Obalamy mity o szkodliwości kobiecej wrażliwości dla biznesu

Ryszard Kapuściński spostrzegł, że kiedy się spieszysz, nic nie widzisz, nic nie przeżywasz,  niczego nie doświadczasz, nie myślisz. 

Szybkie tempo wysusza najgłębsze warstwy duszy, stępia wrażliwość, wyjaławia, odczłowiecza. Zatem wrażliwość w biznesie w ogóle ma rację bytu? Nie przeszkadza? Czy kobieta biznesu powinna być zatem bezwzględna i twarda na pograniczu arogancji? 

O tym, czy rzeczywiście wrażliwość jest słabością i nie ma dla niej miejsca, jeśli chce się być skutecznym przedsiębiorcą, możesz dowiedzieć się z artykułu gościnnego Magdy Zienkiewicz, life coacha z Wrocławia

Zapraszamy! 

Kobieca wrażliwość

Kobieca wrażliwość budzi bardzo różne skojarzenia. Śmiało, jakie pierwsze trzy przyszły Ci do głowy? Czy były wśród nich na przykład:

  • słabość,
  • skłonność do wzruszeń i płaczu,
  • lęk przed krytyką, delikatność,
  • a może kompleksy?

Zatem jakie skojarzenia budzić może wrażliwość kobiet w biznesie? 

Czy przedsiębiorcze dziewczyny, kierowniczki, prezeski, o których sukcesach możesz przeczytać w prasie czy Internecie, rozwijają biznesy, stanowiąc jednocześnie wzór do naśladowania dla innych? Czy budują zespoły, idąc w parze z kobiecą wrażliwością? 

Może się zdawać, że absolutnie nie. Ale czy faktycznie? 

Definicja wrażliwości

Wrażliwość zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego to:

  1. «zdolność przeżywania wrażeń, emocji»
  2. «brak odporności»
  3. «zdolność organizmu do reagowania na bodźce»

Wrażliwość może być zatem odsłanianiem siebie, jest bowiem emocjonalnym doświadczaniem, które pojawia się w chwilach niepewności, w obliczu ryzyka bądź wystawienia na emocje.

Wrażliwość to bycie autentyczną, co przekłada się na budowanie zaufania. Z kolei jedynie pozwolenie sobie na emocje, doświadczanie uczuć jest jedyną drogą, by nauczyć się radzić sobie z trudnymi emocjami. Samoświadomi rozumiemy wówczas nie tylko ich źródła, ale i motywacje cudzych zachowań. 

Obserwując siebie, pozwalając sobie na bycie człowiekiem, rozumiejąc różne emocje i doświadczenia, częściej potrafimy w wymagających chwilach dochować wierności sobie, wyznawanym wartościom. Pozostajemy spójni.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  JAK NAPISAĆ dobry tekst O FIRMIE w zakładce "O NAS"?

Typowa bizneswoman - prawdy i mity

Utarło się przekonanie, że bizneswoman to kobieta twardo stąpająca po ziemi, pewna siebie, samoświadoma i realizująca zawodowe cele bez wahania. Do tego świetnie zorganizowana, łącząca obowiązki szefowej, mamy, żony, jak również często przyjaciółki, córki, siostry, i zapewne wielu innych. Wiele z tych cech to prawda, jednak można z pewnością znaleźć dla każdej z nich antyprzykłady. Zawsze bowiem są wyjątki od reguły. 

Jedno jest pewne: każda przedsiębiorcza to przede wszystkim KOBIETAJak zatem łączyć prowadzenie biznesu czy kierowanie zespołem z wrażliwością?

Błędne postrzeganie wrażliwości utrudnia prowadzenie biznesu

Uznanie wrażliwości za słabość jest jednoznaczne z uznaniem jako słabość samego odczuwania. A przecież emocje są integralną częścią człowieczeństwa. 

1. Autentyczność

Podobnie w  biznesie. Budowanie relacji, tworzenie zespołów sprzedażowych, rekrutacja współpracowników, selekcja partnerów biznesowych – często projekty w tych obszarach są prowadzone przez kobiety. Dobrze jeśli w swojej pracy nie kwestionują one samych siebie, bo to mogłoby zadziałać na ich niekorzyść. Dobrze także jeśli nie stosują maski wrażliwej kobiety do wzbudzania współczucia i manipulowania innymi.

