Jak zmienić słomiany zapał w skuteczne działanie?

W ludzkiej naturze leży podejmowanie decyzji. Chcemy mieć nad wszystkim kontrolę, decydować nawet wówczas, gdy nasze decyzje mają tylko pozorny skutek.
Do niektórych przedsięwzięć podchodzimy z rezerwą, przy innych nie zastanawiamy się zbytnio. Wszystko zależy, czy sprawy, których dotyczą, są mniej lub bardziej istotne. Jednak bywa także tak, że z jednej strony podejmujemy decyzję, a z drugiej – nie realizujemy przedsięwzięcia. Słomiany zapał może niszczyć nawet najpoważniejsze plany.

Decyzje a działania

Ileż razy ktoś czyta poradnik, bierze udział w kursie czy webinarze. Chce podjąć kroki i z początku wydaje się, że wszystko jest możliwe, proste i łatwo osiągalne. Po pewnym czasie zamiast zakasać rękawy, słychać może ciche westchnięcie: „bardzo bym chciała, ale jednak się nie uda”.

Czy zawsze musi tak być? Jakie podejmować kroki, aby nie wykorzystać całej energii na samym początku?

NASTAWIENIE I PLAN

nastawienie do działaniaNiezwykle ważne jest dobre nastawienie, może w tym pomóc plan. Krok po kroku.

  • Określ wstępną datę realizacji pomysłu.
  • Wymyśl nazwę projektu
  • Podziel pracę na etapy i weryfikuj w określonych odstępach czasu.
  • Pobudź swoją kreatywność, zapisuj zdania, poszukaj cytatów, które pomogą ci w dążeniu do celu, wymyśl dla siebie nagrody.
  • Nie uzależniaj realizacji od humoru; jeśli masz gorszy czas, odpuść na kilka dni, a nie rezygnuj od razu. Wróć do tematu po kilku dniach i ponownie wszystko przeanalizuj.
  • Nie odkładaj pomysłu na nieokreśloną przyszłość. Od razu przejdź do planowania.

DOBRE NAWYKI

Być może wiele razy zdarzyło ci się podjeść do tematu z jedną myślą: „z moim słomianym zapałem na pewno mi się nie uda”. Warto wcielić w życie kilka nawyków, które będą przypominać o realizacji celów i motywować do działania.

  1. Zapisz sobie na kartce obrany cel i powieś na przykład na lodówce.
  2. Ustaw przypomnienie, że postanowiłaś go zrealizować.
  3. Określ minidziałania, które możesz wykonywać codziennie i skreślaj je z listy. Zobaczysz, że jesteś bliżej mety.
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak wyznaczać cele i je osiągać? + Pomocna grafika sekwencji działań

Miej świadomość, że każde do każdego zadania należy podchodzić z cierpliwością i liczyć się z wysiłkiem.

WYMÓWKI

WymówkiKiedy dopadnie cię chwila zwątpienia i będziesz chciała skorzystać z wymówek „nie da się”, „to nie dla mnie”, „nie dam rady”, pomyśl o tym, dlaczego zdecydowałaś się na realizację danego projektu. Wiele zależy od sposobu myślenia i to ty jesteś motorem, który albo pojedzie w drogę, albo się zatrzyma.

Odpowiedz sobie na pytanie: Jak bardzo zależy ci na zrealizowaniu celu?

Nastawienie na szybki efekt często jest blokadą. Długoterminowe planowanie otwiera perspektywę, poszerza horyzonty, wtedy widzisz jaśniej i masz szansę krok po kroku na dojście tam, gdzie sobie założyłaś. Jak to mówią, dobra organizacja jest matką sukcesu.

 

Pamiętaj, że w tej samej chwili, kiedy mówisz „poddaję się”, ktoś inny, oceniając tę sytuację mówi „o rany, ale okazja” – H.Jackson Brown Jr

Być może przeciwnikiem nie jest wcale słomiany zapał, lecz jesteś nim ty? Przecież wytrwałość, determinacja, planowanie to są wszystko składowe sukcesu. Od ciebie zależy, czy się poddasz, czy jednak dojedziesz do mety. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
trackback

[…] nie zawsze będzie łatwe, bo wiąże się z dyskomfortem, zmierzeniem się ze strachem, ale zapewniam cię, że masz w sobie dość zasobów, by tego […]

1
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x