Pies w firmie – jakie korzyści z czworonoga w biurze?

Niekiedy wydatki na psa mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. 

Poza tym psy nie bez powodu nazywane są „najlepszym przyjacielem człowieka”. Są lojalne, czułe i wnoszą radość do życia swoich właścicieli.

Poza byciem towarzyszem, posiadanie psa w towarzystwie ma wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego i psychicznego, życia społecznego, jak i ogólnego samopoczucia.

Wydatki na psa jako koszt uzyskania przychodu

Wydatki na opiekę nad psem, takie jak jedzenie, szczepienia lub jego szkolenie, mogą być wliczone w wydatki służbowe, jeśli biuro znajduje się poza miejscem zamieszkania, a firma nie może wynająć firmy ochroniarskiej.

W tym przypadku można wykazać, że pies ma za zadanie chronić siedzibę firmy. Ważne, że pies nie może stanowić zagrożenia dla klientów, dlatego wymagane jest szkolenie psa. 

Jeśli siedziby firmy pilnuje czworonóg, koszty firmy obejmują również:

  • opiekę weterynaryjną,
  • szczepienia
  • i jedzenie dla psa.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy przedsiębiorca zarządza firmą z domu. Trudno powiedzieć, kiedy pies służy celowi społecznemu, a kiedy prywatnemu. W takim przypadku trudno przekonać skarbówkę, bowiem pies wykonuje wówczas nie tylko pracę dla ochrony przedsiębiorcy, ale zabezpiecza także jego część prywatną majątku. Wówczas jedzenie dla psa i wszelkie wydatki na weterynarza są zakupami osobistymi. Nie można wówczas od nich odliczyć podatku VAT, bo nie istnieje związek między podatkiem naliczonym z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Inne korzyści z czworonoga w firmie

Zwiększenie aktywności fizycznej

Psy muszą być codziennie wyprowadzane na spacer, a te regularne ćwiczenia mogą prowadzić do poprawy zdrowia układu krążenia, utraty wagi i ogólnej sprawności. Nawet zabawa w aportowanie lub przeciąganie liny może zapewnić pewną formę ćwiczeń. Ponadto posiadanie psa może zachęcić jego właścicieli do wyjścia na zewnątrz i odkrywania nowych miejsc, co może pomóc złagodzić stres i poprawić nastrój.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak założyć firmę na etacie - poznaj 12 kroków do własnego biznesu

Wsparcie emocjonalne i towarzystwo

Obecność psa zmniejsza poczucie samotności i izolacji. Ponadto są badania, których wyniki wskazują, że interakcja z psem może obniżyć poziom kortyzolu, hormonu związanego ze stresem, i zwiększyć poziom oksytocyny, hormonu związanego z budowaniem więzi społecznych i relaksem. Może to prowadzić do poprawy zdrowia psychicznego, w tym zmniejszenia lęku i depresji.

Poprawa życia społecznego

Co więcej, posiadanie psa może również poprawić życie społeczne. Psy zapewniają łatwy początek rozmowy, ponieważ mogą być tematem dyskusji i sposobem na połączenie się z innymi właścicielami psów. Parki dla psów i wydarzenia przyjazne zwierzętom mogą zapewnić możliwości socjalizacji i poznania nowych ludzi, co może pomóc w zwalczaniu uczucia izolacji społecznej i samotności.

Podsumowując,

posiadanie psa w firmie ma wiele korzyści poza byciem tylko towarzyszem. Mogą one poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne, życie społeczne, a nawet zapewnić pomoc potrzebującym. Więź między psem a ich właścicielem jest naprawdę wyjątkowa i może przynieść radość i komfort dla obu stron. Jeśli z kolei siedziba firmy jest oddalona od miejsca zamieszkania, to wydatki na psa mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x