Jak prowadzić modelowy biznes? Realizuj kluczowe działania firmy i zawieraj partnerstwa

To kolejny artykuł z cyklu o modelach biznesowych, w którym przyjrzymy się, które kluczowe działania dla firmy są niczym koła zębate w mechanizmie zegara. Ponieważ równie istotni są dostawcy czy współpracownicy, partnerstwom biznesowym poświęcę drugą część artykułu.

I. Kluczowe działania dla biznesu

Zapewne chcesz, aby wszystko w twojej firmie chodziło jak w zegarku. Zastanów się zatem, które zadania podejmowane przez firmę są związane z jej główną działalnością? Jakie akcje podejmują pracownicy, aby:

Podobnie jak w poprzednich artykułach, gdzie omawiałam kolejne elementy schematu biznesowego, tak i tutaj kluczowe działania będą zależały od przyjętego przez ciebie modelu biznesowego.

 

Przykład: własna księgowa na zlecenie, na etat czy zlecenie zadań na zewnątrz do biura rachunkowego?

Nawet Jeśli zajmujesz się szkoleniami, to czy faktycznie musisz mieć swój dział kadr i płac? Oczywiście zależy to od wielkości firmy. Jest granica opłacalności między zleceniem obsługi firmie zewnętrznej a utrzymaniem własnego działu.

Jednakże na tym przykładzie chciałabym przypomnieć, że ustawa o rachunkowości określa, iż księgi rachunkowe mogą być prowadzone przez:

– pracownika zatrudnionego na umowę o pracę,

– przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Art. 11.

  1. Księgi rachunkowe są prowadzone przez jednostkę.
  2. Jednostka może powierzyć prowadzenie ksiąg rachunkowych:

1) przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 76a ust. 3, lub przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w tym zakresie z innego państwa członkowskiego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 47, poz. 278, z późn. zm.3);

2) w przypadku jednostek sektora finansów publicznych – innej jednostce sektora finansów publicznych, na zasadach określonych w przepisach odrębnych.

Jeśli zatem zatrudniasz księgową w swojej firmie, koniecznie daj jej umowę o pracę, a nie podpisuj z nią umowy zlecenia. Jeśli w księgach rachunkowych pojawiłyby się błędy, wówczas odpowiedzialność prawna spoczywałaby na kierowniku danej jednostki – mówiąc językiem ustawodawcy. 😉

PS. Co mam nadzieję oczywiste, nie masz w ogóle prawa zatrudniać księgowej w ramach umowy o dzieło, ale wolałam wspomnieć.

W swoim biznesie skup się na kluczowych działaniach

Wracając do tematu kluczowych działań. Jeśli zatem jesteś firmą szkoleniową, skup się na budowaniu swojej wartościowej oferty, kanałach dotarcia do klienta i podtrzymaniu z nim relacji.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Model biznesowy długi ogon - na czym polega?

Zastanów się, które działania podejmowane w firmie nie służą działalności głównej firmy i jeśli tylko możesz, zlecaj je firmom zewnętrznym. Wyspecjalizowane firmy dysponują odpowiednimi zasobami, w które ty już nie musisz inwestować. Oni mają wiedzę i doświadczenie w swojej branży, dzięki czemu zadbają o jakość wykonywanych w twoim imieniu usług, a ty skupisz się na swoim celu głównym, by generować zysk, a nie koszty.

Nim jednak przejdę do rozważań o partnerstwach biznesowych, zobacz poniższe kategorie kluczowych działań.

 

Produkcja

Każdy rzemieślnik, rękodzielnik, projektant odnajdą się w tej kategorii. Są to działania, w których wizję zamienia się w projekt produktu, a ten po wytworzeniu dostarcza się odbiorcom, gwarantując im najwyższą jakość.

 

Rozwiązywanie problemów

Nie ma człowieka, który nie miałby większego czy mniejszego problemu. Firmy działające na tym polu definiują indywidualne problemy swojej grupy docelowej oraz tworzą wyjątkową propozycję, która rozwiązuje problem klienta.

