Podcasting jest przyszłością komunikacji z odbiorcami treści. To audycje w formie radiowej, które można subskrybować na smartfonie. Możemy z nich korzystać, oglądając obrazy, rzeźby, przygotowując posiłek, spacerując, w samochodzie podczas dojazdu do pracy czy na wycieczce, w środkach komunikacji miejskiej, stojąc w kolejce, podczas joggingu czy jeżdżąc na rowerze.

Czym się różni podcast od audycji radiowej?

Bezpośredni kontakt z odbiorcą poprzez jego słuchawki lub w głośnikach to coś innego niż radio. To słuchacz wybiera czego słucha. Wybiera natomiast tylko to, co go interesuje, aby dowiedzieć się czegoś nowego i przekonać o zaangażowaniu prowadzącego. Sam decyduje o miejscu i czasie przeznaczonymi na słuchanie.

Dla kogo Podcasting?

?Dla blogerów

Czy wyobrażasz sobie, że możesz mieć czas odbiorcy na wyłączność? Gdy nie przeszkadza mu radio, telewizor i całkowicie jest skupiony na Twoim przekazie? Czy chciałbyś dotrzeć do smartfona odbiorcy, który zasubskrybuje Twoją audycję? Wyobraź sobie, że bardzo łatwo można skorzystać z tej nowej formy komunikacji.

?W biznesie

Piszesz książkę? Sprzedajesz produkty? Rozpiera Cię energia i szukasz nowych sposobów dotarcia do potencjalnych klientów, z którymi chcesz się podzielić swoją radością i entuzjazmem? Podcasting daje Ci zdecydowanie lepsze możliwości zaangażowania odbiorców przez bardziej osobisty kontakt i większą bliskość.

?W edukacji

Masz grupę kursantów, studentów? Możesz ją powiększyć o kilkaset, a nawet o kilka tysięcy. Wystarczy opanować kilka prostych sztuczek, które Twoje wysiłki przełożą na podcasty. Doświadczenie w mówieniu już masz. Może chcesz dotrzeć do odbiorców, którzy nie mogę do Ciebie przyjść? Ci wszak mają możliwość, by zasubskrybować Twoje audycje i skorzystać na odległość z Twojej wiedzy w wybranym przez siebie czasie.

?Poradniki

Jak zdrowo się odżywiać? Jak oszczędzać pieniądze? To tematy poradników prowadzonych w podcastach, które osiągnęły w Polsce sukces. Właśnie w tej formie mogły rozwinąć się i dostarczyć zarówno autorom, jak i słuchaczom inspiracji oraz satysfakcji.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Reklama na Facebooku - Jak dotrzeć do grupy docelowej?

?Reportaże

Najbardziej popularny w USA podcast to właśnie reportaż pod tytułem “Serial”. Nikt nie był w stanie przewidzieć, że ta forma i temat poruszany w podcaście stworzą tak dobrą mieszankę z chęcią odbieraną przez słuchaczy.

Podcasting nadal ma wiele niezbadanych rejonów, natomiast słuchacze czują ciągle głód tej formy przekazu.

?Muzea

Wyobraź sobie, że wchodząc na wystawę o eksponatach mówi do Ciebie wybitny pasjonat prezentowanych prac. Tak już się dzieje w muzeach na całym świecie, gdzie wykorzystuje się do tego bardzo drogi sprzęt, na którym udostępnia się zwiedzającym tzw. audioguide.

Wkrótce podcast zastąpi wspomnianą formę prezentacji, zaś muzealnicy i odwiedzający będą mogli cieszyć się stałym kontaktem, bo nowy odcinek podcastu trafi do zainteresowanych, kiedy tylko pojawi się nowa ekspozycja w danej instytucji.

Jak się zabrać za podcasting?

Doświadczeni podkasterzy mówią, że to proste. Wszystko zanim stanie się proste jest jednak trudne.

Jeszcze do niedawna nadawanie audycji na cały świat wymagało drogiego sprzętu licencji, koncesji i dużego zaplecza. Teraz takie możliwości stoją otworem przed każdym posiadaczem komputera, a nawet tylko smartfona.

Do podcastingu potrzebne są:

  • nagranie,
  • miejsce na pliki w internecie,
  • RSS.

Nie jest niezbędna nawet strona internetowa, bowiem podcasty subskrybuje się w czytnikach na komputery i smarfony. Nagranie można wykonać nawet smartfonem, natomiast pliki można wrzucić do biblioteki plików wordpressa. Co z RSS? Od 2005 roku pojawiło się mnóstwo narzędzi, które pomagają we wspomnianych zadaniach i proponują również stworzenie tego tajemniczego pliku, który zawiera wszystkie informacje o podcaście.

Sprzęt do podcastów

No dobrze, ale jaki sprzęt wybrać i jakie programy, by poradzić sobie z wszystkimi technicznymi sprawami tak dobrze, aby nasz podkast rzeczywiście był profesjonalny i nie ranił uszu słuchaczy, którym chcemy coś przekazać?

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Canva po polsku - jak w 3 krokach zmienić ustawienia języka

Producenci prześcigają się z ofertami zestawów dla podkasterów. Jak to zweryfikować? Najlepiej testować, ale jeszcze lepiej posłuchać rad doświadczonych specjalistów. Na Facebooku można znaleźć kilka takich miejsc, gdzie zainteresowani rozmawiają i radzą się wzajemnie. Jest też kilka anglojęzycznych podcastów dla początkujących.

borys kozielski podcasting podkastingPo polsku oczywiście jest mniej takich miejsc, z których można czerpać, ale jednym z takich przykładów jest podkaster Borys Kozielski 🙂 – laureat dwóch nagród European Podcast Award, który w temacie działa już od 2005 roku. 🙂 (Osobiście uwielbiam Borysa za jego profesjonalizm, ogromną wiedzę, pomysły oraz to, że jest sobą, dlatego Go polecam bez mrugnięcia okiem! Jestem w jego podcasterskiej grupie od samego początku i w kąciku duszy marzę sobie, że pewnego dnia znajdę i na to czas, by nagrywać oraz montować audycje, bowiem sama bardzo chętnie słucham podcastów.  😀 )

Borys nie tylko prowadzi kilkanaście swoich podcastów, ale ostatnio stworzył kurs on-line pod nazwą Podkast w 7 dni. Webinar z listopada, który zapowiadał ten kurs możecie obejrzeć na YouTube:

Na stronie kursu Borysa czytamy:

Dla zupełnie “zielonych” i tych, którzy chcą przyspieszyć pracę z tworzeniem podkastów. Dzięki kursowi unikniesz niepotrzebnych czynności i opublikujesz w możliwie najłatwiejszy sposób.

O podcastach możecie jeszcze więcej dowiedzieć się tutaj:

Jak teraz Ci się wydaje, czy podcasty są dla każdego? Czy Ty też możesz zacząć tworzyć podcasty? Podziel się w komentarzu poniżej. Dziękuję. 🙂

Zapisz

Sylwia Chrabałowska

Sylwia Chrabałowska

Mam na imię Sylwia i jestem Kobietą Mocy, która od 20 lat motywuje innych, by chcieli brać sprawy w swoje ręce. Moją misją jest sprawienie, byś uwierzyła, że masz moc sprostać wyzwaniom, które stawia przed Tobą życie i że jesteś w stanie realizować własne marzenia, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi. Co najważniejsze - pragnę, by każda kobieta była szczęśliwa, bez względu, jaką drogę wybiera. Ważne, byś i Ty ją znalazła :-).