Zarządzanie karierą

Wprowadzenie

Kiedy mówimy „kariera”, często pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to businesswoman w markowych szpilkach przemierzająca korytarz w międzynarodowej korporacji albo poważny inwestor w drogim garniturze, koniecznie z teczką, któremu szofer każdorazowo otwiera drzwi przed nosem. W rzeczywistości kariera

, czyli ścieżka rozwoju zawodowego, którą chcemy kroczyć, dotyczy wszystkich tych z nas, podejmujących się pracy zarobkowej i może być dla każdego zupełnie inna ze względu na odmienność wartości, celów, oczekiwań i działań. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że piłka jest po naszej stronie, bo na budowanie własnej kariery możemy i powinniśmy mieć realny wpływ.

 

Słowo klucz: PROCES

Zarządzanie karierą to proces, który obejmuje zarówno wyznaczanie celów, planowanie, jak i implementowanie zmian oraz monitorowanie, czy zbliżamy się do miejsca na naszej mapie zawodowej, w którym chcemy docelowo być. Kreowanie własnej ścieżki zawodowej to z pewnością wyzwanie nienależące do najłatwiejszych. Wymaga ono bowiem czasu, energii, zaangażowania oraz wglądu we własne myśli, uczucia i zasoby oraz refleksji nad własnym zachowaniem czy kompetencjami.

Warto podkreślić, że zarządzanie karierą to proces ciągły, trwający przez całe nasze życie zawodowe. To nieustanne planowanie i wdrażanie działań, mających na celu podnoszenie kompetencji i osiąganie kolejnych szczebli kariery.

Istotna jest bieżąca analiza możliwych scenariuszy i kierunków rozwoju oraz świadome zawężanie dostępnych ścieżek skutkujące ostatecznie wyborem tej jednej, podzielonej na wyraźne etapy i prowadzącej do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

 

Jak w praktyce zarządzać karierą?

W planowaniu kariery zawodowej, szczególnie na etapie studiów, może pomóc spotkanie z doradcą zawodowym. Jest to osoba specjalizująca się w pomocy innym
w zdefiniowaniu potencjału zawodowego, określeniu zasobów i obszarów do rozwoju, a także w identyfikacji czynników wpływających na decyzje zawodowe.

Dodatkowo, jeśli chcesz zacząć świadomie budować swoją drogę zawodową:

  • wypisz swoje kompetencje, mocne strony oraz obszary do dalszej pracy,
  • wypisz wartości, które są dla ciebie ważne i którymi kierujesz się w życiu,
  • zastanów się nad tym, jak twoja obecna lub przyszła praca pokrywa się z twoimi kompetencjami i wartościami,
  • wyznacz cele i kamienie milowe swojej kariery,
  • opracuj strategię ukierunkowaną na osiągnięcie zaplanowanych wcześniej celów,
  • zbieraj informacje zwrotne o sobie i koryguj niepożądane zachowania,
  • regularnie doskonal swoje kompetencje.
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak pokonać lęk przed decyzjami?

Przykłady

Dobrymi przykładami świadomego zarządzania karierą są dyplomy ukończenia studiów podyplomowych, certyfikaty zdobytych umiejętności, zaświadczenia o uczestnictwie w szkoleniach, konferencjach, projektach itp.

Warto zadbać również o budowanie swojego wizerunku zawodowego na zewnątrz, chociażby poprzez taki portal biznesowy jak LinkedIn. Platforma ta pozwala utworzyć profil osobisty lub firmowy, poszerzać sieć networkingową, zamieszczać krótkie posty widoczne na cyfrowej tablicy twórcy oraz tworzyć dłuższe artykuły specjalistyczne, które pomagają we wzmacnianiu wizerunku eksperta w swojej branży.

 

Narzędzia

W dobie internetu mamy dostęp już do wielu narzędzi, które mogą skutecznie ułatwić nam zarządzanie naszą karierą.

Poniżej przykłady takich narzędzi:

  • kreator CV, np. cv.pracuj.pl
  • testy osobowości, np. Test Myers-Briggs (MBTI)
  • testy umiejętności poznawczych, np. Berke Assessment
  • analiza potencjału zawodowego, np. Test Kompetencji
  • ocena zdolności, np. Feedback360.

 

Podsumowanie

Zarządzanie karierą to proces długotrwały i energochłonny. Jednak robiąc to w sposób umiejętny i konsekwentny, możemy poczuć, że mamy realny wpływ na nasze życie zawodowe. Świadome określenie własnej ścieżki zawodowej przekłada się na większe zadowolenie pracy, którą na co dzień wykonujemy oraz – w konsekwencji – doprowadza do wzrostu naszego poczucia spełnienia i samorealizacji, które są niezwykle istotne chociażby w kontekście zapobiegania wypaleniu zawodowemu.

Na koniec zostawiam cię z moją osobistą i autorską zasadą 3P, która od kilku lat pomaga mi w kształtowaniu mojej własnej ścieżki zawodowej:

  1. Poznawaj – czytaj książki i artykuły, słuchaj podcastów, obserwuj kolegów i koleżanki po fachu na Linkedinie, znajdź mentora/mentorkę albo współpracowników z większym stażem pracy, gotowych do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.
  2. Próbuj – rynek pracy jest bardzo zróżnicowany, czasem nawet wybrana ścieżka zawodowa oferuje liczne możliwości, dlatego warto wypróbować różne drogi, zanim wybierze się tą, którą chce się naprawdę podążać – w końcu wiedzieć, czego się nie chce, to już 50% sukcesu.
  3. Pytaj – nie bój się pytać o informację zwrotną na swój temat, bo dzięki niej dowiesz się wiele o swoim zachowaniu i kompetencjach i będziesz mógł/mogła wyciągnąć wnioski oraz pracować nad obszarami wymagającymi dalszego rozwoju.
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak wyznaczać cele i je osiągać? + Pomocna grafika sekwencji działań

Nazywam się Natalia Lewandowska i jestem neuropsycholożką oraz ekspertką HR i psychologii biznesu. Moją supermocą jest efektywna i przejrzysta komunikacja. W Fundacji Moc Kobiet pełniłam dyżur HR-Kryzysowy, udzielając indywidualnych konsultacji w zakresie rekrutacji, rozwoju zawodowego i prawa pracy.

Dziś chcę Ci polecić fundacyjny poradnik, z którym możesz pracować w swoim tempie: “Archipelag wysp szczęśliwych. Przewodnik odważnego życia na własnych zasadach”

ODWAŻ SIĘ NA MOC!

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x