Strefa komfortu – czym jest i dlaczego warto ją poszerzać

 

Pojęcie STREFY KOMFORTU należy rozpatrywać, biorąc pod uwagę różne obszary życia. Co to dokładnie oznacza?

Strefę komfortu można definiować jako:

BEZPIECZNĄ PRZYSTAŃ

  • w której czujesz się po prostu dobrze, a więc doświadczasz pozytywnych emocji, takich jak: radość, spełnienie, zadowolenie, satysfakcja, miłość, szczęście, akceptacja, życzliwość czy ufność.

MIEJSCE

  • które daje poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji oraz kontroli nad własnym życiem.

OAZA SPOKOJU

  • w której możesz się schronić, kiedy potrzebujesz odpocząć, odnaleźć równowagę, przemyśleć swoje działania, nabrać sił czy wsłuchać się w ciszy w swoje potrzeby i najskrytsze pragnienia.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty, można wnioskować, że strefa komfortu jest ściśle powiązana z czymś stałym, z przestrzenią, w której masz swoje rzeczy, śpisz, przygotowujesz posiłki, relaksujesz się itd. To jest jak najbardziej słuszny wniosek.

Natomiast aby dom, mieszkanie itp. zapewniało ci wszystko, o czym pisałam powyżej, należy pamiętać, że strefę komfortu tworzy przede wszystkim STAN TWOJEGO UMYSŁU I CIAŁA, czyli ogólnie mówiąc twój DOBROSTAN.

Dlatego myśląc o kreowaniu własnej strefy komfortu, warto wziąć pod uwagę:

  • jakość tworzonych relacji,
  • ludzi, którymi się otaczasz,
  • środowisko społeczno-kulturowe, w którym żyjesz,
  • prace, które wykonujesz na co dzień (czy daje ci radość, spełnienie i stabilizację),
  • działania, jakie podejmujesz (czy dzięki nim nasz poczucie sensu istnienia),
  • dbanie o realizacje celów, planów, spełnianie pragnień,
  • ale również własne potrzeby, oczekiwania i marzenia, które spełniasz!

Zatem istotne, aby tworzyć swoją strefę komfortu w sposób ŚWIADOMY w oparciu o systematycznie pogłębianą wiedzę na swój własny temat, ale również optymistyczne i realne zarazem spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

Kiedy potrzebujesz strefy komfortu

Twoje życie to nie linia prosta, a sinusoida! Doświadczasz trudnych wyzwań, przeszkód czy porażek jak każdy. Niekiedy są one bardzo traumatyczne. Istnieją losowe zdarzenia, na które nie masz wpływu np.: niespodziewana utrata pracy, zdrada, rozwód, napad, kataklizmy, włamanie, mobbing, przemoc domowa, odejście małżonka (partnera, partnerki), wypadek samochodowy, śmierć bliskiej osoby czy choroba.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  O rolach płciowych, wolności i tożsamości w dobie power woman

Umiejętność zbudowania i zachowania strefy komfortu w takich sytuacjach może być wręcz zbawienna. Pozwala to skutecznie uporać się z trudnymi emocjami (bardzo często kryzysami emocjonalnymi), które są naturalną konsekwencją nieprzewidzianych, nagłych oraz niesprzyjających okoliczności.

Stan umysłu

Co więcej, właśnie w tych ciężkich emocjonalnie momentach bardzo ważny jest stan twojego umysłu, na który składają się przede wszystkim myśli, którymi się karmisz. 

To od ich jakości (czy są w przeważającej mierze pozytywne, czy negatywne) zależą nastawienie, postawa życiowa, która z kolei przekłada się na to, jak zareagujesz na pojawiające się uczucia i czy skupisz się na szukaniu potencjalnych rozwiązań, a nie na dodatkowej oraz nic niewnoszącej eskalacji problemu.

Dobre miejsce

Ponadto posiadanie miejsca, w którym możesz odpocząć, wyciszyć się, uspokoić rozszalałe emocje jest bardzo ważne, by poradzić sobie z trudnościami w najlepszy dla ciebie sposób. 

Nie muszę przekonywać, jak istoty jest również stan twojego ciała (zdrowie fizyczne), z którego czerpiesz w takich chwilach swoją siłę oraz tak potrzebą energię do działania. Niemniej ważni są także ludzie z twojego najbliższego otoczenia, którzy w takich sytuacjach powinni być dla ciebie wsparciem, a nie podcinać skrzydła, chociażby poprzez krytykowanie i ocenianie.

Holistyczne samo zaopiekowanie

Przyznasz zatem, że wręcz konieczne jest dla twojego dobra systematyczne dbanie o własną strefę komfortu w każdej sferze życia.

  1. To pozwala efektywnie radzić sobie z trudnymi doświadczeniami.
  2. To pomaga pokonać zakręty, które są i będą, bo takie jest właśnie ludzkie życie!
  3. Pamiętaj zarówno o możliwości przebywania w swojej strefie komfortu, która daje poczucie bezpieczeństwa, jaki i o przekraczaniu jej granic, co jest jedynym sposobem na rozwój.

Dlaczego warto poszerzać strefę komfortu?

Powodów jest wiele, ale skupmy się na trzech.

  1. Życie, w którym będziesz realizować swoje pragnienia, cele, plany i marzenia, a nie ambicje i zachcianki innych ludzi.
  2. Możliwość wykorzystywania pojawiających się szans – a jest ich naprawdę bardzo dużo! Istotne jednak jest w tym przypadku, by odkrywać te, których realizowanie jest dla ciebie czymś ważnym, wyjątkowym i wartościowym. Podejmowanie działań choćby najmniejszych ma ogromny wpływ na wzrost poziomu pewności siebie i skutecznie przeciwdziała nudzie oraz rutynie, która w nadmiarze nie jest dobra dla nikogo.
  3. Poszerzanie strefy komfortu to najlepszy znany mi sposób na pokonanie własnych obaw, niepokojów i lęków. To najskuteczniejszy sposób kształtowania dobrych nawyków i pokonywania ograniczających przekonań. 
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Różowe okulary? Jak myśleć, by problem był wyzwaniem?

Zdobywanie wiedzy na temat strefy komfortu jest bardzo ważne, ponieważ pomaga uświadomić sobie, jak:

  • ważne jest jej posiadanie,
  • istotne jest zwracanie uwagi na wszystkie elementy, które ją tworzą,
  • kluczowe dla rozwoju człowieka jest posiadanie umiejętności jej mądrego opuszczania.

[Więcej na ten temat znajdziesz w moim miniporadniku „Jak bezpiecznie i skutecznie wyjść ze swojej strefy komfortu”.]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x