- Czy potrzebujesz strony www? Jeśli tak, jakiego rodzaju i jakie rozwiązanie od strony technicznej będzie odpowiednie?
- Czy lepiej będzie zlecić wykonanie strony firmie zewnętrznej, a może opłaca się nauczyć i wykonać ją samodzielnie?
- Jak przygotować się do stworzenia strony www w
Wizytówka dla biznesu
Czy potrzebujesz strony www?
Jeżeli prowadzisz własny biznes lub myślisz o pobocznej działalności – na pewno będziesz potrzebować strony internetowej. Moim zdaniem własne miejsce w sieci jest bardzo ważne, szczególnie przy biznesach online, ale nie tylko.
Często wydaje nam się, że wystarczą media społecznościowe. Trzeba jednak pamiętać, że one nie są nasze. W każdej chwili możemy stracić swoje konto, a wraz z nim wszystkie kontakty i mozolnie budowaną społeczność.
Najlepsze jest działanie w social mediach i jednocześnie posiadanie własnego miejsca w sieci, do którego możesz kierować ruch.
Bardzo ważna jest budowa bazy mailingowej – to idealny sposób na stały kontakt z potencjalnymi klientami.
Rodzaj strony www
To jakiego rodzaju będzie strona www, zależy od indywidualnych potrzeb. Może to być prosta i przejrzysta wizytówka, jasno prezentująca to, czym się zajmujesz i jaka jest Twoja oferta.
Można dodać do niej blog i za jego pomocą budować rozpoznawalność swojej marki.
Z czasem można rozbudować stronę www o sklep internetowy lub inne funkcjonalności.
Rozwiązanie techniczne stworzenia strony internetowej
Od tego, jakie masz potrzeby, zależy wybór technicznego rozwiązania do stworzenia strony www. Być może wystarczy prosta strona-wizytówka ze statyczną treścią. Jeśli jednak myślisz o rozwoju strony internetowej, warto rozważyć system, jak na przykład WordPress. Dzięki temu będzie można z czasem i na miarę rosnących potrzeb w prosty sposób rozbudowywać stronę o kolejne podstrony i funkcjonalności.
Lepiej zlecić, czy nauczyć się wykonywania stron internetowych samodzielnie
Kolejną decyzją jest ustalenie, kto zajmie się wykonaniem twojej strony www. Możesz zlecić to firmie zewnętrznej specjalizującej się w tej dziedzinie lub nauczyć się i zrobić stronę samodzielnie.
W przypadku, gdy nie planujesz rozbudowy strony i prowadzenia bloga, najlepszym według mnie rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług sprawdzonego freelancera, który przygotuje statyczną stronę, bez dodatkowych systemów takich jak WordPress.
Przy budowie takiej strony można skorzystać z gotowych dostępnych za niewielką opłatą projektów i odpowiednio je dostosować.
Tak przygotowana strona powinna być lekka i nie będzie wymagała dodatkowej obsługi w postaci np. aktualizacji systemu. Będzie też tańsza.
Przykładem może być firma, która wynajmuje sprzęt do prac ogrodowych. Na stronie ma być przedstawiona oferta z kontaktem. Strona nie będzie rozbudowywana.
Wybierając to rozwiązanie, można przeznaczyć pozostały budżet np. na prace związane ze zwiększeniem widoczności strony w sieci np. pozycjonowanie.
Jeżeli dysponujesz odpowiednim budżetem, warto skorzystać z usług zewnętrznej firmy. Będziesz wtedy mogła skupić się na własnej ofercie, a ktoś inny zajmie się stroną i sprawami technicznymi. Przy wyborze wykonawcy zwróć uwagę czy jest to osoba/firma doświadczona. Poczytaj opinie na temat współpracy. Dopytaj czy w ofercie jest dodatkowe wsparcie i opieka po zakończeniu procesu realizacji strony www.
Jeżeli lubisz uczyć się nowych rzeczy i chcesz samodzielnie rozwijać swoją stronę, skorzystaj z dobrego kursu lub szkolenia. Ta droga wymaga znacznie większego zaangażowania z twojej strony, ale daje dużo satysfakcji i jest zdecydowanie tańsza.
Pamiętaj, by wybrać szkolenie prowadzone przez doświadczonego trenera.
Własna strona internetowa – jak przygotować się i zaplanować www
Nie ma znaczenia, czy będziesz pracować nad swoją stroną samodzielnie, czy zlecisz stworzenie jej specjalistom, bo do obu procesów trzeba się odpowiednio przygotować. Strona www to przede wszystkim narzędzie, które ma nam służyć do określonych celów.
Skorzystaj z poniższej listy i przygotuj się do pracy jak zaplanować www – swoje miejsce w sieci.
Cel
Określ, jaki jest główny cel strony www. Po co ją planujesz? Do czego chcesz zachęcić odbiorców?
Grupa docelowa
Do kogo kierujesz swój komunikat? Kto jest Twoim odbiorcą? Czego szuka na Twojej stronie?
