CSR w małej firmie – lista kontrolna

Nawet jednoosobową działalność gospodarczą można prowadzić zgodnie z koncepcją społecznej odpowiedzialności (CSR – Corporate Social Responsibility), jeśli w swojej strategii uwzględniają zarówno interesy swojej firmy, rodziny i klientów oraz stałych dostawców czy dystrybutorów.

Oczywiście CSR w małym przedsiębiorstwie może stanowić prawdziwe wyzwanie, skoro zmagają się z nim często wielkie korporacje. Z drugiej strony może być dużo łatwiej, ponieważ mikroprzedsiębiorca sam wie, na czym mu zależy, rozmawia osobiście ze wszystkimi interesariuszami zewnętrznymi, dzięki czemu planowanie komunikacji i działań jest niezwykle uproszczone. Przy starannym planowaniu i przewidywaniu możliwe jest stworzenie strategii, która przyniesie korzyści zarówno małej firmie, jak i osobom z jej otoczenia.

Kluczem jest skupienie się na tworzeniu długoterminowych relacji z klientami i dostawcami przy jednoczesnym priorytetowym traktowaniu zrównoważonego rozwoju środowiska.

LISTA KONTOLNA

Jestem przekonana, że pracując nawet w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej można z powodzeniem pogodzić interesy różnych grup interesariuszy naszego biznesu poprzez włączenie zasad społecznej odpowiedzialności do strategii firmy. Poprzez zrozumienie potrzeb i oczekiwań każdej z grup, nadanie priorytetu interesom, zajęcie się kwestiami środowiskowymi oraz kierowanie się jasnym zestawem zasad, ty – jako firma jednoosobowa – możesz zbudować silną reputację marki oraz przyciągnąć nowych klientów i dostawców.

1. LUDZIE

 • Jak firma wspiera ciągłość zatrudnienia pracowników?
 • Czy pracownicy otrzymują systematyczną ocenę/informację zwrotną na temat swojej pracy?
 • Liczba skarg dotyczących warunków pracy, rozpatrzonych i rozwiązanych w ramach formalnych mechanizmów funkcjonujących w firmie.
 • Całkowita liczba przypadków dyskryminacji (incydentów o takim charakterze) i podjętych działań naprawczych.

2. BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

 • Czy monitoruję bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie?
 • Liczba wypadków i urazów, do których doszło w ciągu roku w firmie.

3. SZKOLENIA I EDUKACJA

 • Jak firma wspiera rozwój umiejętności menedżerskich i kształcenie ustawiczne pracowników?
 • Jak firma wspiera podnoszenie kwalifikacji pracowników?
 • Średnio ile godzin szkoleń rocznie przypada na pracownika?
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak stworzyć wartościową ofertę? Poznaj 11 możliwości, a wybiorą ciebie!

4. ŚRODOWISKO

(W tym emisje z jednostki wynajmu / wpływ na środowisko)

 • Czy zostały wprowadzone odnawialne źródła energii i pozyskiwania zasobów naturalnych tam, gdzie to możliwe (np. kalkulatory, oświetlenie ścieżek wokół budynku na baterie słoneczne, zbierana woda z deszczówki do podlewania trawników i kwiatów)?
 • Czy stosowane są procedury oszczędzania energii i zasobów naturalnych tam, gdzie to możliwe (np. energooszczędne sprzęty, oświetlenie, procedury przełączanie stanu „standby” na „off”, instalowanie napowietrzających nakrętek na kran wspierających niski strumień wody i zmniejszających jej zużycie, zainstalowanie dwóch guzików spłuczek w toalecie na 1/2 i pełne spłukanie).
 • Odłączanie sprzętów od ładowarek i gniazdek po naładowaniu baterii.

5. ŁAŃCUCH DOSTAW

Myśl globalnie – działaj lokalnie.

6. PRZECIWDZIAŁANIE KORUPCJI I ŁAPÓWKARSTWU

7. OBIEGOWOŚĆ

 • Segregowanie odpadów w firmie.
 • Korzystanie z wielorazowych opakowań oraz z opakowań pochodzących z recyklingu.
 • Kupowanie sprzętów z drugiego obiegu.
 • Nadawanie rzeczom używanych nowy funkcji, by ich nie musieć wyrzucać.
 • Oddawanie innym rzeczy, których nie potrzebujemy, dzielenie się tym, czego my już nie potrzebujemy, a inni mogą wykorzystać.
nadzieja

Spójny zestaw zasad i wartości

Ważne, aby nawet przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej spisać sobie jasny i spójny zestaw zasad i wartości, które kierują firmą. Pomoże to w szybszym i trafniejszym podejmowaniu decyzji.