Odrzucenie emocji w biznesie nie uczyni z nas lepszymi kierowniczkami, przedsiębiorczyniami, prezeskami. Wręcz przeciwnie. Może bowiem doprowadzić do rozdźwięku emocjonalnego, trudnościami w definiowaniu własnej tożsamości i utraty spójności, a to z kolei może skutkować utratą zaufania współpracowników i partnerów biznesowych. 

2. Pewność siebie

Pewności siebie nie należy mylić z arogancją, pozerstwem, udawaniem kogoś innego. To autentyczna wiara we własne możliwości. Świadomość mocnych i słabych stron. Samoakceptacja i świadomość własnych kompetencji oraz znajomość własnej wartości.

Wrażliwość idzie w parze z poczuciem własnej wartości. Nie da się ich rozdzielić. A jeśli podejmie się taką próbę, zawsze jedno odbędzie się kosztem drugiego.

3. Asertywność

Nie chodzi o jakże generalizowaną definicję tej cechy, czyli stanowcze mówienie „nie”. Mam tutaj bowiem na myśli rozumienie asertywności jako posiadanie własnego zdania, a także jako umiejętność prezentowania go i bronienia. Asertywność to także umiejętność wyrażania emocji bez krzywdzenia innych. To również zdolność bronienia siebie.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Kreatywność w biznesie - droga do sukcesu

W związku z powyższym stoją na stanowisku, że asertywność niezwykle mocno wiąże się z wrażliwością kobiet w biznesie i jest to element niezwykle istotny dla umiejętności osiągania celu.

4. Poczucie mocy

Podzielę się nieoczywistą prawdą. To nie jest tak, że skuteczna kobieta biznesu ukrywa swoje słabości, bo się ich wstydzi. Nie. Nie pokazuje słabości, ponieważ je akceptuje, a osobista wrażliwość pomaga jej w tym każdego dnia.

Przedsiębiorcza kobieta odnosząca wyniki w swojej pracy nie musi niczego zamiatać pod dywan. Nie potrzebuje za wszelką cenę zachowywać zimnej krwi. Jej moc płynie ze świadomości i akceptacji własnych emocji, wszystkich bez wyjątku.

Kobiety wchodzące na wymagającą ścieżkę przedsiębiorczych ludzi lepiej, aby unikały pułapki myślowej: „jeśli pozwolę sobie na wrażliwość, to ktoś może zwątpić we mnie albo w moje kompetencje.” Bycie wrażliwą kobietą w biznesie to powód do dumy z własnej odwagi. Odwagi do tego, by być sobą mimo oczekiwań środowiska, stereotypów społecznych.

Ty też nie musisz być zimną i twardą panią prezes. Bądź sobą i rób swoje! 

Moja rada

Kobieca wrażliwość to nasza przewaga, bo dzięki niej stajemy się odważne, wytrwałe, dzielne.

Może myślisz, że to paradoks, ale oswojone lęki przed porażką i krytyką przestają być kamieniem. Będąc wrażliwą, jesteś w stanie sięgnąć po nowe projekty, a wypracowane wyniki zawsze otwierają nowe drzwi. 

Nie odrzucaj zatem własnej wrażliwości. Nie rezygnuj z siebie. Nie musisz unikać wówczas trudnych sytuacji, niewygodnych rozmów. Samoświadoma kobieta może więcej, bo staje się odważna. 

Pozostaje mi podsumować artykuł słowami Meryl Streep:

„Największą naszą zaletą jako gatunku ludzkiego jest to, że mamy w sobie empatię”

I tego się trzymajmy. 🙂 Powodzenia w Twoich działaniach biznesowych!

Magda Zienkiewicz

Life coach mieszkająca i pracująca we Wrocławiu. Przez lata „pani od ubezpieczeń” w zawrotnym punkcie swojego życia odważyła się postawić wszystko na jedną kartę i podążać za swoją pasją – rozwojem osobistym. Pomaga ludziom wprowadzać zmiany w te obszary życia, z których dotychczas byli niezadowoleni. 

Autorka e-booka „Co ludzie powiedzą?„. Prywatnie mama Majusi i Zuzi, fanka podróży i dobrej kuchni. 

Możesz ją spotkać tutaj: www.magdazienkiewicz.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x