Kluczowe zasoby firmy => gdzie oszczędzić – zainwestować?

W poniższym artykule postaram się pomóc Ci w zdefiniowaniu kluczowych zasobów Twojej firmy. Przypomnę Ci o wszystkich elementach schematu modelu biznesowego. Zapoznam Cię ze wszystkimi kategoriami zasobów w firmie, dzięki czemu zastanowisz się, które zasoby Twojej firmy są dla niej najważniejsze.

Kluczowe zasoby to te, które:

  • są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa,
  • umożliwiają firmie tworzenie oferty,
  • pozwalają na przedstawienie klientowi propozycji wartości firmy,
  • dają możliwość na dotarcie z ofertą na konkretne rynki,
  • gwarantują podtrzymywanie relacji z grupami, segmentami klientów,
  • zapewniają źródła przychodów firmie.

Zgodzisz się zapewne ze mną, że z punktu widzenia fabryki samochodów i uczelni wyższej mamy do czynienia z zupełnie różnymi potrzebami. W pierwszym przykładzie kluczowa będzie infrastruktura, a w drugim – kapitał ludzki.

Wyróżniamy cztery rodzaje zasobów:

  • fizyczne,
  • finansowe,
  • intelektualne,
  • ludzkie.

Mogą one być zarówno własnością Twojej firmy, ale równie dobrze partnera biznesowego, z którym nawiążesz stałą współpracę, ustalając go kluczowym dla swojego przedsięwzięcia.

Chwila na krótką refleksję…

Wróć do swoich notatek o wartościowej ofercie, którą proponujesz swoim odbiorcom:

Tak, powyższe hiperlinki to odnośniki do pięciu artykułów o schemacie modelu biznesowego, gdzie każdy z elementów układanki został już wcześniej omówiony. Warto przeczytać je wszystkie.

Jeśli już wszystko masz wypisane, przejdźmy poznajmy bliżej kluczowe zasoby.

Kategorie kluczowych zasobów:

Zasoby fizyczne

To nic innego jak fizyczne aktywa np., taśma produkcyjna, budynek, samochód, drukarka, system operacyjny w komputerze czy sieć sklepów firmowych. Jeśli masz niewielką firmę, zastanów się, czy zamiast kupować aktywa, jesteś w stanie korzystać z zasobów partnerów biznesowych. Bardzo częstym błędem popełnianym przez wielu na początku działalności gospodarczej jest wynajmowanie biura, zamiast prowadzenie działań w miejscu zamieszkania. Zastanów się, czy Twoja działalność faktycznie wymaga ponoszenia kosztów wynajmu od samego początku? Jeśli tak, może poszukaj biura, które możesz z kimś współdzielić? Zawsze zdążysz otworzyć samodzielną siedzibę w centrum miasta, jednakże nie musi to być w pierwszym roku funkcjonowania Twojej firmy…

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak obudzić w przedsiębiorczej kobiecie moc?

Zasoby finansowe

Niektóre biznesy nie mają możliwości wystartować bez konkretnych zasobów finansowych czy gwarancji finansowania. Jeśli planujesz większą inwestycję, musisz mieć własną gotówkę i sprawdź, czy w razie problemów możesz liczyć na linię kredytową w banku.

Może znasz taki mechanizm jak dźwignia finansowa? Jeśli nie, chętnie Ci o niej opowiem. Dwie firmy mogą się umówić, że jedna (A) – która ma zaufanie w banku i może pożyczyć środki na finansowanie zakupienia sprzętu – podpisuje kontrakt z producentem (B), że owy sprzęt kupi właśnie od niej. Z kolei to ona zajmie się rozpowszechnieniem sprzętu na rynku. Za to producent zobowiązuje się, że sprzęt będzie sprzedawał jedynie do firmy A. Zadowolona jest i firma A, i producent B, który ma zagwarantowany zbyt na swoje produkty oraz nie musi się martwić finansowaniem produkcji, które wspiera firma A.

Zasoby intelektualne

W tym pojemnym worku zmieścimy wszystkie zasoby, jak: marka, know-how, patenty i prawa autorskie.

Nie jest tajemnicą, że bazy klientów oraz porozumienia między wielkimi przedsiębiorstwami są kluczowe przy budowaniu silnych modeli biznesowych. Oczywiście zebranie wartościowych zasobów intelektualnych jest bardzo kosztownym procesem, który często trwa latami, dlatego raz zdobyte stanowią ogromną wartość dla każdej firmy.

Firmy, które produkują dla szerokiego grona odbiorców produkty takie, jak popularne buty do biegania czy napój, który pije nawet Mikołaj roznoszący prezenty, swoim kluczowym zasobem okrzykną markę. Z kolei wszechobecny producent oprogramowania komputerowego będzie raczej kładł większy nacisk na własność intelektualną.

Zasoby ludzkie

Nie ma firmy, w której nie byłoby ludzi. To oczywiste. 🙂 Są jednakże przedsiębiorstwa, w których to zasoby ludzkie odgrywają kluczową rolę. Są to branże, w których konieczna jest specjalistyczna wiedza lub niezwykła kreatywność.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak stworzyć wartościową ofertę? Poznaj 11 możliwości, a wybiorą ciebie!

Bez kapitału ludzkiego nie miałaby szansy na rozwój chociażby medycyna. Równie istotni są naukowcy dla firm farmaceutycznych, jednakże tam również niezastąpieni są kompetentni specjaliści ze sprzedaży. Są oni niezbędni, aby poradzić sobie w sytuacji, gdy i ich firma, i konkurencyjny koncern produkuje ten sam lek, czyli zawierający tę samą substancję czynną, a różni je jedynie główna nazwa leku na opakowaniu i marka.

Jakie aktywa są Ci niezbędne, by móc realizować założoną misję?

Mam nadzieję, że po powyższym zebraniu w soczewce kwestii zasobów, jakimi dysponują różne firmy, Ty już wiesz, czego potrzebujesz dla swojej.

Nie wydawaj niepotrzebnie pieniędzy na zasoby, bez których jesteś w stanie się obyć. Zainwestuj natomiast tam, gdzie może to podnieść efekty osiągane przez firmę.

Może zamiast dużego biura, lepiej zatrudnić jedną osobę więcej, która ma doświadczenie w call center? Tylko Ty wiesz, czego Ci potrzeba. Przemyśl to. Wracając do przykładu z siedzibą firmy w centrum miasta. 😉 Znam kilka firm, które żałowały tej zmiany. Okazywało się, że po przeprowadzce klienci narzekali, że mają utrudniony dojazd, stoją w korkach i nie mają gdzie zaparkować. Zatem poza kosztami Śródmieście to wbrew pozorom nie zawsze najlepsze rozwiązanie. 😀

Napisz poniżej w komentarzu, jakie masz pomysły na oszczędności, by nie przeinwestować w aktywa, by móc w to miejsce zainwestować w coś innego? Jakie twoim zdaniem są niezbędne aktywa na początek jednoosobowej działalności gospodarczej?