W tej kategorii odnajdą się i firma szkoleniowa z mojego przykładu, jak i prywatna klinika, a także każda firma świadcząca usługi – od hydrauliki samochodowej po doradztwo biznesowe.

 

Platforma lub sieć

Jeśli twój biznes opiera się na platformie czy sieci (np. polska strona, na której można sprawdzić kompetencje lekarza oraz umówić się na wizytę niemal w każdym mieście), wówczas twoje kluczowe działania będą dotyczyły aktywności związanej z jej funkcjonowaniem. Jest to nieustanne rozwijanie sieci, podtrzymywanie platformy, zapewnianie ciągłości dostarczanych rozwiązań oraz właściwie nieprzerwana promocja.

II. Kluczowi partnerzy skrzydłami dla biznesu

Już wcześniej próbowałam cię przekonać, że nie musisz kupować stawu, by mieć ryby – czyli jeśli potrzebujesz zasobów do realizacji swoich celów, przemyśl, czy zamiast ponoszenia kosztów lepszym rozwiązaniem nie będzie zawiązanie współpracy?

Kluczowi partnerzy mogą ułatwić sprawne funkcjonowanie firmy. Nawiązana współpraca może zdjąć zaciskającą się pętlę na twojej szyi. Będzie to ruch strategiczny, na którym skorzystają obie strony. Ty obniżysz koszty lub dostaniesz dostęp do zasobów, a twój parter biznesowy dostanie od ciebie stałe zlecenie.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Kreatywność w biznesie - droga do sukcesu

Jakie modele partnerstwa biznesowego możesz wziąć pod uwagę?

  1. Sojusz strategiczny – czyli współpraca firm z różnych branż, które nie są dla siebie konkurencją.
  2. Partnerstwo strategiczne konkurentów, kiedy razem uderzacie do tej samej grupy docelowej.
  3. Wspólne działania zmierzające do stworzenia nowej firmy.
  4. Współpracę między dostawcą a nabywcą, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw.

W zależności od specyfiki swojego biznesu zastanów się:

  • Czy mój partner biznesowy nie odbierze mi moich klientów?
  • Czy mój partner biznesowy nie nauczy się ode mnie, by potem stać się moim konkurentem?
  • Czy mój partner biznesowy posiada moje kompetencje, czy jednak jest świetnym uzupełnieniem moich braków?
  • Czy nie jestem za dużą firmą i ten partner faktycznie dysponuje zasobami, aby zapewnić mi obsługę na poziomie, jakim potrzebuję?
  • Radzę sobie tak dobrze, że propozycja partnerstwa w tym przypadku nią nie jest, ponieważ nie mam żadnych korzyści ze współpracy, bowiem to ja biorę sobie nowicjusza na pokład – chcę tego?
  • Radzę sobie tak dobrze, że propozycja partnerstwa w tym przypadku jest mimo wszystko bardzo ciekawa, ponieważ potrzebuję świeżej krwi w projektach, a ten partner ma również bogate doświadczenie i wiedzę.

Punktów widzenia można przyjąć wiele, ale już zdajesz sobie sprawę, że partnerstwo nie zawsze nim jest. Czasem opłacałoby się tylko jednej stronie. Istotne, aby był to układ równoważny.

Najczęstsze powody dla zawieranych parterstw biznesowych

Optymalizacja

Pod tym słowem kryje się bardzo prosty powód => celem zawieranych partnerstw jest często obniżenie kosztów firmy. Rozwiązaniem są:

  • zlecenie wykonywania tych usług na zewnątrz, tj. outsourcing,
  • wspólna infrastruktura.

Obniżanie poziomu ryzyka

Na rynkach, gdzie jest bardzo konkurencyjne środowisko, często zawierane są partnerstwa strategiczne, które łączą w walce o zaznaczenie swojej pozycji.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak założyć startup krok po kroku?

Co istotne, można nawiązać współpracę, wprowadzając wspólnie nowy produkt na rynek, jednak nadal konkurować ze sobą na pozostałych obszarach działalności.

