Czy każdy może zbudować zaangażowaną społeczność na Instagramie?

Jak człowiek wierzy w siebieTo cała reszta to betka

To raptem dwa wersy słynnej piosenki „Śpiewać każdy może”, a mogą stać się dobrym początkiem do świadomego budowania zaangażowanej społeczności na Instagramie. Joanna Bogielczyk – ekspertka mediów społecznościowych – dzieli się przepisem, składającym się z siedmiu składników, które przygotują cię do budowania własnej instagramowej drogi.

W dzisiejszym świecie Instagram stał się jednym z ważniejszych narzędzi społecznościowych. Wiele z nas obserwuje ekspertów, celebrytów czy influencerów, którzy posiadają ogromne społeczności – złożone z tysięcy, a nawet milionów followersów. Czy to oznacza, że tylko nieliczni mogą zbudować zaangażowaną społeczność na Instagramie?

Zanim odpowiem na to pytanie, wyjaśnię, czym jest zaangażowana społeczność na Instagramie. To ludzie, którzy regularnie angażują się w treści, które publikujesz – komentując je, lajkują i udostępniają. Co ważne, zaangażowanie na Instagramie nie jest mierzone ilością followersów, a ich aktywnością.

Dlatego każda z nas może przyciągnąć i zbudować zaangażowaną społeczność, jeśli tylko wie, jak to robić!

Poniżej znajdziesz wskazówki, które Ci w tym pomogą.

1. W pierwszym kroku zastanów się, jakie są Twoje wartości – co jest ważne dla Ciebie w życiu i czym chcesz się dzielić z innymi na Instagramie. W oparciu o nie ułóż strategię działania na Instagramie

W ten sposób wartości staną się wyróżnikiem Twojego konta i sprawią, że będziesz je prowadzić w swój własny unikalny sposób.

Dzięki wartościom będziesz przyciągać do siebie innych ludzi, którzy wierzą w to samo, co ty i dla których staniesz się inspiracją.

Wartości są motorem do działania, gdy zasięgi rosną, ale przede wszystkim wtedy, gdy wyświetlenia spadają, pojawiają się nieprzyjemne komentarze i przykre wiadomości. W takich chwilach, dzięki wartościom będziesz wiedzieć, że zmierzasz w dobrym kierunku, a trudności są przejściowe. Bo przecież Twoja misja jest dużo większa niż one!

Wierność wartościom pozwoli Ci zbudować naprawdę zaangażowaną społeczność.

Obserwując twórców na Instagramie, wielokrotnie widziałam, że ogromne zaangażowane społeczności tworzyły kobiety, które tego nie planowały. Ich celem była wierność temu, w co wierzą i czym chciały zarażać innych.

2. Drugim krokiem jest dzielenie się swoimi wartościami z innymi ludźmi

Dlatego dziel się otwarcie swoimi wartościami. Mów na Instagramie o swojej misji.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak się zabezpieczyć, by mieć bezpieczną przyszłość? Poznaj 5 ważnych kroków

Pozwól poczuć swojej społeczności, że towarzysząc Tobie biorą udział w czymś naprawdę wielkim.

Aby zbudować zaangażowaną społeczność, traktuj swoje konto, jak platformę łączącą ludzi, którzy mają wspólne cele. Doceniaj to, że z tobą są, dziękuj za ich zaangażowanie, odpowiadaj na komentarze i wiadomości oraz twórz treści ważne dla Twoich obserwujących.

3. Dowiedz się jak najwięcej o swojej społeczności i stwórz taką atmosferę na swoim koncie, żeby ludzie czuli się na nim komfortowo. To kolejna wskazówka, która pomoże Ci zbudować zaangażowaną społeczność

Skupienie się na ludziach, zrozumienie ich potrzeb, danie im przestrzeni do wyrażania swoich opinii i pomysłów jest jedną z najważniejszych zasad bycia liderką na Instagramie, liderką która przyciąga do siebie rzesze zaangażowanych obserwujących. Pamiętaj, że lider ma być nastawiony na słuchanie innych. Dlatego zadawaj pytania, nie oceniaj, bądź otwarta, aby Twoi odbiorcy nie bali się wyrażać swojej opinii.

 • Udostępniaj też wyniki ankiet i odpowiedzi na kluczowe pytania, 
 • Zapraszaj swoich obserwujących do współtworzenia postów, rolek czy jako gości na Twoje live’y.

Jeśli ludzie mają poczucie przynależności do twojej społeczności i utożsamiają się z wartościami, które reprezentujesz – zyskujesz ich lojalność. Stają się wówczas ambasadorami Twojej marki.

 • Mówią o tobie swoim znajomym.
 • Polecają twoje treści, a ty zyskujesz darmową reklamę wśród swoich potencjalnych obserwujących.

4. Nieustannie się rozwijaj i dawaj wartość

To kluczowe, by przyciągać do siebie zaangażowanych użytkowników.

 • Uczenie się otworzy Cię na nowe możliwości i przez to staniesz się bardziej konkurencyjna.
 • Co ważne, jeśli chcesz budować zaangażowaną społeczność nie możesz tej całej wiedzy trzymać dla siebie! Chodzi o to, by dzielić się częścią swoich zasobów i uczyć innych poprzez treści (rolki, posty, relacje, instakaruzele) na Instagramie.
 • Dzieląc się wiedzą kształtujesz innych. Wzbogacasz jakość ich życia.
 • Udzielając wskazówek i rad, pomożesz swoim odbiorcom.

Ludzie będą za Toba podążać, bo zauważą realne korzyści dla siebie.

