Planer słów kluczowych Google AdWords jest narzędziem dla tych, którzy tworzą treści do Internetu. Z kolei jako użytkownik Internetu jeśli szukasz np. fryzjera, tłumaczenia obcobrzmiącego słowa, warsztatu samochodowego, recenzji książki, inspiracji, noclegu na wakacje, używasz wyszukiwarki – zapewne najczęściej jest to Google.

W skrócie, co to jest planer słów kluczowych

Dzięki niemu wiesz, według jakiej frazy najczęściej jest poszukiwane dane słowo. Z drugiej strony dowiadujesz się, z jak dużą konkurencyjnością musisz się liczyć w sieci, jeśli zdecydujesz się pozycjonować swoją stronę / podstronę / produkt na daną frazę.

Słowa często wyszukiwane osiągają wysoką konkurencyjność, co oznacza, że z innymi dostawcami treści w Internecie będziesz walczyć o swoją pozycję w Google.

Jak wygląda planer słów kluczowych Google AdWords?

Tak, planer słów kluczowych – nie: “planner”. Zobacz poniższy rzut ekranu. 🙂

planer slow kluczowych google adwords

W rubryce produkt lub usługa wpisujesz słowo kluczowe (najlepiej 2 słowa -> do 4 słów) i klikasz “wyświetl propozycje”.

Poniżej zobaczysz, jak często w ciągu miesiąca wyszukiwana jest dana fraza i jaką ma konkurencyjność. Od razu widzisz, ile może Cię kosztować reklama ustawiona na daną frazę.

Na powyższym przykładzie możesz zobaczyć, że planer słów kluczowych jest frazą poszukiwaną dużo częściej niż słowa kluczowe google. Jednakże za reklamę przy drugiej wspomnianej frazie zapłacisz prawdopodobnie ~0,44 zł mniej (oczywiście jest to szacowany koszt CPC, o którym piszę poniżej).

Sugerowana stawka dla propozycji słowa kluczowego

Sugerowana stawka dla propozycji słowa kluczowego jest wyliczana na podstawie kosztu kliknięcia (CPC – cost per click), jaki reklamodawcy płacą za słowo kluczowe [jednak z uwzględnieniem lokalizacji i ustawieniami sieci wyszukiwania].

Co istotne, sugerowana stawka, którą widzisz w planerze słów kluczowych jest jedynie wartością prognozowaną i należy pamiętać, że rzeczywista wartość CPC może się zmieniać w zamówionej reklamie.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Lista 15! Narzędzia dla biznesu

Jak wejść na planer słów kluczowych?

Jeśli jeszcze nigdy nie korzystałeś z tego narzędzia, nie chcesz jeszcze się reklamować, pamiętaj, by ominąć etap rejestracji. Chodzi o to, by móc używać planera słów kluczowych, zanim w ogóle pojawi się potrzeba kupowania reklam. Kliknij w bezpośredni link: https://adwords.google.com/ko/KeywordPlanner/.

planer slow kluczowych google adwords

Przeniesiesz się w poniższy widok. KLIKNIJ wówczas ZIELONY GUZIK, by przejść na stronie Google AdWords dalej.

UWAGA – Pomiń instrukcję konfiguracji!

Na kolejnej stronie zobaczysz taki oto widok. W miejscu na e-mail będzie już automatycznie uzupełniony Twój adres gmail, na którym jesteś zalogowany.

planer slow kluczowych google adwords

Jeśli cokolwiek tu wypełnisz, klikniesz, zaakceptujesz, przejdziesz do konfiguracji reklamy i nie będziesz mieć możliwości skorzystania z planera słów kluczowych bez konfiguracji kampanii. Zatem, zauważ aktywny na niebiesko tekst, w który należy kliknąć “pomiń instrukcję konfiguracji”.

Planer słów kluczowych – od czego zacząć?

