You are currently viewing Kreatywność w biznesie – droga do sukcesu

Kreatywność w biznesie – droga do sukcesu

Pozwól sobie na szaleństwo

Dzieci posiadają nieograniczoną wyobraźnię. Wielu z nas mogłoby czerpać z pomysłów młodych ludzi, którzy nie boją się próbować i działać. Zwłaszcza w dzisiejszym, szybko rozwijających się świecie biznesu, kiedy za rogiem czyha konkurencja. W każdym zawodzie niezbędne jest efektywne rozwiązywanie problemów. Do tego może przydać się kreatywność, często mylnie kojarzona  ze sztuką i artystą. Czy tylko malarz, rzeźbiarz, architekt lub projektant odzieży może pozwolić sobie na szaleństwo przy tworzeniu produktów? Nic bardziej mylnego. Już Albert Einstein zauważył, że:

Jeżeli koncepcja od samego początku nie jest szalona, nie ma dla niej żadnej nadziei

Kreatywność wyraża to kim jesteś – twoje myśli, podejście do życia, ale i wartości, jakimi kierujesz się w budowaniu własnej marki. W biznesie wyzwania czekają cię na każdym kroku, zatem rozwój i przedstawianie nowatorskich rozwiązań jest dziś niezbędne. Jak zatem korzystać z wyobraźni, kreować wizję marki i efektywnie prowadzić biznes w oparciu o tę zdolność tworzenia nowych rozwiązań? Opowie o tym nasz gość – Joanna Borgielczyk – trener biznesu.

Kreatywność w biznesie

Coraz częściej mówi się, że oprócz samego procesu produkcji towarów, czy wytwarzania usług, w prowadzeniu firmy równie ważna staje się kreatywność.

Dlaczego? Bo we współczesnym świece nie wystarczy produkować, żeby sprzedawać. Ogromny wybór  na rynku powoduje, że coraz trudniej przebić się z ofertą do końcowego konsumenta. Dlatego firmy sięgają po co rusz kreatywniejsze pomysły. Dotyczą one zarówno wytwarzania unowocześnianych, jak i uatrakcyjnianych produktów, ale i doskonalenia procesu związanego z marketingiem i sprzedażą. Bowiem samo posiadanie towaru na półkach, nie gwarantuje  sprzedaży. Trzeba ją wspomóc:

 • kreatywnym procesem,
 • zaistnieniem w świadomości klientów,
 • wywołaniem potrzeby na ten produkt,
 • dobrą dystrybucją.

Czym jest kreatywność?

Przyjęło się w powszechnej świadomości, że bycie kreatywnym człowiekiem, oznacza bycie wyjątkowym. Tę cechę przypisuje się zwykle osobom wykonującym artystyczne zawody: aktorom, projektantom, muzykom czy malarzom. Tymczasem:

kreatywność w rzeczywistości to proces generowania pomysłu związany z prawie każdą aktywnością człowieka. To unikalny, indywidualny sposób w jaki człowiek wykonuje, z pozoru błahą czynność, jaką jest np. dobieranie stroju na co dzień.

Według słownika języka polskiego “kreatywny” oznacza: ‘tworzący coś nowego’ lub ‘oryginalnego’.

Kreatywność w praktyce jest naturalnym zasobem, który posiada każdy z nas. Wykorzystywany na co dzień, często niezauważenie. Nie każdy jednak potrafi korzystać z potencjału kreatywności. Często spotykamy się z blokadą w sytuacjach, gdy potrzebujemy oryginalnego pomysłu. Dzieje się tak dlatego, że w dorosłym i codziennym życiu funkcjonujemy w oparciu o rutynę i utarte schematy.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak sprawdzić nieruchomość przed zakupem?

Kreatywność najlepiej widać u dzieci, dla których każda nowa czynność jest odkryciem i jeśli nikt im nie podpowiada rozwiązań, potrafią bawić się np. zwykłym patykiem, czy wodą i piaskiem, na swój własny oryginalny sposób.

Jak może przejawiać się kreatywność w biznesie?

 1. Poprzez wytwarzanie oryginalnych produktów. Takich, których nie ma jeszcze na rynku. Lub odnajdywanie oryginalnych zastosowań, dla tych już istniejących.

Wprowadzanie nowości najczęściej dotyczy globalnych marek i branż technologicznych. Wraz z rozwojem i postępem, maszyny czy urządzenia zastępowane są coraz nowszymi, polepszając ich funkcjonalność.

Być może prowadzisz biznes na mniejszą skalę, nie posiadasz wsparcia w postaci zespołu kreatywnych specjalistów. Zatem konieczne będzie poszukanie innego sposobu na wyrażenie Twojej kreatywności.