Takie partnerstwo strategiczne, które ma zniwelować ryzyko niepowodzenia w jakimś aspekcie wcale nie musi oznaczać, że decydujemy się na fuzję. To tylko czysty interes, w którym obie firmy zyskują, wyraźnie zaznaczając swoją obecność z nowym produktem na bardzo konkurencyjnym rynku.

Pozyskanie zasobów lub działań

Pod tym enigmatycznym hasłem zawiera się bardzo prosta zasada. Wiele firm rozszerza swoje oferty w oparciu o zasoby czy usługi, które pozyskuje w ramach partnerstw z innymi firmami.

Przenoszą ciężar z dostarczeniem określonych zasobów czy usług na inną firmę, ale to oni są dostawcą tej wyjątkowej oferty czy to oni bezpośrednio z niej korzystają, ponieważ takie partnerstwo może mieć 3 cele:

  • dostęp do wiedzy,
  • dostęp do licencji,
  • dostęp do klienta. 🙂

Podsumowując,

Kiedy już zdecydujesz, które działania w firmie są dla ciebie kluczowe, z łatwością wskażesz obszary, na których będziesz szukać partnera biznesowego. Namawiam do tego, ponieważ dobrze dobrany parter to skrzydła dla twojego biznesu.

Napisz w komentarzu poniżej, co uważasz na ten temat.

Jeśli ten artykuł jest oceniasz jako pomocny, kliknij poniżej i udostępnij innym. Nie zachowuj go tylko dla siebie. Dziękuję ❤

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
trackback

[…] okazji zapraszam do artykułu dotyczącego m.in. partnerstw biznesowych. Nie każdemu opłaca się robić wszystko samemu. Często lepiej jest skupić się […]

trackback

[…] Odbycie minimum 3 spotkań z firmami usługowymi z propozycją stałej współpracy – partnerstwa biznesowe […]

Sylwia
Sylwia
7 lat temu

Świetnie napisane 🙂 Bardzo merytorycznie i fachowo.

GosiaEr
GosiaEr
7 lat temu

Sylwia wszystko to będzie dla mnie istotne, kiedy w końcu zdecyduję się otworzyć moją działalność gospodarczą. Właściwie powinnam zapoznać się z tym wcześniej , ufff żeby nie było wtopy. Dziękuję Ci za motywację do nauki 🙂

Odpowiedź do  GosiaEr

Gosiu, to jesteś w dobrym miejscu. Zapraszam na wycieczkę po zakładkach o biznesie oraz motywacji i organizacji. Mam nadzieję, że artykuły będą dla Ciebie pomocne w planowaniu.
Pozdrawiam serdecznie 🙂

odNova.net
7 lat temu

Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten cenny wpis. Dziękuję Sylwia za dawkę bardzo przydatnych informacji. Podejmując współpracę musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Dzięki Tobie mam je wszystkie w jednym miejscu ?

Odpowiedź do  odNova.net

Cześć Kochana! Dawno na siebie nie wpadłyśmy w sieci. Bardzo miło mi Cię widzieć. 🙂 Cieszę się, że artykuł jest OK. 😀
Pozdrawiam serdecznie!

Agata | Okiem fizjoterapeutki

Dziękuję za świetne rady 🙂 Wybór partnera biznesowego to poważny krok i warto przemyśleć różne aspekty współpracy, aby później nie żałować swojej decyzji.

Agato, dzięki – tak to prawda, bo może się okazać, że zyski z partnerstwa były niczym względem późniejszych strat… Trzeba wiedzieć, z kim się wchodzi w bliską współpracę.

Marzena Kud
8 lat temu

Dużo wiedzy w pigułce:) Ostatnio byłam świadkiem jak pochopnie wybrany partner biznesowy może położyć biznes:/ Dla mnie przestroga

Odpowiedź do  Marzena Kud

Marzeno, to faktycznie nieprzyjemne doświadczenie, ale dające wiele do myślenia…

11
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x