Emocje w biznesie – czy jest dla nich miejsce?

Jodi Picoult w powieści „Bez mojej zgody” użyła pewnej metafory:

Ludzka odporność na stres przypomina łodygę bambusa: na pierwszy rzut oka nikt nie dałby wiary, jak bardzo jest elastyczna.

Wiele w tym prawdy, bo z emocjami jesteśmy związani cały czas. Nie da się ich odłożyć na najwyższą półkę, nawet w miejscu pracy i przeżyć dzień w nijaki sposób.

 

Emocje w biznesie – czy jest dla nich miejsce? O tym opowie nasz gość Agnieszka Kruk, wieloletni menadżer i, certyfikowany coach, trener pewności siebie m.in. w międzynarodowej organizacji John C. Maxwell. 

emocje w biznesieEmocje w biznesie

Emocje to bardzo niezrozumiały dla wielu obszar. Od dziecka wpajano nam do głów, że emocje trzeba tłumić. Jednak ich poskramianie szkodzi psychice i zdrowiu. Nie pomaga także w budowaniu relacji.

Bardzo często mówi się, że w biznesie nie ma miejsca na emocje.

Stwierdzenie jest błędne, ponieważ w życiu prywatnym, jak i w biznesie to właśnie one odgrywają ogromną rolę.

Jednym z takich tematów jest kwestia ubezpieczenia siebie czy też swojego biznesu.

Pozytywne emocje w pracy

Stan emocjonalny właściciela firmy, bądź kierownika ma duży wpływ na zachowania pracowników, co z kolei przekłada się na klientów.

 Od tego zależy, jak zespół wykonuje zadania, czy jest kreatywny i zaangażowany, jaką ma motywację. Wszystko jest składową dobrze lub źle podejmowanych decyzji.

Pozytywne emocje kojarzone są z lepszymi wynikami, jakością, czy obsługą klienta. Dbanie o nie w zespole to same plusy i dla firmy, która będzie rozwijać się w przyjaznej atmosferze, osiągając świetne wyniki, jak i dla samych pracowników.  Zależność między pracą i prywatnym życiem jest dość duża. Kiedy jesteśmy zadowoleni z pracy, w domu również nosimy pozytywne emocje w sobie. Kolejnego dnia idziemy do biura z większym zaangażowaniem, chcemy rozwijać się i wiązać przyszłość z tą samą firmą.

positiveCzłowiek powinien określać siebie przez dobre emocje, przez to, co lubi, co go uszczęśliwia, sprawia mu radość.

Zygmunt Miłoszewski 

Skutki nie wspierających emocji

Złość, smutek, strach i inne negatywne emocje mogą osłabić wyniki firmy. Doprowadzić również do dużej rotacji pracowników. Zazwyczaj właściciele firm nie zauważą od razu skutków takich emocji, a dopiero po kilku miesiącach.  Bez odpowiedniego wsparcia, z negatywnym nastawieniem szanse na dobre relacje w pracy są znikome. Pracownicy wręcz mogą obawiać się kreatywności, wykazywania się pomysłami. Niechęć do chodzenia do pracy może w efekcie doprowadzić do odejścia z danej firmy.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  O modelu biznesowym opowiada Joanna Religa

Zamiast skupiać się na tych, którzy dobrze wykonują obowiązki, pracodawca rekrutuje nowe osoby, zaangażowanie i siły ulokowane są tam, gdzie nie powinny.

Jak złe emocje doprowadziły do bankructwa

złe emocjePrzykładem może być firma, która upadła mimo dobrze rokującego biznesu. Współpracowałam z nimi, będąc na stanowisku kierowniczym. Każdy z właścicieli zachowywał się inaczej, zlecali różne zadania, wprowadzali atmosferę strachu i dezorientacji. Skrajne emocje, zmiana kierowników co kilka miesięcy, brak poczucia bezpieczeństwa i pracy w dobrze dobranym zespole, że zespół nie szedł na przód. Pracownicy przenosili złe emocje do domu, co niekiedy doprowadzało do kłótni rodzinnych.  Firma funkcjonowała a ten sposób przez kilka lat. Osiągała coraz gorsze wyniki finansowe, koniec końców, nie miał kto dla nich pracować i firma ogłosiła upadłość.

Zrozumienie emocji

W biznesie powinno się rozumieć emocje a nie tłumić. Poszukiwać, co jest ich przyczyną.

Czy dobrze rozpoczniemy dzień, jeśli od rana szef będzie się czepiał i krytykował innych?

Czy jeśli jakiś pracownik będzie marudził, plotkował i spiskował, to poprawi relacji i wywoła pozytywne emocje?

Osoby pozytywne, swoimi dowcipami, robieniem kawałów, również mogą źle wpłynąć na innych, po prostu przeszkadzając.

Ale nie tylko sami ludzie powodują w nas emocje. Wpływ na nasze emocje może mieć wystrój biura lub sprzęt, z którego korzysta zespół.

Emocje może wywoływać np. ciągle psująca się drukarka, czy niewygodne krzesło. Brak komfortu w pracy, powoduje frustracje, trudno wtedy z uśmiechem przyklejonym na twarzy rozmawiać z klientami.

Każdy właściciel lub lider w danej firmie powinien umieć rozpoznawać stan emocjonalny. Powinien skupić się na zespole, odpowiednio odczytać emocje i zareagować w szybki sposób.

Podsumowanie

Emocje i ich rozpoznawanie dotyczy rozwoju osobistego. Jednak mają one wpływ także na biznes. Rozwijanie umiejętności związanych z pracą nad emocjami pomoże skupić się na celach. Stanie się szansą na osiągnięcie sukcesu w biznesie i życiu.

„Twój sukces zależy od Ciebie.

Ja mogę Ci w tym tylko pomóc”

Agnieszka Kruk

Agnieszka KrukAgnieszka Kruk

Przedsiębiorca, wieloletni menadżer w firmach różnych branż, certyfikowany coach, trener pewności siebie oraz przywództwa zrzeszony w międzynarodowej organizacji John C. Maxwell. Członek Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. Absolwentka Akademii Trenerów Mentalnych u Jakuba B. Bączka oraz certyfikowany praktyk terapii manualnej Access Bars.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jaką rolę pełnią kwiaty w home office i biurze?

Współautorka e-booka z dziedziny rozwoju osobistego „Ludzie potrzebują silnych ludzi” oraz autorka wielu artykułów w czasopismach branżowych.

Za największe sukcesy uważa pozytywne zmiany, jakie zachodzą w jej klientach podczas wspólnej podróży w odkrywania ich potencjału, oceanie rozwoju osobistego, sukcesu w biznesie i w życiu.

Agnieszkę znajdziesz:

https://www.agnieszkakruk.pl/

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x