Inspiracje
Poszukaj inspiracji wśród stron z branży. Potrzebujesz punktu wyjścia. Coś, do czego możesz się odnieść. Wypisz kilka stron i zanotuj, co ci się w nich podoba, a co warto poprawić. Zainspiruj się, ale nie kopiuj.
Struktura podstron i architektura informacji
Jakie informacje są najważniejsze i powinny znaleźć się na stronie głównej (np. kluczowe jest zbieranie zapisów na listę mailingową). Jakich podstron potrzebujesz (np. podstrona kontakt, o mnie, oferta)? W jakie kategorie pogrupujesz treści blogowe (jeżeli planujesz bloga, przygotuj strukturę kategorii, warto napisać od razu kilka pomysłów na posty, pamiętaj, że posty mogą być również w formie video)?
Zdjęcia
Zdjęcia są bardzo ważne. Nadają stylu i charakteru. Idealnie jeśli masz profesjonalne zdjęcia, jeśli nie, warto wybrać gotowe z dostępnych banków fotografii i grafik. Pamiętaj o spójności stylistycznej i odpowiedniej tematyce.
Kolorystyka
Być może już masz opracowaną identyfikację wizualną swojej marki. Jeżeli jeszcze nie, to warto to zrobić wcześniej. Możesz skorzystać z usług firmy, która pomoże Ci w takim opracowaniu (podstawowe elementy identyfikacji wizualnej to logo, kolorystyka, krój liter) lub spróbować własnych sił. Wybierz podstawowy kolor, który będzie motywem przewodni na stronie, ale też w innych materiałach. Do niego dobierz 2-3 kolory dodatkowe. Tworząc swoją paletę kolorów, pamiętaj o ich znaczeniu.
Fonty
Ważnym elementem nadającym charakteru stronie są również fonty. Wybierz font dla nagłówka i dla tekstu w paragrafach. Kieruj się spójnością i czytelnością tekstu. Styl fontu powinien być dopasowany do branży.
Teksty
Przygotuj najważniejsze teksty na stronę www. Do strony głównej, strony o mnie, oferty, kontaktu itd. Jeżeli planujesz prowadzić bloga, warto mieść przygotowanych kilka postów blogowych i regularnie je publikować po starcie bloga.
Dodatkowe rozwiązania
Zastanów się, czy potrzebujesz:
– newslettera – są to regularnie wysyłane wiadomości e-mail do danej grupy odbiorców. Listę adresów e-mail zbiera się zwykle w formie formularza umieszczonego na stronie www. Newsletter zapewnia stały kontakt z naszymi odbiorcami, potencjalnymi klientami.
– formularza kontaktowego – formularz za pomocą którego można się z nami szybko skontaktować, zadać pytanie o konkretną usługę, umówić się na spotkanie itp.
– kalendarza wydarzeń – jeżeli organizujesz cykliczne wydarzenia, szkolenia, webinary, taki kalendarz może być wygodny dla Twoich czytelników.
– sklep – w sklepie możesz sprzedawać zarówno stworzony przez siebie e-book jak i produkty fizyczne tj. książki czy rękodzieło
– spisz wszystkie elementy, które wydają ci się niezbędne.Śledzenie
Warto od początku śledzić, co dzieje się na stronie. Zastanów się nad kodami śledzenia, np. Google Analytics i Piksel Facebooka. Instalacja kodów śledzenia nie jest konieczna, ale może Ci pomóc w późniejszych działaniach marketingowych. Takie kody śledzenia można dodać do strony w każdej chwili.
Kwestie prawne
Jeżeli zdecydujesz się na kody śledzenia lub np. formularz kontaktowy czy newsletter, musisz zadbać o kwestie prawne, jak polityka prywatności czy informacja o plikach cookies. Przy prostych blogach i stronach często wystarczą wzory tych dokumentów dostępne bezpłatnie do pobrania w internecie. Jeżeli jednak planujesz sklep internetowy lub rozbudowaną stronę z logowaniem dla użytkowników, warto skonsultować to z prawnikiem.
Domena i hosting
Każda strona www potrzebuje swojego adresu (domena) oraz miejsca, gdzie będą przechowywane jej pliki (hosting). Jest wiele firm, które oferują usług hostingowe. Wiem, że wybór takiej firmy nie jest prosty. Tu zwykle pomagają wykonawcy stron, lub trenerzy w przypadku szkoleń z tworzenia stron www.
Ze swojej strony podpowiem, że warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
– support – jak wygląda kontakt z hostingiem, czy szybko i sprawnie odpowiadają na pytania i pomagają rozwiązywać problemy:
– kopie zapasowe – jak często są wykonywane i jak długo przechowywane.
Z tak przygotowanymi materiałami możesz śmiało przejść do etapu budowy swojego miejsca w sieci. Będziesz gotowa zarówno do współpracy z wykonawcą Twojej strony www jak i do stworzenia jej samodzielnie biorąc udział w dobrym szkoleniu lub kursie.
Powodzenia!
Izabela Karkocha
Od ponad 10 lat tworzy strony i sklepy internetowe dla klientów z całego świata. Na swoich szkoleniach uczy jak w prosty i przystępny sposób samodzielnie zrobić stronę www na WordPress. IzabelaKarkocha.com