 1. Odnalezienie własnego wyróżnika.

Prawdopodobnie na rynku funkcjonuje mnóstwo podobnych firm do twojej, np.: kosmetycznych, budowlanych, szkoleniowych, farmaceutycznych czy handlowych. Być może twoja konkurencja radzi sobie podobnie jak ty, a wyróżnia was tylko cena. Dlatego konieczne staje się odnalezienie i wypróbowanie kreatywnych technik, pomysłów na wzbudzenie zainteresowania klientów. Równie istotne jest śledzenie trendów, otwartość i gotowość na ciągłe zmiany.

Jak wyróżnili się moi klienci? – CASE STUDY

 • STOMATOLOG

Pewien dentysta zanim otworzył swój gabinet w małej miejscowości pod Poznaniem, dwa tygodnie wcześniej udał się do okolicznych mieszkańców. Przedstawił się i osobiście zaprosił do nowej kliniki.

EFEKT: Już w drugim miesiącu działalności miał zapisy na trzy tygodnie do przodu!

 • AGENCJA REKLAMOWA

Na jednych targach pracownicy agencji przebrali się za rzymskich legionistów. Dlaczego? Chcieli pokazać, że równie skutecznie co rzymscy legioniści podbijający barbarzyńskie terytoria, pomagają swoim klientom w zdobywaniu nowych rynków.

EFEKT: Każdego dnia podczas targów przy stoisku pojawiały się tłumy potencjalnych klientów!

To zaś zaowocowało bazą 2000 nowych kontaktów i 150 umówionymi spotkaniami z potencjalnymi klientami.

 • FIRMA SZKOLENIOWA
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak wymyślić własny biznes na 4 sposoby? Zainspiruj się!

Ten pomysł sama wcieliłam w życie na jednym szkoleniu dla menedżerów z „Zarządzania stresem”. Dym z saletry imitował pożar. 

EFEKT: Uczestnicy szkolenia byli wdzięczni za możliwość pracy w bardzo stresujących warunkach. Dzięki temu miałam komplet uczestników zapisanych na dwa kolejne szkolenia.

Jak widać, kreatywność gwarantuje wyróżnienie się na rynku. Możemy zostać zapamiętani i polecani dalej.

Jak wprowadzić kreatywne rozwiązania w swoim biznesie

Proponuję dwa rozwiązania do wyboru:

 1. Jeżeli stać Cię, zatrudnij osobę, która będzie generowała pomysły dla Twojej firmy. Na rynku pojawiło się dużo nowych zawodów świadczących usługi wspierające biznes: Project Manager, Brand Manager, Wirtualna Asystentka czy Trener Biznesu. Są to jednoosobowe firmy lub agencje kreatywne, zatrudniające specjalistów, u których uzyskasz wsparcie. Takiego doradcę możesz zatrudnić na czas trwania jakiegoś projektu, wykonania audytu lub na stałe podjąć z nim współpracę. W czasie tworzenie przez niego pomysłów, możesz zająć się prowadzeniem swojej firmy.
 2. Możesz samodzielnie wziąć sprawy we własne ręce i poznawać techniki z książek lub tematycznych szkoleń.  Inwestujesz wówczas w rozwój osobisty, który pozwoli odblokować i wyzwolić twoją kreatywność. To rozwiązanie angażuje co prawda twój czas, ale i przynosi ogromną satysfakcję.

Wybór należy do Ciebie.

Mam nadzieję, że ten artykuł obalił przekonanie, że tylko ciężka praca gwarantuje sukces w biznesie, a także pokazał Ci, że kreatywność może Twój biznes uczynić wyjątkowym i konkurencyjnym na rynku. Nawet w bardzo powszechnej branży.

Joanna Bogielczyk – trener biznesu, social media ekspert, coach. Pomaga w kreowaniu silnych marek oraz w dotcieraniu do idealnych klientów. Realizuje projekty w obszarze strategii budowania marki. Pomaga w tworzeniu wizerunku eksperta, w promocji i zwiększaniu sprzedaży. Uczy jak skalować biznes za pomocą mediów społecznościowych. Jest autorką e-booka “Jak zbudować silną markę w social mediach. 10 skutecznych porad”. Znajdziesz ją: https://bogielczykdlakobiet.com/

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Budżet domowy pod pantoflem, bo mam wszystko w pliku za free
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
trackback

[…] Sukcesy odnoszą ci, którzy wprowadzają innowacje, a szczególnie wprowadzają je tam, gdzie wydawało się, że już nic nowego nie można wymyślić. Liczy się kreatywność. […]