Spisując własną Konstytucję Firmy, możesz zapewnić, że wszystkie decyzje są podejmowane zgodnie z interesami różnych grup. Na przykład, możesz spisać politykę traktowania klientów i dostawców w sposób uczciwy i przejrzysty. Poprzez konsekwentne przestrzeganie tych zasad ty – jako jednoosobowa firma możesz zbudować zaufanie do siebie i swojej oferty.

 

Analiza potrzeb grup interesariuszy

Na początek ważne jest zrozumienie potrzeb i oczekiwań każdej z grup powiązanych z twoją firmą. Na przykład klienci oczekują wysokiej jakości produktów i usług, podczas gdy dostawcy potrzebują stabilności i długoterminowych kontraktów, aby zapewnić rentowność swoich biznesów. Członkowie rodziny mogą mieć inne priorytety, takie jak stabilność i bezpieczeństwo. Dzięki zrozumieniu tych potrzeb, możesz spisać własną strategię zasad postępowania i ustalić priorytety. Jesteś w stanie zaplanować, w jaki sposób będziesz odpowiadać na oczekiwania wszystkich grup interesariuszy twojego biznesu.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Model biznesowy - czyli od czego zacząć krok po kroku

Uwaga! Nie zapominaj również o sobie – staraj się nie martwić zbytnio, jeśli pracownicy odejdą, ponieważ mogą pojawić się możliwości w innym miejscu. Ponadto, planując z wyprzedzeniem, możesz oczekiwać wprowadzenia nowych produktów/usług, które mogą zwiększyć wielkość sprzedaży w dalszej części linii!

Wszystkie te elementy w połączeniu ze sobą pozwolą ci prowadzić jednoosobową firmę w sposób odpowiedzialny, a jednocześnie osiągnąć sukces zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym.

 

Prawdziwe priorytety

Należy ustalić priorytety interesów każdej grupy w oparciu o ich znaczenie dla biznesu. Na przykład generowanie zysków jest krytyczne dla przetrwania firmy i dlatego powinno być najwyższym priorytetem. Jednocześnie firma powinna dążyć do utrzymania etycznych i długoterminowych umów z dostawcami oraz dostarczać klientom wysokiej jakości produkty i usługi. Dzięki zrównoważeniu tych konkurencyjnych interesów, jednoosobowa firma może zbudować silną reputację i przyciągnąć nowych klientów i dostawców. Co więcej, nawiązanie długoterminowych relacji ze stałymi dostawcami lub dystrybutorami może pomóc w zmniejszeniu kosztów w czasie, zapewniając jednocześnie większą stabilność operacji biznesowych. Oczywiście zysku nie będziesz generować, jeśli nie zaoferujesz wartości klientowi. Zatem to klient jest priorytetem, bowiem to on głosuje swoim portfelem. Zrozumienie potrzeb klienta, dialog z nim, odpowiedź na oczekiwania, budowanie relacji z odbiorcami zdecydowanie jest kluczowe dla rozwoju i przetrwania firmy.

 

Ochrona środowiska w małym biurze

Podejmując decyzje o sposobie działania firmy, weź pod uwagę jej wpływ zarówno na ludzi, jak i na planetę. Nadaj właściwe znaczenie praktykom zwiększającym wydajność energetyczną, takim jak korzystanie z odnawialnych źródeł energii tam, gdzie to możliwe, lub przyjęcie ekologicznych rozwiązań w zakresie pakowania, gdy tylko jest to możliwe, oszczędzanie energii i wody – te małe kroki nie tylko wniosą istotny wkład w ochronę naszego środowiska, ale również zademonstrują odpowiedzialność społeczną, co może pomóc w zbudowaniu zaufania między tobą a innymi.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak tworzyć relacje z klientami? - Krótki poradnik

Jednoosobowa firma może zmniejszyć zużycie energii poprzez zastosowanie energooszczędnego sprzętu i przyjęcie zrównoważonych praktyk. Możesz używać ekologicznych opakowań, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Demonstrując swoje zaangażowanie w ochronę środowiska, możesz zyskać poparcie świadomych ekologicznie klientów i dostawców. Zapisz, co już robisz dla środowiska, a co chciałabyś poprawić w przyszłości?

 

Wysoka jakość produktów i usług

Należy również upewnić się, że dostarczamy wysokiej jakości produkty lub usługi w konkurencyjnych cenach, aby klienci byli zadowoleni z zakupów – może to obejmować poważne traktowanie informacji zwrotnych od klientów w celu wprowadzenia ulepszeń w razie potrzeby.

Oczywiście CSR w małym przedsiębiorstwie może stanowić prawdziwe wyzwanie, skoro zmagają się z nim często wielkie korporacje. Z drugiej strony może być dużo łatwiej, ponieważ mikroprzedsiębiorca sam wie, na czym mu zależy, rozmawia osobiście ze wszystkimi interesariuszami zewnętrznymi, dzięki czemu planowanie komunikacji i działań jest niezwykle uproszczone. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x