Jak być dobrym liderem?

Lider to człowiek, który odgrywa jedną z najważniejszych ról w każdym zespole. To osoba, która powinna posiadać wiele cech, które uczynią go dobrym przewodnikiem. Często liderzy nie wierzą we własne możliwości i umniejszają swoim kompetencjom.
Jak być dobrym liderem? Jak prowadzić, wspierać i motywować innych? Poznaj 5 wskazówek, dzięki którym zyskasz pewność, że twoje działanie ma sens.

5 wskazówek jak być dobrym liderem

poznaj wskazowki jak byc dobrym liderem1. Lider, czyli człowiek z wizją i zdolnościami przywódczymi

Cechą prawdziwego lidera jest umiejętność stworzenia wizji, która będzie motywem przewodnim w pracy danej grupy osób. W pierwszej kolejności lider musi prowadzić sam siebie, aby móc prowadzić innych. Jego największym atutem jest:

– wierne trwanie przy swojej koncepcji i zarażanie nią innych, 

– motywowanie zespołu do pięcia się wyżej, robienia czegoś z większym zaangażowaniem i precyzją.

Lider to osoba, która powinna mieć zdolności przywódcze. Nie może jej zabraknąć inspirującej do pracy strategii danego przedsiębiorstwa, będącej jednocześnie dosłownym synonimem pozytywnego znaczenia słowa: „zaraza”.

Ważna rada: Lider musi prowadzić swój zespół, ale jego przywódca nie może bazować na wzbudzaniu strachu, lecz na autorytecie.

PRZYWÓDCY MUSZĄ KOCHAĆ LUDZI, PONIEWAŻ W SPOŁECZEŃSTWIE CI, KTÓRZY TRAKTUJĄ JEDNOSTKI JAK ZŁO KONIECZNE MOGĄ BUDZIĆ SZACUNEK I STRACH, ALE Z PEWNOŚCIĄ NIE ZYSKAJĄ SOBIE ZWOLENNIKÓW, KTÓRZY CHĘTNIE PÓJDĄ ZA NIMI

              – Frances Hesselbein

 

2. Komunikacja podstawą przywództwa

praca zespolowaLider powinien stawiać na komunikację w zespole i swobodny przepływ informacji. Nie powinno dochodzić do niedomówień: wszystko musi być jasne, przejrzyste i klarowne nie tylko dla samego lidera, ale przede wszystkim dla ludzi, którymi zarządza. Lider powinien słuchać i odpowiada na pytania, być także otwartym na nowe pomysły i umiejętnie rozwiązywać powstałe w zespole konflikty.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Grupy odbiorców i klient idealny - jak ich określać?

3. Zaufanie i okazywanie podziwu

Każdego dnia zespół wkłada wiele wysiłku w to, by dążyć do założonej koncepcji danej firmy. Większość ludzi w ten sposób nie tylko wypełnia obowiązki zawodowe, ale również angażuje w wykonywaną pracę pokłady kreatywności i nieszablonowego podejścia. Warto takim osobom okazać zaufanie i wsparcie. Kiedy działania zespołu przyniosą zaś efekty, lider nie powinien zapominać o tym, aby pokazać, że jest dumny z zespołu i jak bardzo docenia ich wysiłek.

JEŚLI MIAŁBYM PODSUMOWAĆ CO NAJLEPSZEGO LIDERZY ROBIĄ W ZESPOŁACH, TO INDYWIDUALIZUJĄ – SĄ GENIALNI W DOSTRZEGANIU, W CZYM KAŻDA OSOBA MOŻE BYĆ UŻYTECZNA

                – Marcus Buckingham

4. Umiejętność dostosowania zespołu do zmiennych warunków

wiecej do zrobieniaKażdy z nas jest inny i właśnie to jest najpiękniejsze. W pracy jednak rozbieżności zawodowe mogą być problematyczne. Dlatego lider ma zadanie znalezienie odpowiednich zadań dla każdego ze swoich pracowników. To stanowi podstawę udanej współpracy. Ludzie przygotowani do pracy i warunków, w jakich mają realizować obowiązki, chętniej i efektywniej je wykonają.

5. Otwartość na zmiany

Dzisiejsza rzeczywistość nie pozwala na to, by jakakolwiek firma stała w miejscu. To, co było codziennością w danej korporacji jeszcze dwa miesiące temu, obecnie jest już przeżytkiem zastępowanym przez zupełnie nowe rozwiązania. Lider nie tylko powinien zdawać sobie z tego sprawę, ale również regularnie przystosowywać swój zespół na nadchodzące zmiany. Dobrze by było, aby modyfikacje prezentował jako naturalną część środowiska zawodowego.

zadowolony zespolBycie liderem to niełatwa sztuka. Lider to człowiek, który ma wizję i zdolności przywódcze, potrafi komunikować się z zespołem i obiektywnie podchodzić do rodzących się w nim konfliktów, jest otwarty na zmiany i prowadzi swój zespół przez przedsiębiorcze modyfikacje. Połączenie wszystkich tych cech to ogromne wyzwanie. Aby mu sprostać, należy pamiętać, że lider to nie tylko przełożony, ale również osoba, która powinna zarażać swoim pomysłem na firmę, inspirować własnym podejściem, motywować i wspierać. 

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Co to jest model GROW?

Bowiem, jak podkreśla John Adair:

Jedna z niezwykłych zdolności wybitnych przywódców polega na tym, że pod ich kierownictwem ludzie się zmieniają i rozwijają.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x