Jeśli to, czym dzielisz się na Instagramie będzie wprowadzać najmniejszą zmianę w ich życiu,  myśleniu,  działaniu – zyskasz ich lojalność i zaangażowanie.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak sprawdzić nieruchomość przed zakupem?

5. Skup się na swoich mocnych stronach

Świadomość mocnych stron jest jak turbodoładowanie w budowaniu pozycji eksperta i rozwijaniu zaangażowanej społeczności na Instagramie.

Nazwanie swoich mocnych stron i skupienie się na ich rozwijaniu jest oznaką dojrzałości.

Dlatego:

 • daj sobie prawo, by myśleć o sobie dobrze.
 • Odkryj swoje mocne strony, mów o nich z odwagą.
 • Pokaż je jako prawdziwą wartość dla swoich obserwujących.
 • Skup się na tym, co w tobie dobre, unikalne i co wnosisz wartościowego do swojej społeczności.

Pamiętaj, że prawdziwy lider potrafi dostrzegać w sobie i w innych mocne strony.

6. Wychodź ze swojej strefy komfortu

Wiem, że jest Ci w niej dobrze, bezpiecznie, wygodnie, ale poza nią czeka na ciebie rozwój konta, duża zaangażowana społeczność i nowe relacje z ludźmi, z którymi będziesz nadawać na tych samych falach!

Wyjdź ze swojej strefy komfortu na Instagramie i spróbuj nowych rzeczy!

To nie zawsze będzie łatwe, bo wiąże się z dyskomfortem, zmierzeniem się ze strachem, ale zapewniam cię, że masz w sobie dość zasobów, by tego dokonać!

Aby było Ci łatwiej nie myśl o tym, czego się boisz. Skup się na tym, co to nowe wyzwanie Tobie da, co się zmieni, co poczujesz, gdy osiągniesz swój cel.

To bardzo podobne doświadczenie do przejścia z jazdy rowerem na czterech kółkach do jazdy na dwóch. Po co odkręcamy te dodatkowe kółka, skoro wtedy nasze dziecko było bezpieczne?

Bo chcemy, aby czerpało z jazdy większą przyjemność, doświadczało uczucia wolności, rozwijało swoją samodzielność, cieszyło się nową umiejętnością!

Pozwól sobie na to samo w obszarze działań na Instagramie.

7. Przygotuj się na sytuacje kryzysowe

Na Instagramie prędzej czy później doświadczysz kryzysowych sytuacji. Mogą to być kryzysy mniejszej wagi, jak awarie, przez które nie doda się Twój tekst do rolki, zniknie post, czy większe, jak hejt lub ograniczenia konta, bo złamiesz nieświadomie któryś z punktów regulaminu.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Mięśnie dna miednicy - ćwicz dla przyjemności i zdrowia!

Te sytuacje mają ogromny wpływ na budowanie, utrzymanie i rozwijanie zaangażowanej społeczności. Dlatego w sytuacjach kryzysowych zachowaj spokój.

 • Nie nakręcaj się, nie daj się ponieść złości.
 • Nie epatuj negatywnymi emocjami.

Dzięki temu Twoja postawa będzie budzić zaufanie i dasz poczucie bezpieczeństwa swoim followersom, a to jest bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach i pomoże Ci zbudować zaangażowaną społeczność.

Pomoże ci to także trzeźwo ocenić sytuację, szybciej znaleźć rozwiązanie i podjąć odpowiednie działanie.

Podsumowanie

Osoby, które tworzą zaangażowane społeczności na Instagramie są inspiracją dla innych. Dzielą się tym, co mają w sobie unikalnego i pomagają swoim obserwującym. Są to różne osobowości, różne historie, ale wszystkie je łączą:

 • pasja
 • odnalezienie swoich wartości
 • świadomość mocnych i słabych stron,
 • wytrwała praca,
 • nieustanna chęć uczenia się.

Dlatego wierzę, że każdy może zbudować zaangażowaną społeczność na Instagramie. Sukces na Instagramie nie przychodzi natychmiastowo, jest to proces. Jednak będąc spójną, autentyczną i gotową na ciężką pracę zrealizujesz swój cel.

Pamiętaj, że zaangażowana społeczność to nie ilość followersów. To ludzie, którzy regularnie angażują się w treści, które publikujesz – komentując je, lajkując i udostępniając. Dlatego buduj z nimi relacje i dziel się tym, co wartościowe. Nie skupiaj się na tym, by dotrzeć do każdego, ale do tych osób, którzy wierzą w to samo, co Ty.

Joanna Bogielczyk 

joanna bogielczyk

Trenerka biznesu, ekspertka mediów społecznościowych. Praktyk z 15-letnim doświadczeniem w budowaniu wizerunku eksperta. Uczy jak rozwijać markę i zarabiać na Instagramie i Facebooku. Pokazuje, jak za pomocą social mediów skrócić proces sprzedaży o 5, 6 kroków.

Autorka kilkunastu szkoleń, e-booków i kursów online. W pracy z klientami dowodzi, że każda zmiana zaczyna się w głowie i zależy tylko i wyłącznie od nas! Doradza jak skutecznie rozwijać siebie i własną firmę. Inspiruje i mobilizuje do działania! Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się na Instagramie https://www.instagram.com/joannabogielczyk/ i na blogu www.joannabogielczyk.pl/blog

Prywatnie szczęśliwa żona i mama trójki wspaniałych dzieci!

MM_Archipelag_post_FB-2Joanna jest także autorką rozdziału „Budowanie rozpoznawalnej marki osobistej na Instagramie” w fundacyjnej książce-cegiełce „Archipelag wysp szczęśliwych. Przewodnik odważnego życia na własnych zasadach” Sylwii Chrabałowskiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x