalny, przeznaczony dla osób na najwyższych stanowiskach (prezesów, dyrektorów, przedstawicieli firm na spotkaniach biznesowych). Możesz wybrać gładką nieprzezroczystą koszulę, bluzkę, bez nadruków.  Do kompletu spódnicy lub spodni, ale i sukienki warto także dobrać żakiet. Mile widziane będą stonowane, a nie krzykliwe kolory. Wygląd podkreśli delikatna biżuteria, niezbyt mocny makijaż i ułożona fryzura,
  • półformalny – elegancki, choć bardziej swobodny, starannie dobrany, często przeznaczony dla menedżerów, osób pracujących w biurach, mających kontakt z klientami. Zamiast żakietu można ubrać sportową marynarkę, a sukienki, spodnie czy koszule mogą mieć delikatne wzory. Prócz czarnego, granatu czy bieli, warto tu pokusić się o większą kolorystykę,
  • nieformalny – strój może być swobodny, nawet jeśli jest to praca w biurze, lecz trzeba pamiętać, aby wpisywał się w wizerunek firmy. Możesz zdjąć sportową marynarkę, cieszyć się wygodną bluzką, zakrywającą ramiona. Do niej będą pasowały ciemne dżinsy i baleriny. Dres nadal nie będzie odpowiednią kreacją, kiedy na korytarzu natkniemy się na klienta. 😉
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  KONSTYTUCJA DLA BIZNESU 2018 - Szansa kobiet?

ZBROJA WSZECHCZASÓW

Jest jeszcze jeden element, niezwykle ważny, którego nie przyćmi staranna fryzura, piękny makijaż, a nawet szpilki – odpowiednie zachowanie. Dobre maniery zawsze wpływają na całokształt. Są dopełnieniem wizerunku.

Carlos Ruíz Zafón w „Cieniu wiatru” idealnie podsumował jego znaczenie:

Wizerunek wart jest więcej od tysiąca słów.

Przy okazji chciałabym Ci polecić swoją najnowszą książkę. W poradniku “Slow fashion” znajdziesz między innymi informacje o iluzji modnego stylu, hiperkonsumpcji i alternatywie, którą równie dogłębnie trzeba przeanalizować, aby nie wpaść w kolejne pułapki. Więcej informacji na temat poradnika znajdziesz TUTAJ.

Dzięki niemu poznasz drogę, w którą możesz wyruszyć z buta. 

Wystarczy pomyśleć o małych zmianach, które każdy z nas może wprowadzić dla siebie i świata.

Spróbujesz?

Monika Szymor

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
1
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x