Zrozumienie
Zacznijmy od zrozumienia, czym jest empatia. Z greckiego „empátheia” oznacza cierpienie. Interpretujesz emocje innych, odczuwasz sygnały płynące z wypowiadanych słów i tonu w jakim wyraża słowa lub mimiki i gestów. Zdolność współodczuwania jest umiejętnością, która kształtuje osobowość i rozwija dojrzałość emocjonalną od dziecka. Odgrywa ogromną rolę w komunikacji międzyludzkiej.
Według teorii Margaret Mahler, węgierskiej psycholog dziecięcej zajmującej się psychoanalizą:
Empatia to umiejętność zrozumienia innych ludzi oraz zdolność współodczuwania z nimi ich uczuć i emocji. Jest to dar wczuwania się w sytuację innych ludzi i zrozumienia motywów nimi kierujących, jako źródeł ich decyzji i postaw. Empatia jest podstawową cechą umożliwiającą prawidłowy dialog zarówno na płaszczyźnie interpersonalnej, jak i ogólnospołecznej. Brak empatii u spierających się oponentów powoduje polaryzację stanowisk oraz ich zaostrzenie do stopnia uniemożliwiającego rozwiązanie konfliktu w sposób inny niż siłowy. Zdolność odczuwania empatycznego, jako podstawa zrozumienia oponentów jest wstępem do wybaczenia. Osoby empatyczne dzięki znakomitemu wczuciu się w sytuację i psychikę innych stron mają zdolność rozwiązywania konfliktów, w związku z czym często pełnią rolę mediatorów.
Śmiało można stwierdzić, że empatia jest niezbędną umiejętnością, dzięki której stajemy się lepszymi ludźmi.
Jak pracować, kiedy co rusz pojawiają się obrazy zniszczeń, wybuchów i ludzkiego cierpienia?
Jak podają psychologowie, ludzie o wysokiej zdolności empatii stawiają dobro innych ponad własne. Nie zawsze taka postawa jest dobra. Jeśli nie potrafisz skupić się na zadbaniu o siebie, własnych potrzebach, na codzienności, może ona mieć destrukcyjny wpływ na życie. Nie można żyć w poczuciu winy z powodu sytuacji, których sami nie wywołaliśmy i nie mamy na nie wpływu.
Nadmierna empatia
Zwróć uwagę na to:
- czy możesz oglądać serwisy informacyjne o działaniach wojennych i jesteś w stanie słuchać wiadomości.
- czy nie wywołują one zbyt wielkiego smutku u ciebie, idącego w parze z poczuciem winy, że u mnie jest dobrze.
Jeśli na drugie pytanie odpowiadasz tak, oznacza, że wykazujesz się nadmierną empatią. Konieczne jest znalezienie złotego środka. Bowiem natłok negatywnych informacji i przyjmowanie ich bezpośrednio do siebie może spowodować zmęczenie współczuciem.
Wypalenie empatią
Poczucie bezradności wobec cierpienia drugiego człowieka, powolne zmniejszanie wrażliwości na zło, czy przytłoczenie może prowadzić do depresji.
Uczucie odrętwienia psychicznego, a nawet fizycznego, brak zainteresowania swoim dotychczasowych życiem, niepokój, bezsenność mogą być objawami, przy których powinna zapalić się czerwona lampka.
W psychologii określa się, że takie zachowanie powstaje na skutek nadmiernej empatii. Człowiek przestaje radzić sobie ze współczuciem, ma problem z koncentracją, możliwością zrelaksowania się, zamyka się w sobie i wycofuje z codzienności.
Na myśl przychodzą słowa Henrego Forda:
Życie jest ciągiem doświadczeń, z których każde czyni nas silniejszymi, mimo że czasem trudno nam to sobie uświadomić.
Empatia a prowadzenie własnej firmy - ratunek
Konieczne jest zrozumienie, że życie toczy się dalej. Masz rodzinę, pracujesz i dobrze ci się układa. Klienci nadal potrzebują twoich usług lub produktów, a także wspólnego działania w wielu obszarach.
Empatia zaś może być motorem do działania, wspierania potrzebujących, uchodźców, organizowania pomocy i podejmowania prób rozwiązywania bieżących problemów.
Skupienie się na teraźniejszości, na zadaniach, a nawet przyjemnościach jest jak najbardziej na miejscu.
Co robić?
Pomagaj. Zbieraj potrzebne produkty, przekaż datek na rzecz dzieci, matek, które musiały uciekać ze swojego kraju.
Pomagaj przyjaciołom i rodzinie, którzy bez względu na sytuację w Ukrainie, potrzebują twojego wsparcia, słowa, przytulenia.
Pomagaj sobie i działaj bez wyrzutów sumienia!
Czy pomożesz innym, jeśli będziesz się wzbraniała przed prezentowaniem nowych produktów? Czy wówczas odpowiedzą one na potrzeby innych ludzi? Czy jeśli przestaniesz pracować i zarabiać, będziesz w stanie pomagać innym?
Twoja praca jest ważna. Jeśli pracujesz i wykonujesz swoje działania pomagasz innym:
- pośrednio, dzięki temu inne przedsiębiorczynie znajdą w sobie siłę do podejmowania nowych kroków, czy realizacji wcześniej założonych celów,
- bezpośrednio, twoja usługa lub produkt rozwiązuje problem konkretnej osoby, może też uszczęśliwia.
Bowiem:
Nie odnajdziesz spokoju unikając życia
Virginia Wolf
Balans
W każdej sytuacji musi zostać zachowana równowaga. Smutek i radość są wpisane w każde życie. Do działania potrzebny jest plan, motywacja i nadzieja. Weź kartkę i długopis i odpowiedz na pytania:
- Co chcę teraz robić, jaki mam plan?
- Jakie mam potrzeby?
- Jakimi wartościami kieruję się w życiu?
- Co jest dla mnie ważne?
- W czym jestem dobra?
- Komu pomagam na co dzień?
Autorefleksja w trudnych momentach staje się mostem między tym, co trudne, a tym, co może przynieść spokój, dać radość, do której zawsze masz prawo.
Thomas Dreier
Jeśli kiedykolwiek zamierzasz cieszyć się życiem – teraz jest na to czas – nie jutro, nie za rok. Dzisiaj powinno być zawsze najwspanialszym dniem.
#ODWAŻ SIĘ NA MOC
Spróbuj otworzyć się na nowe możliwości. Przecież lepiej jest pracować, by żyć, niż tylko żyć, by pracować. Jeśli podejmowane działania ulepszają świat, pomagają innym, poczucie sprawczości staje się wręcz niebotyczne!
Jak jednak przejść od słów do czynów? Prowadzenie biznesu wymaga wielu zdolności. Poczucie niepewności zaburza stabilność, szczęście, wewnętrzny spokój. Dziś chcemy Ci powiedzieć, że wszystko zaczyna się w głowie. Zatem odważ się na moc i zacznij działać. Skorzystaj i weź udział w II Konferencji Szkoleniowej Fundacji Moc Kobiet.
II KonFERENCJA szkoleniowA
1.10.2022 (sobota 10:30-18:30)
II Konferencja Szkoleniowa Fundacji Moc Kobiet pod hasłem “ODWAŻ SIĘ NA MOC!” kierujemy do kobiet, które chcą bez poczucia winy czy wątpliwości zbudować kawałek nowego świata. Celem Konferencji jest pobudzenie do działania i wsparcie przedsiębiorczości.