Jak wykorzystać kryzys do wyjścia na prostą?

Kryzys może pchnąć nas do podjęcia decyzji, przed którą się wzbranialiśmy.  Jednak jak po nieudanej próbie, załamaniu stawić czoła nowym wyzwaniom? 

Za zakrętem

Życie składa się z krętych ścieżek, niektóre prowadzą donikąd, inne do tylu miejsc, że nie wiadomo, w którą stronę się wybrać. 

Często przed postawieniem pierwszego kroku, gdzieś z tyłu stoi obawa:  „mogę ponieść porażkę”; „czy jeśli upadnę, to się podniosę?”, „co zrobić, by kroczyć drogą, którą sama chcę wyznaczyć”.

Kryzysy motywują i mogą pomóc w podejmowaniu decyzji. Jak po nieudanej próbie, załamaniu stawić czoła nowym wyzwaniom? O swojej drodze zawodowej opowie dziś Magda Wróblewska, założycielka Kobiety Za Zakrętem, motywatorka do odnajdywania w sobie siły!

„Nauczyłam się doceniać każdy dzień, kiedy stałam się dojrzałą kobietą. A stałam się nią, kiedy zaczęłam sama sobie wyznaczać cele, a nie przyjmować biernie, co przyniesie los.”

Dorota Katende

Pierwsze skojarzenie z kryzysem to najczęściej coś strasznego, zagrażającego naszemu poczuciu bezpieczeństwa, powodujące lęk przed nieznanym. I to jest dobre. Tak wyposażyła nas natura. Aktywuje się pierwotna cecha obronna, powodująca wycofanie, ucieczkę lub atak. To również jest ok. Do czasu.

Każdy kryzys ma dwa oblicza

Słowo „kryzys” w języku chińskim składa się z 2 znaków, w którym pierwszy oznacza niebezpieczeństwo, zagrożenie; drugi szansę, początek nowej drogi.

Osobiście bliżej mi do znajdowania różnych perspektyw dla tego samego wydarzenia, życiowego zakrętu, czy ciężkiego czasu. Dlaczego? Bo z trudnej strony kryzysu można się sporo nauczyć o sobie, otoczeniu, działaniu w stresie i popełnionych błędach… Z tej nauki warto wyciągnąć lekcje. Potem zaś próbować je zastosować,  kiedy już będziemy gotowi zerknąć na drugą twarz kryzysu. Tę świeżą, nową, nieznaną i oferującą możliwości.

Kryzys życiowy a gospodarczy

jak wykorzystac kryzys do wyjścia na prostaPrzez 18 lat pracowałam w biznesie korporacyjnym. Miałam okazję obserwować różne sposoby radzenia sobie przedsiębiorców w trudnych ekonomicznie czasach. Pomyślałam, że może warto sprawdzone w biznesie metody zastosować do własnego życiowego kryzysu.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Ubezpieczenie firmy

Gdy firma doświadcza kryzysu ekonomicznego, doświadczony przedsiębiorca dokonuje oceny bieżącej sytuacji i sprawdza na czym stoi. Ogranicza lub stopuje działania najmniej służące biznesowi.

Co robi przykładowo firma w kryzysie?

  • Skupia się na tych najbardziej efektywnych, czyli dokonuje priorytetyzacji zadań.
  • Przygotowuje plan, aby nie działać chaotycznie i pod wpływem emocji.
  • Daje sobie jednak prawo do błędów, bo zarządza sytuacją nietypową.
  • Wyciąga wnioski ze swoich potknięć, uczy się na własnych błędach i mądrzejszy sięga po kolejne działania.
  • Otwiera się na pewną elastyczność pracy i nowe wyzwania, które z pewnością napotka na drodze.
  • Nie boi się przy tym rozwiązań niekonwencjonalnych.
  • Wolne moce produkcyjne przeznacza na rozwój siebie i pracowników.

Kryzys najlepszym katalizatorem rozwoju

Każdy kryzys wymusza zmianę zachowań.

  • W spokojnych czasach sporo usprawnień odkładamy na później, bo zawsze jest coś ważniejszego i pilniejszego do zrobienia.
  • W trudnych czasach sprężamy się, wprowadzamy nowe nawyki, bo nie ma innego wyjścia.
  • W efekcie kryzys wymusza rozwój, a nowe umiejętności czy nawyki pozostają z nami na zawsze.

Jak doświadczenia biznesowe z kryzysem przenieść do prywatnego życia?

jak wykorzystac kryzys do wyjścia na prostaKilka miesięcy temu straciłam pracę, z którą byłam związana od prawie 14 lat. Kryzys jak nic. 

Doświadczyłam smutku, lęku, złości, otępienia. Marudziłam i działałam chaotycznie. Pozwoliłam sobie na to. 

Intuicyjnie jednak dokonałam również przeglądu swoich wydatków i ograniczyłam te, które uznałam za zbędne. Zrezygnowałam z samochodu, zakupu posiłków na wynos, manicure hybrydowego, niepotrzebnie opłacanych abonamentów.

Stworzyłam plan działania. Zapisałam się na kilka kursów online i rozpoczęłam podróż w kierunku realizacji swojego marzenia, o którym bałam się myśleć, pracując na etacie. 

Od kilku lat nieśmiało zastanawiałam się nad założeniem własnej działalności skupiającej się na pomocy drugiemu człowiekowi metodami coachingowymi, mentorskimi i szkoleniowymi. To właśnie kryzys wysunął marzenie na pierwszy plan. 

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Prekursorka kobiecej samorealizacji

Długa droga przede mną, dużo nauki, sporo wyzwań i potknięć, lęku przed tym, czy sobie poradzę, czy wytrwam. Wiem jednak, że gdybym teraz nie odważyła się wykorzystać szansy, którą przyniosła mi utrata pracy: nie nauczyłabym się wielu przydatnych umiejętności, jak obsługa social mediów, zaprojektowanie strony www, czy działania marketingowe i sprzedażowe. 

Nie odkryłabym, że po czterdziestce mam ochotę uczyć się nowego i całkiem dobrze mi to idzie. Nie powstałby projekt Kobieta Za Zakrętem.

magdalena wróblewska gość fundacja moc kobiet warszawa

Magdalena Wróblewska

Pracuje z kobietami. Wspiera je w pokonywaniu własnych zakrętów. Pomaga im wyjść na prostą i poprawić jakość życia. Stworzyła Kobietę Za Zakrętem, aby zabierać inne panie w podróż do źródeł kobiecej siły, jak zrobiła to sama wcześniej. 

Możesz spotkać ją: www.magdalenawroblewska.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x