o modelu biznesowym Joanna Religa

O modelu biznesowym opowiada Joanna Religa

(Wpis gościnny.)

Dlaczego rozmawiamy o modelu biznesowym?

O modelu biznesowym można znaleźć mnóstwo informacji, jednakże wciąż niewiele z tej wiedzy przenika do kręgów kobiecych biznesów. Portale internetowe pełne są wiedzy na temat wielu różnych modeli – zarówno dla biznesów online, jak i tradycyjnych. Moc modelu biznesowego to nie mit ani legenda. W społecznościach przedsiębiorczych pań aż kipi od kreatywności i zapału, ale wciąż za mało w nich chłodnej analizy.

Wspólnie z Sylwią chcemy to zmieniać i zachęcić Cię do tego, byś ruszała na podbój działalności gospodarczej dobrze przygotowana.

Nikt nie da Ci gwarancji, że właśnie Tobie się uda. Ale przemyślany model biznesowy to najlepsze ubezpieczenie startujących z biznesem. To moc modelu biznesowego znacząco zwiększa Twoje szanse na sukces.

Twoja podstawowa lista pytań na start!

Zanim więc ruszysz do urzędu rejestrować działalność, upewnij się, że znasz odpowiedzi na następujące pytania:

  • Kim są Twoi najważniejsi klienci? Dla kogo tworzysz wartość?
  • Jakiego rodzaju problemy pomagasz klientom rozwiązywać? Które potrzeby klientów zaspokajasz?
  • Jakich kanałów będziesz używać do komunikacji i dystrybucji swoich produktów?
  • Jakiego rodzaju relacji oczekuje od Ciebie Twój klient? Osobiste wsparcie? Samoobsługa? Społeczności?
  • Za co będą Ci płacić? Jak?
  • Jakich zasobów potrzebujesz, żeby działać skutecznie i efektywnie?
  • Jakie najważniejsze działania musisz podjąć, żeby sprawnie funkcjonować?
  • Czy działasz całkiem samodzielnie, czy potrzebujesz innych? Dostawców? Współpracowników?
  • Jakie masz koszty? Stałe i zmienne? Które możesz zminimalizować, a przed którymi nie uciekniesz?

Poznaj model biznesowy canvas

9 kluczowych elementów, zdefiniowanych przez Alexandra Osterwaldera i Ives Pigneur tworzy moc modelu biznesowego canvas. Dzięki niemu jesteśmy w stanie spojrzeć na funkcjonowanie firmy holistycznie i możemy ucieć od niewygodnych tematów.

Zamiast usprawiedliwiania się wymówkami „jakoś to będzie” jesteś nagle zmuszona przez zastosowanie modelu canvas do przyjrzenia się, “jak” konkretnie ma być.

Emocje na haczyk – kalkulator w dłoń!

To swoisty paradoks, że analityczna praca z kalkulatorem w ręce potrzebna jest nam najbardziej wtedy, gdy pełne pomysłów i zapału serce wyrywa się do działania. Warto zatrzymać się na moment i sprawdzić, czy to co robisz, ma solidne fundamenty.

Wiesz pewnie, że 9 na 10 nowo otwieranych biznesów upada w ciągu pierwszego roku swojego działania. Znikają z rynku ciekawe pomysły i marzenia wielu odważnych ludzi. Alexander Osterwalder i Ives Pigneur w swojej książce „Tworzenie modeli biznesowych” wysuwają hipotezę, że

„za większością porażek nowych rozwiązań stoi po prostu ich nieuporządkowanie i niedopracowanie”.

o modelu biznesowym Joanna ReligaPomagając kobietom, na co dzień widzę, jak bardzo ta prawda jest rzeczywistością również polskich firm. Zachęcam Cię, żebyś podeszła do tematu własnego biznesu z pomysłem i rozmysłem.

Na temat modelu biznesowego canvas znajdziesz mnóstwo informacji w Internecie, odsyłam także do cytowanej książki. A jeśli chciałabyś omówić swój indywidualny przypadek, potrzebujesz podpowiedzi, to zapraszam Cię serdecznie do wizyty u mnie: http://www.joannareliga.pl/.

Joanna ReligaPolecam! – Sylwia Chrabałowska

Możesz również zapisać się na listę mailingową, aby być ze mną w kontakcie. Otrzymywać wartościowe treści i oferty od Mocarnych Kobiet z naszej społeczności raz w miesiącu. Zapraszam:

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz