Jak budować pewność siebie

Pewność siebie rozwija się z wiekiem. Nie zawsze jednak jesteśmy pewne własnych przekonań i umiejętności. Czasem trudno jest nam ją wyrazić gestem, spojrzeniem czy słowem. Czym w ogóle jest pewność siebie?
Opowie gościnnie Monika Milska, która specjalizuje się w treningu mentalnym.

Zbuduj własną pewność siebie

Pewność siebie sprawia, że życie jest łatwiejsze, jesteśmy odważniejsze i stać nas na więcej. Podejmujemy lepsze decyzje, wyznaczamy ambitniejsze cele, a przede wszystkim czujemy się szczęśliwsze.

Co jednak w sytuacji, gdy nie czujemy się pewnie? Czy jesteśmy skazane na bycie nieszczęśliwymi, czy mamy godzić się na bylejakość? Czy w związku z tym zawsze mamy czuć się gorsze, patrzeć z zazdrością na kobiety, które są silne mentalnie i wręcz emanują pewnością siebie?

Wcale nie musi tak być, ponieważ pewność siebie można budować.

Na pewność siebie mamy wpływ

Pewność siebie nie jest cechą osobowości, z którą się rodzimy lub nie. Kształtuje się ona przez całe życie na podstawie doświadczeń. Proces ten zaczyna się już w wieku dziecięcym i największy wpływ na niego mają nasi rodzice, opiekunowie, nauczyciele, a nawet rówieśnicy – czyli wszystkie osoby, z którymi mieliśmy kontakt jako dziecko.

Ani my, ani inne osoby mogą nie mieć świadomości, że to, jak nas traktują i co o nas mówią, może mieć ogromny wpływ na naszą przyszłość. Że zaważy to na tym, jak będziemy myśleć o sobie w dorosłości.

Dwa filary pod poczucie pewności siebie

Na szczęście pewność siebie można kształtować poprzez rozwój osobisty. Są dwa główne aspekty pewności siebie, nad którymi należy pracować i które można wzmacniać:

  • samoakceptacja
  • oraz działanie pomimo lęku i wątpliwości.

Praca nad sobą w tym zakresie zależy oczywiście od tego, na jakim etapie się znajdujemy i jak bardzo wierzymy (lub nie) w siebie. Choć proces ten może okazać się trudny i czasochłonny, to rezultaty przyniosą korzyści w każdej dziedzinie życia.

Samoakceptacja – jak do niej dążyć?

Samoakceptacja to umiejętność doceniania własnej osoby i powiedzenia „lubię siebie”. To brak obaw o to, że inni zauważą wadę lub błąd.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Czy każdy może zbudować zaangażowaną społeczność na Instagramie?
Jak zatem osiągnąć taki stan?

Prowadzi do tego przede wszystkim rozwój samoświadomości, czyli lepsze poznanie siebie. 

W praktyce oznacza to wiedzę między innymi na takie tematy, jak:

  • w czym jesteśmy dobre,
  • w czym nie idzie nam najlepiej,
  • jakie wyznajemy wartości życiowe,
  • co nam przynosi radość i spełnienie.

Świadomość mocnych i słabych stron informuje o tym, jakie aktywności i działania warto podejmować, aby łatwiej przekuwać je w sukces. To świadomość, jakich sytuacji mamy unikać. Co delegować, a którymi się zająć, by je opanować w większym zakresie.

Jest to podstawa wiedzy o sobie, którą bardzo łatwo poznać.

Metoda na samopoznanie

Wystarczy usiąść z kartką papieru i zacząć wypisywać rzeczy, w których dobrze się czujemy. Jeśli jednak okaże się, że nie jest to takie łatwe, przyczyną może być problem z zauważeniem ich i docenieniem. Nigdy nie jest tak, że ktoś nie ma żadnych mocnych stron.

Zatem warto zacząć obserwować siebie z uwagą. Może czynności, które są wykonywane z łatwością, czego nie dostrzegamy, mogą sprawiać trudność innym? Można spytać osoby, które dobrze nas znają, za co nas cenią i  w czym ich zdaniem jesteśmy dobre.

Życiowe wartości

Wartości życiowe wskazują nam kierunek, w którym powinniśmy podążać i pomagają nadawać celom i działaniom odpowiednie priorytety. Poznanie ich może uzasadnić wiele decyzji, które podejmujesz.

Wybranie 5 najważniejszych wartości z kilkudziesięciu innych, choć niełatwe, może być kluczowe do realizacji w życiu tego, co jest dla nas ważne.

Szkoda tracić czas na działania, które nie przyniosą oczekiwanych korzyści, a nawet, do których nie znajdziemy wystarczającej motywacji (za co winą najprawdopodobniej obarczymy siebie).

Lepsze poznanie siebie to tak naprawdę dopiero początek

Samoobserwacja

Warto stale się sobie przyglądać. Poznawać własne reakcje, uczucia i myśli, obserwując je z uwagą.

  1. Akceptować to, na co nie ma się wpływu i nie tracić na to energii.
  2. Natomiast pracować nad tym, co chce się poprawić lub zmienić w swoim życiu.
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Obalamy mity o szkodliwości kobiecej wrażliwości dla biznesu

Rozwijamy się i uczymy przez całe życie. Jest to niekończący się proces, dlatego nie wymagajmy od siebie perfekcjonizmu, szczególnie w działaniach, które podejmujemy po raz pierwszy.

Samodocenienie

Najbardziej owocna dla budowania pewności siebie będzie umiejętność docenienia swojej osoby. Warto zauważać nawet najmniejsze własne sukcesy i zasługi. Nie odbieraj sobie mocy sprawczej.

  1. Jeśli posiadasz dyplomy, medale czy inne przedmioty potwierdzające twoje dokonania, to wystaw je w jednym miejscu, w którym będziesz mogła codziennie na nie spoglądać.
  2. Jeśli natomiast nie jest to możliwe, to załóż dziennik, w którym możesz codziennie zapisać, co najmniej jedną rzecz, z której jesteś dumna – to może być naprawdę coś niewielkiego, bo ważniejsza jest tutaj nauka doceniania siebie.

Działaj mimo lęków i wątpliwości

Nawet będąc bardzo pewną siebie osobą, nadal mamy prawo (i najprawdopodobniej tak właśnie się stanie) odczuwać lęk przed zrobieniem jakiejś rzeczy. Nie ma w tym nic złego.

Nie ma możliwości być odważną w każdym momencie życia i w każdej sytuacji. Lęk jest pierwotnym sposobem reakcji na zagrożenia i będzie nam zawsze towarzyszył na przykład w nowych lub niekomfortowych dla nas sytuacjach.

Kontrola nad stresem i jego przezwyciężenie dać dodatkową siłę i wynieść pewność siebie na jeszcze wyższy poziom.

Dlatego jeśli się czegoś boimy, to nie znaczy, że jesteśmy słabe i brak nam odwagi. To nie jest cecha osobowości, lecz naszego gatunku i każdy ma w życiu sytuacje, w których musi się zmierzyć z lękiem i obawami.

Każdy lęk można jednak przezwyciężyć

Ja też mam na koncie pokonanie własnego największego strachu, którym było telefonowanie do osób spoza grona najbliższych.

Swego czasu potrafiłam godzinami chodzić z telefonem w ręku i nie móc nacisnąć przycisku nawiązującego połączenie, bo lęk był dosłownie obezwładniający.

Dzisiaj nie mam już z tym takiego problemu. Co się więc wydarzyło?

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Mięśnie dna miednicy - ćwicz dla przyjemności i zdrowia!

Moja pierwsza działalność biznesowa wiązała się z częstym odbieraniem telefonów, a czasem również ich wykonywaniem i to bez możliwości zwlekania.

Robienie czynności, której się boimy to najlepsze przezwyciężenie swoich lęków.

Na tej podstawie budujemy doświadczenie i uczymy nasz mózg, że nie ma w tym nic niebezpiecznego, więc obawy samoistnie maleją lub nawet znikają całkowicie.

To zrozumiałe, że na początku pokonanie lęku wydaje się bardzo trudne

Najważniejszą rzeczą jest jednak to, by nie pozwolić mu rosnąć w swoim umyśle, nie dawać mu przestrzeni. W jaki sposób to zrobić? Nie zatrzymuj się na myślach, które wywołują strach, odpychaj je, po prostu zajmij umysł czymś inny.

Jeśli jesteś w momencie, w którym masz wykonać rzecz, której się boisz, skup się na głębokim i powolnym oddychaniu lub policz do 5 i zrób to bez zastanowienia.

Pamiętaj, że największy lęk towarzyszy nam zwykle wyłącznie na początku danej czynności, np. wystąpienia publicznego, spotkania biznesowego czy rozmowy telefonicznej, a w miarę trwania tej rzeczy strach maleje. Z tego właśnie powodu najtrudniej jest wykonać pierwszy krok.

Kiedy następnym razem będziesz chciała z czegoś zrezygnować, zastanów się, co się wydarzy, jeśli tego nie zrobisz i co pozytywnego może przynieść podjęcie ryzyka.

Budowanie pewności siebie jest na pewno złożonym procesem i nie dzieje się z dnia na dzień

Natomiast może rozpocząć się od wykonywania małych kroków. Nie musimy od razu przezwyciężać największego lęku swojego życia ani podejmować ogromnego ryzyka. Wystarczy zacząć robić coś nowego, zmienić nawyki i uwierzyć, że można więcej!

Największym przeciwnikiem w Twojej odważnej podróży przez życie będzie wyłącznie Twój umysł. Tylko on może Cię powstrzymać przed działaniem.

Monika Milska

Life coach i trener mentalny. Pasjonatka rozwoju osobistego, który odmienił jej życie. Jej misją jest wsparcie innych, by odkrywając siebie, zaczęli prowadzić życie, jakiego pragną.

Obecna na Facebooku: „Twoja lepsza przyszłość„.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Sara
Sara
3 lat temu

Potrzebowałam tego artykułu dziękuję

Admin
Odpowiedź do  Sara

Ślę serdeczności :*

2
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x