niekontrolowane wydatki czynnik latte

Niekontrolowane wydatki – czynnik latte

Czynnik latte to systematyczne niekontrolowane wydatki. Marnotrawienie pieniędzy na zaspokojenie drobnych przyjemności. Bardzo często wydaje się nam, że świetnie orientujemy się, gdzie płacimy kartą,  gotówką, a przede wszystkim za co.

Brak kontroli finansowej? U mnie? To niemożliwe. Doskonale wiem, na co wydaję! Zazwyczaj…

Jak sobie z tym poradzić i czy faktycznie problem mnie dotyczy?

Czy niekontrolowane wydatki mnie dotyczą?

Lecz po chwili zastanowienia uzmysławiamy sobie, że kiedy wczoraj byłyśmy z przyjaciółką na kawie, zamówiłyśmy przy okazji pysznie ciastko, bo wyszłyśmy w pośpiechu bez śniadania! Zobaczyłyśmy w galerii sklep z serami, które przecież uwielbiamy, a niezwykle rzadko tam bywamy, więc warto kupić od razu co najmniej trzy jego odmiany.

czynnik latte niekontrolowane wydatki moc kobiet Przedwczoraj mama zadzwoniła, że potrzebuje porady w sprawie sukienki na przyjęcie u koleżanki, ale ponieważ masz już napięty grafik, umówiłyście się po drodze na mieście. Pojawiła się nieplanowana kanapka z łososiem i obowiązkowo kawa – bo przecież jak dojedziesz do domu? Musisz przecież jakoś do nocy funkcjonować!

Po drodze szybkie zakupy w przyosiedlowym sklepiku – gotowy obiad na jutro z kaszą jaglaną, więc wcale nie taki niezdrowy, a ty już nie masz siły na gotowanie z tego, co kupiłaś wcześniej i masz w lodówce.

Czynnik latte a nawyki i zachcianki

Możliwe, że zdajesz sobie sprawę z niekontrolowanych drobnych wydatków i odkładasz na ten cel specjalny budżet. Możliwe również, iż zupełnie nie uwzględniasz czynnika latte w swoich kalkulacjach i niekontrolowane wydatki żerują na twoich nawykach.

Drobne zakupy, codzienne wydatki rzędu 12 złotych, już w skali miesiąca składają się na sumę 360 złotych.

Im szybciej – każdy kto ma problem z czynnikiem latte – uświadomi sobie, że może planować swój tydzień nawet na poziomie wydatków, tym lepiej.

czynnik latte niekontrolowane wydatki moc kobiet Te z pozoru małe kwoty mogłabyś przeznaczyć na inwestycję we własny rozwój albo zrealizować swoje marzenie o podróży czy zakupie. Nadmorskie SPA, wyposażenie do firmy, a także poduszka finansowa, zabezpieczająca cię na start w biznesie czy w inwestycjach. Nie stać cię? Możliwe. Doskonale jednak zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest niewydawanie pieniędzy, które można oszczędzić, powstrzymując się od zachcianek.

Amerykanin David Bach, dziennikarz finansowy, opisał zjawisko czynnika latte jako systematyczne marnotrawienie pieniędzy na zaspokojenie drobnych przyjemności.

niekontrolowane wydatki czynnik latte Moc Kobiet - David Bach

[Dawid Bach jest 10-krotnym bestsellerowym autorem NYT, prowadzi blog, podcast oraz można z nim rozpocząć naukę opanowywania własnych finansów, aby stać się bogatym.]

Co Moc Kobiet doradza w sprawie okiełznania niekontrolowanych wydatków?

Mamy świadomość, że trudno jest opanować nawyki wydawania pieniędzy na zupełnie zbyteczne rzeczy. Warto prześledzić swoje wydatki i zastanowić się, czy faktycznie potrzebujesz dodatkowego pakietu dostępu do Internetu, skoro w domu czy w biurze masz Wi-Fi? Czy konieczne są wszystkie kanały telewizyjne z kablówki, jeśli częściej wybierasz Netflix? Czy niezbędna jest prenumerata czasopism kolorowych do skrzynki pocztowej, jeśli i tak ich nie przeglądasz, a kończy się na tym, że wolisz ich wersję elektroniczną?

Jeśli chcesz zacząć pracować nad swoimi nawykami, polecamy Jadwigę Korzeniewską, która uczy, jak wykorzystać mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej. Doradza w wielu kwestiach. Potrafi na przykład nauczyć pić tych, którzy zapominają o regularnym nawadnianiu w ciągu dnia! 😮 

Świadomi także, iż to otoczenie ma wpływ na nas, polecamy mastermind u Patrycji Smolik lub zwyczajnie lekturę jej porad, jak ten linkowany artykuł powyżej. Bowiem dobre słowo samo w sobie już potrafi wiele zmienić.

Od siebie dodam, że w obronie przed niekontrolowanymi wydatkami pomocna jest => uważność!

Co mogę zrobić, aby czynnik latte nie miał wpływu na mój budżet?

Jak zabezpieczyć się na przyszłość?

Wraz z nowym miesiącem, przygotuj notes lub arkusz w Excelu i spisuj codzienne wydatki. Raz w tygodniu zrób ich podsumowanie. Sumuj później wydatki miesięcznie.

Zacznij od jutra zwracać uwagę, w jaki sposób wydajesz pieniądze i posłuchaj, jak się usprawiedliwiasz sama przed sobą. Zapisz sumę, którą mogłabyś zaoszczędzić, jeśli nie posłuchasz swojej zachcianki lub jeśli włożysz niewielki wysiłek w to, by nie wydać owej drobnej sumy.

Efekt może cię prawdziwie zaskoczyć! Wspomniane 360 złotych daje rocznie kwotę 4320 złotych! Brzmi nieźle? ?

Jaka ostateczna rada na czynnik latte?

  1. Zamień nawyk łatwego wydawania pieniędzy na rozważne kupowanie i skrupulatne spisywanie wszystkich wydatków – bez wyjątku!
  2. Zastanów się, czy naprawdę stać cię na to, aby czynnik latte zarządzał twoim portfelem.
  3. Postaw sobie cel świadomego zarządzania własnym budżetem, by realizować swoje sny i marzenia, które tylko czekają, byś je zmaterializowała!

Jak to wszystko zrobić, zależy już tylko od Ciebie. Dróg jest wiele i każda z nas niech wybierze najlepszą dla siebie. 🙂

Do miłego!