You are currently viewing List motywacyjny | 7 praktycznych wskazówek

List motywacyjny | 7 praktycznych wskazówek

Zapewne nie trzeba cię przekonywać, że w obecnych czasach wzrost konkurencji na rynku pracy jest bardzo duży. Bitwa o miejsca pracy w sieci znana jest od lat. Jeśli chcesz się wyróżnić z tłumu, by zwiększyć szanse na rozmowę o pracę, przyjrzyj się swoim dokumentom aplikacyjnym i dostosuj nie tylko CV, ale i list motywacyjny.

Obok CV to właśnie list motywacyjny jest uzasadnieniem twojej kandydatury na dane stanowisko.

Dlaczego jestem najlepszym kandydatem?

To niezbędne pytanie powinieneś sobie zadać przed rozpoczęciem pisania listu motywacyjnego.

Postaw się w roli potencjalnego pracodawcy i zastanów, dlaczego miałby zatrudnić właśnie Ciebie?

List motywacyjny jest autoprezentacją. Skorzystaj zatem z poniższych wskazówek i przedstaw swoje atuty.

1. Wiedz, do kogo piszesz

Skieruj korespondencję konkretnie do osoby, która rekrutuje. Zastosuj zwroty typu:

Szanowna Pani Anno

Szanowny Panie Krzysztofie

Możesz także podać nazwę działu, jeśli go znasz.

(Uwaga: Nigdy nie pisz imienia i nazwiska w takim zwrocie. Zostanie to odebrane jako niekulturalne [sic!]. Wstaw samo imię w pełnym brzmieniu, bez zdrobnień.)

Warto na początku tekstu powołać się na kogoś, z kim wcześniej rozmawiałeś telefonicznie lub wskazać osobę, która poleciła ci wysłanie oferty na dane stanowisko.

2. Kim jesteś?

W kolejnej części listu masz szansę zaprezentować się z jak najlepszej strony. Unikaj zbyt wielu określeń przymiotnikowych „kreatywny”, „odpowiedzialny”, „pomocny”, „koleżeński”, „zorganizowany” itp. Wykaż, co może osiągnąć pracodawca po przyjęciu ciebie do pracy.

Tekst typu:

„jestem specem od programowania, działam na rynku od ponad 15 lat, zatem zasługuję na to stanowisko i odpowiednie wynagrodzenie”

z dużym prawdopodobieństwem nie zachęci rekrutera do podjęcia rozmowy.

Jeśli napiszesz: 

„W swojej 15 letniej drodze zawodowej, dzięki ukończonym kursom, prowadzonym programom itp. zdobyłem doświadczenie i wiedzę adekwatną do wymagań”, 

możesz jednak zachęcić do dalszej lektury twoich dokumentów.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Czy urlop menstruacyjny to dobry pomysł?

3. Nie powtarzaj informacji eseju o sobie

Postaraj się, aby twoja prezentacja zmieściła się na jednej stronie A4. Żaden rekruter w początkowej selekcji nie będzie miał czasu na sczytywanie elaboratów. Zwróci zapewne uwagę na estetykę i przebiegnie wzrokiem po akapitach. Jeśli tekst go niczym nie przyciągnie, aplikacja zostanie odrzucona.

4. Unikalny wygląd – końcowe formatowanie tekstu

Nie idź na łatwiznę i nie korzystaj z pomocnych szablonów w sieci. Rekruterzy znają je na pamięć. Szanse na odrzucenie aplikacji rosną, jeśli przysyłasz niemal gotowe dokumenty z Internetu, wstawiając jedyne swoje dane. Oczywiście przykładowe listy i CV dla danych typów specjalistów są pomocne, ale nigdy nie powinny stanowić dla ciebie gotowego rozwiązania, a jedynie inspirację.

Przygotuj tekst z odpowiednią dbałością. Zamieść w liście:

  • datę,
  • niezbędne dane,
  • zastosuj odstępy, marginesy, aby list był przejrzysty,
  • podpisz się pod listem pełnym imieniem i nazwiskiem.

UWAGA

Dobrze jest stosować bezszeryfowe czcionki, tj. Arial, Verdana. Na wielu ekranach zdarzają się cyfrowe zniekształcenia, na przykład inaczej wyglądają znaki diakrytyczne w krojach szeryfowych.

5. Zakończenie listu

Warto korespondencję zamknąć mocnym i asertywnym nawiązaniem, że oczekujesz kontaktu od odbiorcy. Pamiętaj jednak, że zakończenie – choć konkretne – nie powinno być niegrzeczne.

Możesz także skorzystać z formy, w której poinformujesz, że skontaktujesz się w danym dniu w celu umówienia spotkania, na którym będziecie mieli szansę się poznać i porozmawiać o współpracy.

Klauzula nie tylko w CV

W liście motywacyjnym, podobnie jak w CV, powinna być zamieszczona tożsama ze wskazaną w ogłoszeniu lub uniwersalna treść klauzuli wynikającej z przepisów RODO, np.:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o ochronie danych osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 2135.

7.Sprawdzenie poprawności tekstu

Niezaprzeczalnie, błędy w liście dyskwalifikują kandydata. Koniecznie przeczytaj tekst i sprawdź czy:

  • zachowałeś odpowiednią formę osobową, zwroty itp.,
  • nie ma błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych,
  • ton wypowiedzi w liście nie jest zbyt wzniosły lub bezpośredni.

Poza tym skróć zdania, które są zbyt długie. Lepiej stosować proste zwroty. Łatwiej taki tekst przeczytać.

Najlepiej przygotować plik w formacie PDF (podpisany imieniem i nazwiskiem). Zyskasz pewność, że zostanie odczytany w takiej formie, w jakiej został zapisany na twoim komputerze.

Prześpij się przed wysłaniem listu motywacyjnego

Dobrze, jeśli dajemy sobie czas na nabranie dystansu do danej sprawy, nad którą pracujemy. Podobnie jest z listem motywacyjnym. Warto dać sobie czas na oddech od dokumentów i stworzyć przestrzeń, w której spojrzymy na wszystko świeżym okiem.  Nie wysyłaj aplikacji w środku nocy. Poczekaj. Rano sprawdzisz jeszcze raz wszystko na spokojnie.  Dajesz sobie w ten sposób szansę na wyłapanie ewentualnych niedociągnięć.

POWODZENIA!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze