Autentyczne poznawanie siebie
Wejście w proces samopoznania nie jest proste. Świadome podjęcie decyzji z tym związanych jest jeszcze trudniejsze. Dlaczego? Ponieważ bardzo często wiąże się z odkryciem tego, co dla nas niewygodne i o czym wolelibyśmy zapomnieć.
Ponadto autentyczne poznanie siebie wymaga od nas zdjęcia wielu masek, które zakładamy pełniąc różne role w naszym życiu. Inna maska na wyjście do pracy, inna na spotkanie ze znajomymi i jeszcze inna, kiedy próbujemy być idealną żoną, partnerką, matką, córką lub perfekcyjnym mężem, ojcem, chłopakiem czy synem.
To wszystko sprawia, że bardzo często uciekamy zazwyczaj nieświadomie od tego, co stanowi istotę naszego życia – a mianowicie od szczerego poznania siebie, które jest kluczem do spełnionego życia.
Warto sobie tutaj uzmysłowić, że brak znajomości siebie bardzo często sprawia, że patrzymy na nas samych przez pryzmat innych ludzi.
Co więcej przyjmujemy ich bardzo często subiektywną ocenę na nasz temat za jedyną słuszną prawdę, nie sprawdzając jak jest faktycznie. Takie zachowania są wynikiem lęku przed przejęciem odpowiedzialności za własne życie i zaniżonego poczucia swojej wartości, oraz braku zaufania do siebie.
Niestety to prowadzi do miejsca, w którym na siłę próbujemy udowodnić swoją wartość żyjąc według oczekiwań, jakie mają w stosunku do nas inni ludzie. To ślepy zaułek, w którym wielu z nas tkwi latami.
Dzieje się tak ponieważ przyzwyczajamy się do tego. Nie widzimy innej możliwości i poddajemy się bardzo często żyjąc nie swoim życiem, realizując cudze cele, pragnienia czy marzenia ZAMIAST WŁASNYCH.
Życie w zgodzie ze sobą
Otwarcie się na proces zwiększania samoświadomości, czyli systematycznego zdobywania wiedzy na swój własny temat, prowadzi do życia w zgodzie ze sobą. Jest to niezbędne, jeśli chcemy, aby ugruntowały się w nas dobre przekonania dotyczące nas samych. A co za tym idzie, abyśmy uwierzyli, że jesteśmy wystarczająco dobrzy tacy, jacy jesteśmy.
Co więcej, pozwala nam uzmysłowić sobie, że każdy z nas ma mocne strony, na które składają się nasze wyjątkowe cechy osobowości, talenty i zdolności oraz te nad którymi zawsze możemy popracować i rozwijać pod warunkiem, że je zidentyfikujemy i nazwiemy.
Życie w zgodzie ze sobą, to życie w harmonii ze swoimi wartościami, które również należy odkryć. To właśnie one są dla nas drogowskazem przy podejmowaniu ważnych decyzji czy dokonywaniu trudnych wyborów.
Jeśli nie wiemy co jest dla nas tak naprawdę istotne, jakie są nasze potrzeby, oczekiwania, pragnienia, to prędzej niż później zaczniemy szukać tego u innych i adaptować je do naszego życia.
W konsekwencji to sprawi, że tak naprawdę będziemy żyć w niezgodzie ze sobą. Taka reaktywna postawa do życia może spowodować, że
- albo wejdziemy w rolę ofiary, biernie poddając się temu co uważają inni, że jest dla nas najlepsze,
- albo nasze życie będzie pełne frustracji, gniewu, rozczarowania oraz poczucia winy, co oczywiście jest prostą drogą do bycia nieszczęśliwymi i niespełnionymi ludźmi.
A przecież nikt z nas tego nie chce.
Kierowanie własnym życiem
Moment wejścia w dorosłe życie to moment przejęcia odpowiedzialności za to, jak wygląda nasze życie w każdym jego obszarze.
To czas, w którym warto przyjrzeć się temu, czy przekonania, zasady i wartości, które otrzymaliśmy od rodziców lub zaadaptowaliśmy do siebie ze środowiska, w którym dorastaliśmy, są dla nas dobre i pomagają sprostać wielu wyzwaniom będącym naturalną częścią procesu uczenia się bycia osobą dorosłą. Liczne badania pokazują, że wejście na drogą dorosłego życia nie jest proste, a wręcz bardzo trudne emocjonalnie i poznawczo.
Wbrew temu, czego każdy nastolatek pragnie marząc o dniu, kiedy skończy 18 lat. Dodatkowo nie ułatwia nam tego współczesny świat, który ma w swojej ofercie nieograniczoną paletę możliwości. To niestety bardzo często sprawia, że mamy poczucie zagubienia i osamotnienia.
Nie mając choćby wizji drogi życiowej, którą chcemy podążać, nad wyraz często próbujemy naśladować innych lub porównujemy się do nich stawiając siebie w gorszej pozycji. To w oczywisty sposób negatywnie wpływa na nasze poczucie własnej wartości i zaniża pewność siebie.
Co gorsze, sprawia, że próbujemy się przypodobać innym, gdyż w naszych oczach są oni lepsi, mądrzejsi i zdolniejsi.
A wystarczyłoby zrozumieć, że każdy z nas ma swoją drogę życiową. Odkrywa ją krok za krokiem w swoim dorosłości (poprzez rozwój osobisty), który jest niekończącym się procesem, gdyż jest główną składową spełnionego życia.
Dlatego zamiast wątpić w siebie warto:
– poznać siebie i konsekwentnie dbać o rozwój swojej osobowości,
– dać sobie czas na rozwój własnych kompetencji poprzez zdobywanie wiedzy i umiejętności,
– zaufać sobie, bo nikt oprócz nas nie wie co jest dla nas najlepsze,
– zaakceptować fakt, że na błędach i porażkach uczymy się najwięcej,
– przyzwolić sobie na dokonywanie zmian, kiedy zauważymy, że nasze życie nie jest takie jakiego dla siebie pragniemy,
– mówić na głos o swoich potrzebach, oczekiwaniach, pragnieniach i marzeniach,
– budować relacje partnerskie, a nie służalcze, zapominając kompletnie o sobie,
– i wreszcie troszczyć się o siebie każdego dnia dbając o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.
Zaakceptowanie siebie jest niezbędne do tego abyśmy uwierzyli w swoje możliwości, abyśmy nauczyli się podejmować odważne i dobre dla nas decyzje. Pomoże nam w tym zdobycie i co ważniejsze, praktykowanie wiedzy na temat bezpiecznego wychodzenia ze strefy komfortu i bycia osobą asertywną.
Niezbędne jest również zrozumienie procesów związanych z dobrym i skutecznym zarządzaniem emocjami i stresem, który zawsze nam towarzyszy, gdy otwieramy się na coś nowego.
To czy wybierzemy drogę, na której pomimo strachu i lęków, będziemy kierowcami własnego życia, czy wręcz przeciwnie, umniejszając własnej wartości, zgodzimy się na życie pod dyktando innych ludzi, którzy wiedzą czego chcą od życia, to jest zawsze nasz i TYLKO nasz wybór!