Kiedy rozmawiamy o słowach kluczowych, warto wspomnieć, że można je podzielić na 3 kategorie:

  1. Główna fraza kluczowa – dzięki której chcesz, aby kojarzono stronę, która precyzuje, o czym jest strona.
  2. Warianty głównej frazy – różne określenia, których używają użytkownicy Internetu, by dotrzeć do naszych treści.
  3. Powiązane frazy – podpowiadają to, czego czytelnicy spodziewają się po naszej stronie.

W planerze słów kluczowych odnajdź te, które wyszukiwane są częściej i z nich ułóż główną frazę dla swojego biznesu.

planer slow kluczowych google adwords

Po kliknięciu, gdzie powyżej zaznaczyłam fioletową strzałką, zobaczysz z kolei poniższy widok.

planer slow kluczowych google adwords

Sprawdź, jak ludzie szukają Twojego biznesu, Twoich usług. Kimkolwiek jesteś, cokolwiek oferujesz.

Jak szukają na przykład szewca / fryzjera / warsztatu / kursu językowego / turnusu na wyspach i dopiero na tej podstawie wybierz sensowne słowa, których będziesz używać w opisie strony i przy okazji w artykułach czy opisach usług.

Wystarczy, że wypełnisz powyższe pola, uwzględniając otoczenie, w jakim funkcjonujesz. Czy działasz tylko lokalnie, czy może na cały świat, ale jednak ograniczasz się językiem odbiorcy?

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Szablony z darmową grafiką - program online

Ustalanie słów kluczowych dla strony – przykład

Kiedy już odkryjesz swoją główną frazę kluczową, to zazwyczaj jej synonimy będą jej wariantami.

Na przykład: 

Główna fraza kluczowa => “angielski biznesowy nauka online”.

Warianty frazy kluczowej => “język angielski online”, “język angielski przez Skype”, “angielski biznesowy przez Skype”.

Powiązane frazy z kolei to już wszystko, cokolwiek może być poszukiwane przez użytkownika Internetu w dziedzinie, którą reprezentujesz. Trzymając się naszego przykładu => “korespondencja biznesowa po angielsku”, “nauka angielskiego dla biznesu”, “kurs angielskiego biznesowego” itd.

To idealna pożywka dla wyobraźni twórców artykułów blogowych, nagrań filmików, wzorów dokumentów, info-produktów, e-booków, darmowych czy płatnych dokumentów PDF do pobrania.

PS. Słowa kluczowe ukryte w komentarzach…

Już na koniec. Chciałabym zwrócić uwagę, że wyszukiwarki indeksują również komentarze osób pod artykułami blogowymi czy na forach internetowych. To idealne źródło do poznania języka swojego odbiorcy.

Np. w ustawieniach wyszukiwarki umieszczonej dla Ciebie na stronie MocKobiet.eu, gdybyś poszukiwał jakiegoś tematu, uwzględniłam, by objęte przeszukiwaniem były również komentarze. Może się zdarzyć, że słowo, które wpiszesz nie zostało zaindeksowane w artykule, ale pojawiło się w komentarzu.

Wielokrotnie we wpisach od Czytelników znajduję perełki. Ludzie dzielą się cennymi uwagami, czasem dzielą się informacją o książce, cytatem. Warto zatem pisać i czytać komentarze, bo i dajesz się odnaleźć w sieci innym, i sam możesz kogoś odnaleźć, na kim Ci zależy.

Jeśli z kolei przeszukasz Internet według tego klucza, poznasz potoczny język swojej grupy docelowej. Bezcenne, by dotrzeć do niej skutecznie. Nieprawdaż? (O kanałach dotarcia do klienta, przeczytasz treściwie TUTAJ.)

Cieszę się, że czytasz do końca!

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim – udostępnij go, napisz komentarz.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak korzystać z Flickr – podstawy krok po kroku

Dziękuję! 🙂

Sylwia Chrabałowska

Sylwia Chrabałowska

Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).