Jak dbać o swoje finanse podczas wysokiej inflacji?

Oszczędzanie podczas wysokiej inflacji może być wyzwaniem, ponieważ wartość pieniądza zmniejsza się w czasie. Czyli im dłużej, trzymamy gotówkę w skarbonce, tym mniejszą ma ona wartość w porównaniu do jej wartości z momentu, gdy schowaliśmy ją do skarbonki. Istnieje jednak kilka strategii, które mogą pomóc w utrzymaniu swojego obecnego majątku.

carlos-muza-hpjSkU2UYSU-unsplash

1.Dywersyfikacja oszczędności:

Zamiast trzymać wszystkie swoje oszczędności na jednym koncie, rozważ rozłożenie ich na różne rodzaje kont, takie jak konta oszczędnościowe, fundusze rynku pieniężnego, a nawet obligacje. W ten sposób, jeśli jeden rodzaj inwestycji doświadczy spadku koniunktury, twoje pozostałe oszczędności nadal będą chronione.

 

 

2. Inwestuj w papiery wartościowe chronione przed inflacją: 

Rozważ inwestowanie w papiery Skarbu Państwa indeksowane inflacją. Na przykład w Polsce obligacje indeksowane inflacją występują w wariancie 4-letnim COI oraz 10-letnim EDO.

 

 

3. Zwiększ swoje dochody: mathieu-stern-1fzyz-bmKBw-unsplash

Jednym ze sposobów przeciwdziałania skutkom inflacji jest zwiększenie dochodów. Rozważ podjęcie pracy dodatkowej, rozpoczęcie działalności gospodarczej lub poproś o podwyżkę. Mając większy dochód, możesz więcej zaoszczędzić.

 

 

4. Ogranicz niepotrzebne wydatki: 

Ograniczenie wydatków to kolejny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy podczas wysokiej inflacji. Oceń swoje wydatki i zidentyfikuj obszary, w których możesz je ograniczyć. Małe zmiany, takie jak zmniejszenie rachunków za zakupy spożywcze lub ograniczenie wydatków na rozrywkę, mogą się z czasem sumować.

 

 

5. Planuj długoterminowo: 

Inflacja może być wysoka w krótkim okresie, ale ważne jest, aby myśleć o długim okresie. Rozważ oszczędzanie na emeryturę lub na przyszłe wydatki, takie jak zaliczka na dom. Oszczędzając na te długoterminowe cele, możesz przeciwdziałać skutkom inflacji w domowym budżecie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x